Zavrieť

Porady

Rómske etnikum - diskriminácia???

Našla som jeden článok, s ktorým sa musím stotožniť. Rada by som, aby ste si ho aj Vy prečítali a pridali vlastný názor.
Nič rasovo motivované, len článok, ktorému musím dať zapravdu. A Vy?
Naposledy upravil 02Michaela : 05.03.09 at 14:14
Usporiadat
2009 2009

2009 je offline (nepripojený) 2009

Hm toto po nete behá už niekoľko rôčkov. Ako diskusia je to asi nevhodné. :-(
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
02Michaela 02Michaela

02Michaela je offline (nepripojený) 02Michaela

2009 Pozri príspevok
Hm toto po nete behá už niekoľko rôčkov. Ako diskusia je to asi nevhodné. :-(
Prečo? Pretože má niekto iný názor ako vláda? Alebo prečo?
0 0
kkllc kkllc

kkllc je offline (nepripojený) kkllc

Nedelím ludí podla rás, ale podla srdca a správania. Poznám aj super rómov. Myslím si, že problém je vo vzdelaní a niekedy vo výchove.
0 0
02Michaela 02Michaela

02Michaela je offline (nepripojený) 02Michaela

kkllc Pozri príspevok
Nedelím ludí podla rás, ale podla srdca a správania. Poznám aj super rómov. Myslím si, že problém je vo vzdelaní a niekedy vo výchove.
V tomto Ti dávam za pravdu. Aj ja som poznala jednu rómsku rodinu, ktorá žila lepšie ako biely. Ale škoda, že je ich tak málo. A prevaha je ...
0 0
Chobot Chobot

Chobot je teraz online Chobot

02Michaela Pozri príspevok
Prečo? Pretože má niekto iný názor ako vláda? Alebo prečo?
Je to skôr fejtón, ako seriózny článok. Myslím, že to bolo pre pobavenie, nie na serióznu diskusiu.
0 0
02Michaela 02Michaela

02Michaela je offline (nepripojený) 02Michaela

Chobot Pozri príspevok
Je to skôr fejtón, ako seriózny článok. Neviem, akú diskusiu by si k tomu chcela.
No aký máte na to názor. Prečo to tak je, prečo to tak nechávame, prečo s tým niekto niečo neurobí, prečo sa na to len prizeráme, prečo niekto pre zmenu niečo neurobí... Proste Váš názor.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je teraz online Chobot

02Michaela Pozri príspevok
No aký máte na to názor. Prečo to tak je, prečo to tak nechávame, prečo s tým niekto niečo neurobí, prečo sa na to len prizeráme, prečo niekto pre zmenu niečo neurobí... Proste Váš názor.

Kto je to niekto? To si aj ty. A čo by si navrhovala ty?

Keby si mala zákonodarnú moc, čo by si navrhovala?
0 0
2009 2009

2009 je offline (nepripojený) 2009

02Michaela Pozri príspevok
Prečo? Pretože má niekto iný názor ako vláda? Alebo prečo?
Moja najlepšia kamarátka na strednej škole mala otca Róma a chodievala som k nej na víkendy. Poznala som aj rodinu jej otca. Všetci boli zamestnaný. Bývali v dedine pri Partizánskom v slušnom rodinnom dome. Čistota a všetko. Kuk a veľa muziky. Je pravda, že tam moc rómske rodiny neboli. Nikdy som Rómov odvtedy moc nevidela takže.. Prepáč za názor ale táto diskusia sa mi nepáči.
0 0
bobiku bobiku

bobiku je offline (nepripojený) bobiku

Kto nikdy nebol osobne v romskej osade prípadne s týmto etnikom nepracuje má naozaj len naivné predstavy. Ja v rámci praxe som bola aj v romskej osade na východe Slovenska a mám aj osobnú pracovnú skúsenosť s týmto etnikom. Toto nie je o diskriminácií a vladnej neschopnosti to riešiť, to je o úplne pre nás nepochopiteľnej mentalite týchto ľudí, o ich uplne iných hodnotových rebríčkoch, životných normách. Dajme si ruku na srdce, kto by chcel typického (nehovorím o pár výnimkách) cigána za suseda? Takže nechajme túto tému na pokoji, lebo tu to nevyriešime.
0 0
2009 2009

2009 je offline (nepripojený) 2009

Je pravda som moc mimo. Neviem ako to vyzerá v skutočnosti ale mám skúsenosti ako som musela chrániť chlapca/cigáňa/ útočili naň biely. Vek asi 8 rokov. Takisto sa mi sťažovala mamička pri kočíkovaní detí.. Rómka vydatá za bieleho.. hádzali na ňu z balkóna sáčky s vodou. Vieš možno je pravda všeličo ale naša podvedomá nazvime to diskriminácia nie je dobrá. Posledná moja rekcia na túto diskusiu. Proste som videla ako to majú ťažké zaradiť sa.
0 0
02Michaela 02Michaela

02Michaela je offline (nepripojený) 02Michaela

Chobot Pozri príspevok
Kto je to niekto? To si aj ty. A čo by si navrhovala ty?

