Zavrieť

Porady

nadčas a kratší prac.pomer

Ahojte, chcela by som sa poradiť ohladne §97 Práca nadčas, ods.2.
Píše sa tam, že zamestnancovi s kratším pracovným časom nemožno nariadiť prácu nadčas. ALE ja sa pýtam... je možné ju dohodnúť s týmto zamesntancom?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

    mzdarka renca
    brikina Pozri príspevok
    Ahojte, chcela by som sa poradiť ohladne §97 Práca nadčas, ods.2.
    Píše sa tam, že zamestnancovi s kratším pracovným časom nemožno nariadiť prácu nadčas. ALE ja sa pýtam... je možné ju dohodnúť s týmto zamesntancom?
    áno, dohodnúť sa môžete

    brikina je offline (nepripojený) brikina

    brikina
    mzdarka renca Pozri príspevok
    áno, dohodnúť sa môžete
    ja som si tiež myslela, že čo nie je zakázané, to je povolené... ale chcela som aj iný názor. A myslíš, že to treba aj písomne dohoddnúť?

    mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

    mzdarka renca
    brikina Pozri príspevok
    ja som si tiež myslela, že čo nie je zakázané, to je povolené... ale chcela som aj iný názor. A myslíš, že to treba aj písomne dohoddnúť?
    áno, treba mať dohodu na prácu nadčas

    brikina je offline (nepripojený) brikina

    brikina
    mzdarka renca Pozri príspevok
    áno, treba mať dohodu na prácu nadčas
    Rozmýšľam ako to urobiť. Každému zamestnancovi budem robiť dodatok ku zmluve, kde sa dohodneme na kratšom prac. pomere. Zároveň tam môžem dať klauzulu, že sa zmluvné strany dohodli na vykonávaní práce nadčas v prípade súhlasu oboch strán. Myslíš, že to tak môže byť? Všetko spolu na tom Dodatku?
    Totižto ja mám s každým zamestnancom podpísaný taký list - Dohodu o práci nadčas, kde to znie asi takto:

    !Zamestnávateľ a zamestnanec sa v zmysle § 97 ods. 11 ZP dohodli o vykonaní práce nadčas na zabezpečenie bezpečnostného a plynulého výrobného procesu aj nad hranicu ustanovenú v § 97, ods.7 ZP v rozsahu najuviac 250 hodín za kalendárny rok."<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-comfficeffice" /><o:p></o:p>

    Ale mám pocit, že na tento účel - keď skracujeme prac. dobu, že na to sa mi to nebude môcť vzťahovať....

    Neviem, skúsite mi poradiť vy, čo by ste robili?

    mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

    mzdarka renca
    brikina Pozri príspevok
    Rozmýšľam ako to urobiť. Každému zamestnancovi budem robiť dodatok ku zmluve, kde sa dohodneme na kratšom prac. pomere. Zároveň tam môžem dať klauzulu, že sa zmluvné strany dohodli na vykonávaní práce nadčas v prípade súhlasu oboch strán nemusí, ale môže, ale doplnila by som "v zmysle ZP". Myslíš, že to tak môže byť áno ? Všetko spolu na tom Dodatku?
    Totižto ja mám s každým zamestnancom podpísaný taký list - Dohodu o práci nadčas, kde to znie asi takto:

    !Zamestnávateľ a zamestnanec sa v zmysle § 97 ods. 11 ZP dohodli o vykonaní práce nadčas na zabezpečenie bezpečnostného a plynulého výrobného procesu aj nad hranicu ustanovenú v § 97, ods.7 ZP v rozsahu najuviac 250 hodín za kalendárny rok."fficeffice" /><?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com<o:p></o:p>

    Ale mám pocit, že na tento účel - keď skracujeme prac. dobu, že na to sa mi to nebude môcť vzťahovať.... prečo si myslíš, že nie?
    Neviem, skúsite mi poradiť vy, čo by ste robili?
    odpoveď v texte

    brikina je offline (nepripojený) brikina

    brikina
    mzdarka renca Pozri príspevok
    odpoveď v texte
    prečo si to myslím?
    no, len tak nahlas uvažujem. Tieto dohody boli spísané, ked sme tých ludí veľmi potrebovali a pracovali vela nadčasov. Ak by robili len do 150 hodín nadčasov do roka - tak by sme teoreticky nepotrebovali Dohody o práci nadčas - lebo ZP nám dovoluje nariadiť tú prácu. (hovoríme o zamestnancoch na plný pracovný úväzok s 8 hodinami). A ja som s nimi dohadovala tie dalsie hodiny nadcasu - tých 250 hodín. ALE preventívne som tam dala aj slovíčko "aj" - čo by som si mohla vyložiť tak, že súhlasia s vykonávaním práce nadčas ako takej - teda aj v prípade kratšieho prac. pomeru. Ale neviem, či by mi to prešlo... prešlo? Viem, hrám sa so slovíčkami
    Ale aj keby mi to asi prešlo, tak to pre istotu do tých dodatkov dám... budem mať istotu a už ked budem tvoriť tie dodatky tak jedna veta navyše tam kludne môže byt, no nie?

    mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

    mzdarka renca
    brikina Pozri príspevok
    prečo si to myslím?
    no, len tak nahlas uvažujem. Tieto dohody boli spísané, ked sme tých ludí veľmi potrebovali a pracovali vela nadčasov. Ak by robili len do 150 hodín nadčasov do roka - tak by sme teoreticky nepotrebovali Dohody o práci nadčas - lebo ZP nám dovoluje nariadiť tú prácu. (hovoríme o zamestnancoch na plný pracovný úväzok s 8 hodinami). A ja som s nimi dohadovala tie dalsie hodiny nadcasu - tých 250 hodín. ALE preventívne som tam dala aj slovíčko "aj" - čo by som si mohla vyložiť tak, že súhlasia s vykonávaním práce nadčas ako takej - teda aj v prípade kratšieho prac. pomeru. Ale neviem, či by mi to prešlo... prešlo? Viem, hrám sa so slovíčkami
    Ale aj keby mi to asi prešlo, tak to pre istotu do tých dodatkov dám... budem mať istotu a už ked budem tvoriť tie dodatky tak jedna veta navyše tam kludne môže byt, no nie?
    nad 150 hod. sa musíte tak či tak dohodnúť so zamestnancami

    brikina je offline (nepripojený) brikina

    brikina
    mzdarka renca Pozri príspevok
    nad 150 hod. sa musíte tak či tak dohodnúť so zamestnancami
    Ano, preto som robila tie dohody..
    Teraz to už pre istotu dávam rovno do pracovnej zmluvy... a mám to tak zastrešené... aj ked v tejto dobe pojem nadčas málokoho trápi... žial
    -myslím, kvôli kríze...

    nadčas a kratší prac.pomer

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.