Zavrieť

Porady

Predčasné skončenie lízingu ODKÚPENÍM

Lízingová zmluva sa skončí predčasným odkúpením predmetu lízingu.

Dôvod tohoto úkonu je ten, že došlo ku totálnej škode a nájomca zrealizuje opravu predmetu lízingu účet 511 a po oprave bude majetok naďalej plniť svoju funkciu.

Riešim to s audítorkou a som z toho na nervy. Auditor žiada, v súlade s požiadavkami DRSR aby sa vykazovala iná hodnota pre daňové odpisy a iná hodnota pre výpočet účtovných odpisov.

Z Pokynu DRSR a z podkladov od auditorky dokážem v účtovníctve sa dopracovať k upravenej vstupnej cene z ktorej sa počítajú daňové odpisy a v takejto vstupnej cene aj vytvoriť kartu dlhodobého majetku a odpisovať podľa zaradenia v príslušnej odpisovej skupine.

Ale ako mám v účtovníctve zaúčtovať inú vstupnú cenu a znej robiť účtovné odpisy ozaj neviem. Používam softvér Pohoda, ktorý dokáže všeličo ale ja nie.

Výpočet upravenej vstupnej ceny:
PLUS Istina z pôvodného splátkového kalendára
PLUS odkupná cena vraku
MÍNUS nesplatená istina z nerealizovaných splátok
ja tvrdím, že aj MÍNUS odpisy za každý mesiac pred ukončením lízingu
-------------------------------------------------------------------
Toto je hodnota z ktorej chcem počítať daňové odpisy.

Po zaúčtovaní Plusov a Mínusov na účte 022 ostane vstupná cena pre majetok, ktorý som odkúpil od lízingovky a idem ho daňovo odpisovať 4 roky.

Audítorka ma tlačí k tomuto stanovisku DRSR:
Čo sa týka zariadenia, práve v tom je problém, že učtovníci na DRSR povedali, že pri predčasnom ukončení leasingu sa pôvodný majetok nevyraďuje a tým nejde o obstaranie nového majetku. Pre učtovníctvo je to ten istý majetok len právny vlastník sa zmenil.

A čo ja mám s tým v účtovníctve urobiť.

Prosím o radu.

apo
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    apo je offline (nepripojený) apo

    apo
    Priatelia Poraďáci, nik neradí,

    Skúsim problém zjednodušiť.

    Audítorka požaduje, aby majetok predčasne odkúpený od lízingovej spoločnosti v účtovníctve nevyzeral ako novonadobudnutý majetok.

    Ale zároveň požaduje aby sa daňovo odpisoval v 2. odpisovej skupine ako nový po dobu 6 rokov z upravenej vstupnej ceny.

    A zároveň aby som účtoval účtovné odpisy tak ako pred odkúpením lízingu.

    Opakujem som z tohona nervy a neviem ako ďalej.

    Tento rébus lúskam už dva týždne.

    Prosím poradí niekto?

    apo

    Predčasné skončenie lízingu ODKÚPENÍM

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.