Keby si mala zákonodarnú moc, čo by si navrhovala?

No je to len môj názor a nemusíte s ním súhlasiť, ale určite by som nesponzorovala početné rómske osady, kde matka má aj 14 detí (kvôli prídavkam) a pomaly ani nevie, ktoré sú jej. Robila som tiež na východe Slovenska a keď som vošla do osady a povedala matkám, aby deti sa za nich nastúpili, tak ani nevedeli, ktoré sú ich! Vlastná skúsenosť. A verte, či nie, má 14 detí, dostáva na ne prídavky, berie sociálne dávky, čaká ďalšie dieťa (nevie, kto je otcom) a vedľa nej ďalšia 13-násť ročná a tiež tehotná, šklebí sa a hovorí, že aj ona chce telo detí, lebo bude mať telo peňazí. Ani jedno dieťa nemalo nohavice, pričom vonku bola zima, špinavé, osoplené a pred každými dverami v bytovke vedro na ee.., ak to nestihli tak davaj rovno pred dvere. Radšej nepokračujem. Bola som zhrozená, že tá s tými 14 deťmi mala viac peňazí, ako Ja čo som robila vtedy 8 rokov!

Ale je to len môj názor a samozrejme, už som to vyššie spomínala, že sa nájdu aj výnimky.
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

Michaela, zatiaľ mám dojem, že Tvoj názor spočíva iba v otázkach , prečo niekto niečo neurobí.
Idem ja pracovať.
0 0
02Michaela 02Michaela

02Michaela je offline (nepripojený) 02Michaela

A doplním sa. Poznám jednu pani, muž jej zomrel, zostali jej 2 deti. Prišla o prácu, nemala z čoho platiť, zostala na ulici, bez strechy nad hlavou, lebo nemala žiadnych príbuzných. Zobrali jej deti, lebo sociálka tak rozhodla. A prečo nezoberú deti matkám na osade????? Lebo v jednej kutici sú 40 ľudí??? Lebo jedna má 14 detí o ktoré sa nestará???? Berie viac peňazí, ako ZAROBÍ biely s dvoma deťmi???
0 0
02Michaela 02Michaela

02Michaela je offline (nepripojený) 02Michaela

Paula Pozri príspevok
Michaela, zatiaľ mám dojem, že Tvoj názor spočíva iba v otázkach , prečo niekto niečo neurobí.
Veď práve. Stále sa o tom hovorí, ale naši spoluobčania sú ako "zákonom chránené snežienky!" Našla som ten článok, kde to niekto z časti opísal, ale prečo sa s tým nevysporiada vláda?
0 0
bobiku bobiku

bobiku je offline (nepripojený) bobiku

No my to teda ale určite nevyriešime a nevyriešia to ani naše deti ich deti a tak to nechajme tak a venujme sa tomu čo ide riešiť a kde sa dá niečo poradiť.
0 0
02Michaela 02Michaela

02Michaela je offline (nepripojený) 02Michaela

Paula Pozri príspevok
Michaela, zatiaľ mám dojem, že Tvoj názor spočíva iba v otázkach , prečo niekto niečo neurobí.
Idem ja pracovať.
Ja som chcela vedieť názor aj iných na článok. A nie klásť otázky.
0 0
Bionda Bionda

Bionda je offline (nepripojený) Bionda

som taká aká som
nedá mi, nenapísať svoj názor,
keď som bola v 4. roč. ZŠ, išla som domov a cigáni ma zastavili, na krku som mala striebornú retiazku- štvorlístok a lienku, jeden sa postavil preo mňa, strhol mi ju z krku- verte - neverte- od dtrachu som sa nedokázala ani pohnúť a keď ma okradol- odstúpil a ja ako obarená som odpochodovala domov, kde som "ručala " ako divá, že ako je možné, že som nič neurobila!
Môjmu bratancovi- po nádore oka, dostal sklenené, podobná banda ho chytila a uviazala a oko mu zo zábavy vyberala- ten komplex a poníženie si asi ťažko vieme predstaviť.
V psychiatrickej amb. je tak veľa cigáňov oslobodených z trest. činov- nakoľko sú mentálne retadrdovaní( sami to zo seba urobia- len aby sa vyhli trest. stíhaniu) a toľkí sú invalidizovaní práve pre dg. ment. retardácia, to si bežný človek ani nevie predstaviť.
Nenaučia decko po slovensky aby nešlo do školy, po 2-3 ročnom odklade, je uznané za neschopné vzdelávania- ment. retard. - na to vlastne celý čas "hrajú" veď majú z toho výhody- finančné.
Už za starého režimu brali za 1dieťa viac ako my "biely" kto je vlastne ten diskriminovaný????
Viete čo mi raz povedala jedna cigánka ? "Vy biely ste na to, aby ste robili a my aby sme rodili ."
0 0
Gabhus Gabhus

