Zavrieť

Porady

DHM alebo tovar??

Dobrý deň všetkým,
mám tu taký malý problémik a snáď sa nájde niekto šikovný, kto by mi poradil... Vlani sme na základe zmluvy a predfaktúr platili preddavky na stroj, ktorý nám vyrábali v Číne, všetky tieto preddavky som účtovala na 052 - Preddavky na DHM. Ked nám konečne vo februári stroj prišiel a ja som chcela zaúčtovať clo a stroj zaradiť, bolo mi povedané, že stroj u nás nezostane ale hned ako bude funkčný ho predávame do ďalšej firmy tu na Slovensku. Čo ja mám teraz spraviť s tými preddavkami??? MOžno pre niekoho jednoduchá vec, ale ja si s tým akosi neviem rady... ako to všetko správne zaúčtovať???
Eniva
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    eniva Pozri príspevok
    Dobrý deň všetkým,
    mám tu taký malý problémik a snáď sa nájde niekto šikovný, kto by mi poradil... Vlani sme na základe zmluvy a predfaktúr platili preddavky na stroj, ktorý nám vyrábali v Číne, všetky tieto preddavky som účtovala na 052 - Preddavky na DHM. Ked nám konečne vo februári stroj prišiel a ja som chcela zaúčtovať clo a stroj zaradiť, bolo mi povedané, že stroj u nás nezostane ale hned ako bude funkčný ho predávame do ďalšej firmy tu na Slovensku. Čo ja mám teraz spraviť s tými preddavkami??? MOžno pre niekoho jednoduchá vec, ale ja si s tým akosi neviem rady... ako to všetko správne zaúčtovať???
    Eniva
    Jednoducho ich preúčtuj z 052 na 314.

    eniva je offline (nepripojený) eniva

    eniva
    aha, a to je také jednoduché??? no super, len teraz ešte neviem, že čo s tým clom, kam mám to naúčtovať
    a dakujem za odpoved

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    eniva Pozri príspevok
    aha, a to je také jednoduché??? no super, len teraz ešte neviem, že čo s tým clom, kam mám to naúčtovať
    a dakujem za odpoved
    A už máš faktúru za stroj?

    eniva je offline (nepripojený) eniva

    eniva
    a navyše sa ešte stále neviem vymotať z tých preddavkov, lebo mi to nejako divne prepočítalo, na 052 mám zostatok 37454,53 Eur, ale v skutočnosti sme zaplatili 37095, teraz by som to mala asi riešiť cez kurzové rozdiely, mám pravdu??

    adato je offline (nepripojený) adato

    adato
    Ja by som navrhovala riadne zaúčtovať obstaranie na 042, (faktúra + clo).
    Následne zaúčtovať odpredaj z účtu 042.

    Zálohy mali byť prepočítané historickým a nie konverzným kurzom. Teda kurzom, ktorým bola záloha pôvodne zaúčtovaná, asi tam budete mať nejakú chybu, lebo by ste sa mali dostať na tú hodnotu, ktorú ste platili.

    eniva je offline (nepripojený) eniva

    eniva
    hej, aj mňa napadla takáto možnosť, lenže konateľ s tým nesúhlasil, nič sa nebude zaraďovať, je to pre nás tovar, ktorý ďalej predáme. tak to skúsim spraviť, ako navrhovala Tweety, že to proste preúčtujem na 314. a čo sa týka tých preddavkov, všetky sa platili v Eurách z valutového účtu, len jeden sme platili z účtu korunového a tam mi zrejme vznikol ten rozdiel. som zvedavá, čo s tým teraz, ked už mám minulý rok uzavretý spravím... snaď ma niečo napadne. a clo som rozmýšľala, že zaúčtujem na 568 - bude to tak OK??

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    eniva Pozri príspevok
    hej, aj mňa napadla takáto možnosť, lenže konateľ s tým nesúhlasil, nič sa nebude zaraďovať, je to pre nás tovar, ktorý ďalej predáme. tak to skúsim spraviť, ako navrhovala Tweety, že to proste preúčtujem na 314. a čo sa týka tých preddavkov, všetky sa platili v Eurách z valutového účtu, len jeden sme platili z účtu korunového a tam mi zrejme vznikol ten rozdiel. som zvedavá, čo s tým teraz, ked už mám minulý rok uzavretý spravím... snaď ma niečo napadne. a clo som rozmýšľala, že zaúčtujem na 568 - bude to tak OK??
    Nie, nebude, clo je súčasťou obstarávacej ceny tovaru.

    adato je offline (nepripojený) adato

    adato
    Nerozumiem v čom je problém, keď chce mať stroj ako tovar a nie ako majetok na obstaraní. Rozdiel je len ten, že sa to vykazuje v dlhodobých, alebo obežných aktívach. Tiež by bolo potrebné skontrolovať, či Vám táto aktivita sedí na to, čo máte v predmete podnikania a ako boli formulované objednávky. Možno bol takýto zámer už na začiatku.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.