Zavrieť

Porady

Zrusenie trvaleho pobytu na Slovensku

caute Poradaci...Neviem ci mi bude niekto schopny pomoct:

Byvam v zahranici (momentalne USA) uz 8 rok. Myslim ze by som sa mala odhlasit z trvaleho pobytu, ale mam obavu, ze ak sa odhlasim, nebude mi platny obciansky preukaz, tym padom nebudem schopna obnovit pas. Mam v tom trochu zmatok. Som tu vydata, mam zelenu kartu, ale zatial neuvazujem o tom ze by som sa chcela stat americkou obciankou, rada by som si nechala to slovenske. Trvaly pobyt mam hlaseny tam, kde byvaju moji rodicia.

Babo rad. Z
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    mzdichav je offline (nepripojený) mzdichav

    mzdichav
    Ahooooj, a kde tam v usa?

    u nas existuje zakon o statnom obcianstve: 40/1993, §9 ods.1 hovori, ze "Štátne občianstvo Slovenskej republiky možno stratiť len prepustením zo štátneho zväzku Slovenskej republiky na vlastnú žiadosť." Vylucuje sa odnatie statneho obcianstva proti voli obcana, a toto pravo ti zarucuje uz samotna Ustava SR.

    dalej zakon v ods. 2 hovori:
    "Zo štátneho zväzku Slovenskej republiky možno prepustiť osobu, ktorá preukáže, že má štátne občianstvo iného štátu, alebo prísľub jeho udelenia v prípade prepustenia zo štátneho zväzku Slovenskej republiky."

    Nakoniec, o strate ci odnati si mohla pocut. Dialo sa tak v obdobi svetovej hospodarskej krizy, v tych casoch nasi slovenski predkovia emigrovali do zahranicia (USA/Canada). V tychto casoch upravoval institut obcianstva zakonny clanok 50 tusim roook 18nieco, nechce sa mi to hladat, je to taka historicka vsufffka

    Suhlasite? Pomohlo? Pls feedback

    elaurie je offline (nepripojený) elaurie

    elaurie
    mzdichav Pozri príspevok
    Ahooooj, a kde tam v usa?

    u nas existuje zakon o statnom obcianstve: 40/1993, §9 ods.1 hovori, ze "Štátne občianstvo Slovenskej republiky možno stratiť len prepustením zo štátneho zväzku Slovenskej republiky na vlastnú žiadosť." Vylucuje sa odnatie statneho obcianstva proti voli obcana, a toto pravo ti zarucuje uz samotna Ustava SR.

    dalej zakon v ods. 2 hovori:
    "Zo štátneho zväzku Slovenskej republiky možno prepustiť osobu, ktorá preukáže, že má štátne občianstvo iného štátu, alebo prísľub jeho udelenia v prípade prepustenia zo štátneho zväzku Slovenskej republiky."

    Nakoniec, o strate ci odnati si mohla pocut. Dialo sa tak v obdobi svetovej hospodarskej krizy, v tych casoch nasi slovenski predkovia emigrovali do zahranicia (USA/Canada). V tychto casoch upravoval institut obcianstva zakonny clanok 50 tusim roook 18nieco, nechce sa mi to hladat, je to taka historicka vsufffka

    Suhlasite? Pomohlo? Pls feedback
    Lenže Zvalinka píše, že si chce ponechať slovenské občianstvo... Ona uvažuje nad zrušením trvalého pobytu, nie o "prepustení zo štátneho zväzku SR".

    Zrusenie trvaleho pobytu na Slovensku

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.