Gabhus je offline (nepripojený) Gabhus

Ťažko sa vyjadrovať sa, keď človek nebýva blízko osady. Nemyslím tým "civilizovanejších" mestských Rómov, ale tých sfetovaných osadníkov, ktorí len nastavujú ruky. To nemá s rasizmom nič, to sú holé fakty a Michaela má v mnohom pravdu. Je zaujímavé, že útoky na Rómov sú zväčša tam, kde ich je málo, alebo kde žijú tí relatívne slušnejší. To máte ako s národnostnou otázkou: najviac "problémov" je tam, kde menšiny nie sú. Sama v takomto regióne žijem (spolu s týmito spoluobčanmi), rasista nie som, jedného Róma máme aj v rodine, ale problémom nie sú slušní Rómovia. problémom sú osady. Pokiaľ tie budú existovať, nikdy sa nič nepohne. Rozprávala som sa s mladým Rómom z južného Slovenska, ktorý sa zúčastňoval ako vysokoškolák na nejakom výskume v osadách u nás na východe a tento bol zhrozený, Sám povedal, že čosi také nečakal, že sa za nich hanbí a že s tým asi nepohne nikto ..... Asi ani my na Porade....... si myslím ja.
0 0
VERONIKA6 VERONIKA6

VERONIKA6 je offline (nepripojený) VERONIKA6

02Michaela Pozri príspevok
No je to len môj názor a nemusíte s ním súhlasiť, ale určite by som nesponzorovala početné rómske osady, kde matka má aj 14 detí (kvôli prídavkam) a pomaly ani nevie, ktoré sú jej. Robila som tiež na východe Slovenska a keď som vošla do osady a povedala matkám, aby deti sa za nich nastúpili, tak ani nevedeli, ktoré sú ich! Vlastná skúsenosť. A verte, či nie, má 14 detí, dostáva na ne prídavky, berie sociálne dávky, čaká ďalšie dieťa (nevie, kto je otcom) a vedľa nej ďalšia 13-násť ročná a tiež tehotná, šklebí sa a hovorí, že aj ona chce telo detí, lebo bude mať telo peňazí. Ani jedno dieťa nemalo nohavice, pričom vonku bola zima, špinavé, osoplené a pred každými dverami v bytovke vedro na ee.., ak to nestihli tak davaj rovno pred dvere. Radšej nepokračujem. Bola som zhrozená, že tá s tými 14 deťmi mala viac peňazí, ako Ja čo som robila vtedy 8 rokov!

Ale je to len môj názor a samozrejme, už som to vyššie spomínala, že sa nájdu aj výnimky.
Veľmi presne vystihnuté. Pred niekoľkými rokmi som robila v komisii pre riešenie občanov cigánskeho pôvodu /vtedy sa to tak volalo/. Tiež mám veľa skúseností, chodili sme do ich rodín, organizovali pre nich rôzne akcie, kurzy, napr. kurz varenia. Pred kurzom sme museli obehnúť všetky rodiny aby vôbec prišli. My sme nakúpili, varili, upratovali po nich. Prišli skoro vždy neskoro a
s deťmi to akurát zjesť. Až na pár výnimiek. Moji synovia keď boli asi druháci, vždy prišli, že ich nejaký cigáň bije keď idú zo školy. Naštvalo ma to, išla som im oproti, nech mi ho ukážu. Bol to veľký chlapčisko a tak som ho zastavila a upozornila a nakoľko bol ešte drzí, jednu som mu vlepila a bol pokoj. Viac ich nebil. Ale musím povedať, že keď sme chodili po tých domoch, neiktorí mali pekný nábytok a čisto.
0 0
Denda Denda

Denda je offline (nepripojený) Denda

Aj o tomto možno je to:
http://www.employment.gov.sk/DIS/dis...p?SMC=1&id=137

Jednoznačne nevyvážená strana MD/D v systéme, v ktorom chýba spätná väzba.

O tomto, ale oficiálna štatistika nikdy nebude a nemôže byť, pretože by zrejme išlo o diskrimináciu.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať