Zavrieť

Porady

invalidný dôchodok z mladosti

Ako je to s dochodkom ak mam 18 ale nebol som zamestnany (roznasal som kedysi letaky ale neviem ci za mna platili odvody asi hej ale to je fuk).
nasiel som toto:
Mladí a invalidita
Za študentov stredných a vysokých škôl už štát neplatí dôchodkové poistenie. Ak sa stanú invalidnými v mladom veku, nemajú teda potrebný počet rokov poistenia na to, aby im vznikol nárok na invalidný dôchodok. Ministerstvo sociálnych vecí preto zaviedlo tzv. invalidný dôchodok z mladosti, ktorý môže získať aj mladý človek, ak sa stane invalidným pred dovŕšením povinnej školskej dochádzky alebo v čase, keď sa ešte pokladá za nezaopatrené dieťa (napríklad študuje na vysokej škole).
V tomto prípade sa dôchodok vypočíta zo 67 percent priemernej mzdy (t. j. priemerný osobný mzdový bod, ktorý odráža zárobky ľudí, z ktorých sa platilo poistenie, je pevne stanovený na 0,67). Invalidný dôchodok môže začal dostávať najskôr od 18 rokov.
podla toho narok mam mam uz aj ZTP teraz asi na 3 roky+dostavam 1900skk na benzin a stravu....

Bol by som zvedavy aky je postup pri ziadosti o invalidny dochodok?
Napiste mi prosim co potrebujem a kde vsade treba skocit a co mam vybavit..prosim som v tychto veciach zaciatocnik ale budem rad ked ma nedobijete s tym ze hladaj lebo ja uz dllllho hladam...

dakujem fakt mi pomozete..
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!

    invalidný dôchodok z mladosti

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.