Zavrieť

Porady

O aký typ živnosti sa jedná?

Prosím o radu, som študentka EF a zostavujem diplomovú prácu na tému Podnikateľský plán začínajúceho podnikateľa. Má sa jednať o poskytovanie služieb v oblati interiérového dizajnu. Pôjde o spoločnosť typu s.r.o. Činnosť, ktorej sa spoločnosť má venovať by mala byť nasledovná:

1) vyhotovenie projektu zmeny interiéru (činnosť interiérového dizajnéra -architekta), a to:
a) bez zásahu do konštrukcie samotnej stavby, resp.
b) so zásahom do konštrukcie interiéru, napr. zadávateľ si vyžiada zmenu pôdorysu, posunutím priečok, čím by sa zmenila podlahová plocha jednotlivých miestností, a pod.

2) sprostredkovateľská činnosť (nie som si istá ale zrejme by išlo o sprostredkovteľskú činnosť v oblasti výroby) - spoločnosť by sprostredkovala dodávateľov samotných prác ... čiže po vyhotovení projektu by zákazníkovi sprostredkovala napr. kontakt na maliarov, murárov, a pod. v závislosti od zmien naplánovaných v projekte ... (predstava je asi taká, že za toto sprostredkovanie by od dodávateľov prác získal určitú prémiu za sprostredkovanie tejto zákazky ...)

O aký typ živnosti by sa v oboch prípadoch jednalo? viazaná? voľná?
Ak by sa jednalo o viazanú, aké sú podmienky ktoré treba splniť?
A ako správne tieto živnosti pomenovať?
(Napriek preštudovaniu živnsotenského zákona si totiž v týchto otázkach nie som celkom istá.)

Za veľmi skorú odpoveď ďakujem.
Naposledy upravil Martina154 : 09.03.09 at 12:28 Dôvod: zabudnuté základné informácie podstatné pre vyriešenie
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Lianka je offline (nepripojený) Lianka

    žena, matka, samoživiteľka... ...viac Lianka
    hmm, ja uvazujem, ci vobec ide o zivnost...

    § 6, http://www.porada.sk/t6023-zakon-o-d...-2009-a.html#6
    (2) Príjmami z inej samostatnej zárobkovej činnosti, ak nepatria do príjmov uvedených v § 5, sú príjmy

    a) z použitia alebo z poskytnutia práv z priemyselného alebo iného duševného vlastníctva vrátane autorských práv a práv súvisiacich s autorským právom, 27) a to vrátane príjmov z vydávania, rozmnožovania a rozširovania literárnych a iných diel na vlastné náklady,
    ...
    ja si nie som istá, ale asi by sa o živnosť malo jednať ... aspoň v tom zmysle, zabudla som uviesť, že by nešlo o jedinú osobu podnikajúcu samostatne, ale o spoločnosť typu s.r.o., ktorú by založili 2 osoby, ... s predpokladom jej neskoršieho ďalšieho rozšírenia ... preto mi vznikol vlastne tento malý problém, či sa jedná o živnosť a hlavne akú ... a samotné sprostredkovanie sa v živnostenskom zákone uvádza ako typ živnosti, ale nie je mi jasné kedy sa jedná o voľnú živnosť, a kedy naopak o viazanú

    ešte raz ďakujem za pomoc

    Lianka je offline (nepripojený) Lianka

    žena, matka, samoživiteľka... ...viac Lianka
    Odvolavku, ktoru som napisala, sa tyka fyzickej osoby. Dobre, ze si to upresnila, ze ma ist o s. r. o. Neviem sa s istotou vyjadrit, iste sa niekto vyjadri.
    no ja som na to prisla ked som si citala tu odpoved, ze som to v tej prvej vete zabudla ... ale aj tak dakujem ... snad sa niekto najde ... zanedlho mam konzultovat a naozaj surne to potrebujem ... obcas su mi tie zakony dost nejasne ... hoci ich nevidim prvy raz ...

    Lianka je offline (nepripojený) Lianka

    žena, matka, samoživiteľka... ...viac Lianka
    Spomenula som si na teba, ked som dnes citala tuto temu o dizajne: http://www.porada.sk/t105060-zmluva-...ka-zmluva.html. Mozno pomoze.
    tak teraz si nie som celkom istá ani ja ... ale ďakujem, preštudujem a uvidíme čo s tým si fakt poklad ...

    Fajoska je offline (nepripojený) Fajoska

    Fajoska
    Ahoj Martinka!
    Chcela by som ti pomôcť, ale nie som si istá, čo vlastne potrebuješ..
    Ja som živnostníčka a venujem sa interiérovému dizajnu. Nemám však s.r.o., no všetky živnosti/činnosti mám voľné (ohlasovacie)
    Fajoska Pozri príspevok
    Ahoj Martinka!
    Chcela by som ti pomôcť, ale nie som si istá, čo vlastne potrebuješ..
    Ja som živnostníčka a venujem sa interiérovému dizajnu. Nemám však s.r.o., no všetky živnosti/činnosti mám voľné (ohlasovacie)
    ahoj Fajoska ... no ide o to, že tvorím tú diplomovú prácu ako som písala a mám popísať do podnikateľského plánu všetky okolnosti založenia, a tak podobne. No a ten problémik je v tom, že si neviem rady, žeak budem mať činnosť tvorba projektov interiérového dizajnu, čo by zahŕňalo nielen zmenu nábytku a tak podobne ale u niektorých projektov aj nejaké tie prestavby interiéru, či to stále chápať ako navrhovanie v rámci voľných živností, alebo to spadá už do živností viazaných ... ja mám z toho zákona v tomto trošku taký malý "guláš" ako sa zvykne hovoriť ... vedúca mojej diplomovky mi síce vravela, že asi viazané, ale ja si v tom akosi nie som istá ...

    Fajoska je offline (nepripojený) Fajoska

    Fajoska
    Martinka, takže takto..
    Ako som už spomínala, ja som len živnostníčka..
    Moje živnosti sú všetky voľne, napíšem ti zoznam, snáď ti pomôže:
    Poradenstvo v oblasti zariaďovania interiérov
    Grafické a kresličské práce v rozsahu voľnej živnosti
    Sprostredkovateľská činnosť v oblasti obchodu
    Služby súvisiace s počítačovým spracovaním údajov
    Aranžovanie výkladov a úpravy výstavných miestností
    Fotografické služby

    Dôležité je v podstate fakturovať si len spomínané živnosti. Prepravu a likvidáciu starého a iné si nefakturujem, lebo nemám na ne živnostenské oprávnenie... Zatiaľ mi pri práci postačovali aj tieto živnosti

    Dúfam, že som nejako pomohla
    V prvom rade asi potrebuješ vysvetliť okolnosti založenia s.r.o.. V praxi by to znamenalo, že sa dvaja stretnú alebo len jeden a dohodnú sa na tom čo vedia a chcú robiť. Potom spíšu spoločenskú zmluvu a v nej presne uvedú predmet podnikania. Presné znenia živností nájdeš na oficiálnej stránke ministerstva vnútra. Rovnako tieto živnosti napíšu do žiadosti o vydanie živnostenského listu a podajú to spolu s notársky overenou spoločenskou zmluvou na živnostenský register. Po vydaní ŽL podajú žiadosť o zapísanie s.r.o. na obchodný register. Potom môžu začať navrhovať. Podľa toho čo potrebuješ, malo by v tej živnosti určite byť sprostredkovanie obchodu a služieb - v Tvojom prípade sprostredkovanie remeselníkov pri rekonštrukcii. Myslím, že aj to ostatné je voľná živnosť, pretože architekt musí mať patričné vzdelanie a pečiatku, bez ktorej žiadny stavebný úrad stavbu podliehajúcu architektonickým zásahom neodobrí.
    Prajem veľa šťastia.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.