Zavrieť

Porady

DP

Robím jednému živnostníkovi DP a mám zopár otázok?

1. Musím uviesť Orange faktúry do evidencie záväzkov? Nemám ani jednu, ale sú k nim príjmové doklady o zaplatení na predajni.

2. Živnostník vystavoval faktúry, ale zle očísloval (pokračoval v číslovaní z roku 2007, takže sa mu faktúry nezačínajú od 1 ale od 12.) Mám všetky čísla faktúr opraviť, ale nechať tak?

3. Ak nakupoval tovar (farby na dom), ale fakturoval iba celkové práce (nie použitie tohto tovaru), tak nákup tohto tovaru môžem dať do prevádzkových nákladov.

4. Ak sa zabudla urobiť mesačná uzávierka pokladne v decembri, urobila sa 7.1.2009, tak táto tržba bude príjmom až v roku 2009.

Ďakujem za odpovede.
Naposledy upravil nikula : 11.03.09 at 08:08 Dôvod: Doplnenie
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    nikula Pozri príspevok
    Robím jednému živnostníkovi DP a mám zopár otázok?

    1. Musím uviesť Orange faktúry do evidencie záväzkov? Nemám ani jednu, ale sú k nim príjmové doklady o zaplatení na predajni. Musí mať faktúru, je to doklad na výdavok

    2. Živnostník vystavoval faktúry, ale zle očísloval (pokračoval v číslovaní z roku 2007, takže sa mu faktúry nezačínajú od 1 ale od 12.) Mám všetky čísla faktúr opraviť, ale nechať tak? Nechaj tak.

    3. Ak nakupoval tovar (farby na dom), ale fakturoval iba celkové práce (nie použitie tohto tovaru), tak nákup tohto tovaru môžem dať do prevádzkových nákladov. Poskytol službu, kde pužil materiál. Takže nákup farby účtuješ ako nákup materiálu.

    4. Ak sa zabudla urobiť mesačná uzávierka pokladne v decembri, urobila sa 7.1.2009, tak táto tržba bude príjmom až v roku 2009. Je to príjem roka 2008

    Ďakujem za odpovede.

    V citáte.

    nikula je offline (nepripojený) nikula

    nikula
    Ohľadom tej tržby za december: Nevadí, že je tam januárový dátum, ako ho potom dám do účtovníctva v roku 2008? Zmeniť dátum na 31.12.2008?

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    nikula Pozri príspevok
    Ohľadom tej tržby za december: Nevadí, že je tam januárový dátum, ako ho potom dám do účtovníctva v roku 2008? Zmeniť dátum na 31.12.2008?
    Musíš to zaúčtovať k 31.12. nakoľko je to tržba za 12/2008.

    Lianka je offline (nepripojený) Lianka

    žena, matka, samoživiteľka... ...viac Lianka
    Vychadzala by som z dennych pasok - skutocny prijem za december 2008.

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    Ja osobne, ak na príjmovom doklade od Orangu sú preukazateľné identifikačné znaky danej FO a úhrada za telefón preukazateľne patriaci danej BO by som považovala za dostačujúci doklad i bez faktúry.

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    evina Pozri príspevok
    Ja osobne, ak na príjmovom doklade od Orangu sú preukazateľné identifikačné znaky danej FO a úhrada za telefón preukazateľne patriaci danej BO by som považovala za dostačujúci doklad i bez faktúry.
    Na tom doklade väčšinou je uvedený text: úhrada faktúry ....................

    A v tom prípade si myslím, že je potrebná aj faktúra.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    evina Pozri príspevok
    Ja osobne, ak na príjmovom doklade od Orangu sú preukazateľné identifikačné znaky danej FO a úhrada za telefón preukazateľne patriaci danej BO by som považovala za dostačujúci doklad i bez faktúry.
    Evina, to by ti pri kontrole neprešlo. Treba vyžiadať - aj dodatočne - kopiu faktúry z Orange.

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    veronikasad Pozri príspevok
    Evina, to by ti pri kontrole neprešlo. Treba vyžiadať - aj dodatočne - kopiu faktúry z Orange.
    Prečo? Kde je povinnosť predloženia faktúry /v prípade neplatiteľa DPH/?
    Má zmluvu od Orangu a PPD od Orangu za platby...

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    evina Pozri príspevok
    Prečo? Kde je povinnosť predloženia faktúry /v prípade neplatiteľa DPH/?
    Má zmluvu od Orangu a PPD od Orangu za platby...
    To je pravda, ale na faktúre máš rozpísané jednotlivé položky. A niektoré môžu byť daňovo neuznateľné.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    evina Pozri príspevok
    Prečo? Kde je povinnosť predloženia faktúry /v prípade neplatiteľa DPH/?
    Má zmluvu od Orangu a PPD od Orangu za platby...
    Ty by si si možno pred kontrolormi takýto výklad obhájila, ale väčšina živnostníkov asi nie. Nenazvime to faktúrou /tá je povinná pre platitelov DPH/, ale vyúčtovaním poskytnutej služby.

    nikula je offline (nepripojený) nikula

    nikula
    Mám ešte otázočky:
    1. Môže sa vystaviť príkazná zmluva na občasné zastupovanie do predajne ako predavačka (v čase dovolenky al. choroby)? Počas roka by to bolo len zopár hodín mesačne, tak sa neoplatí robiť dohoda. Môže PP byť aj na rodinného príslušníka?
    2. Ak je vlastníkom second-handu a občas sa berie nejaký tovar aj od súkromnej osoby(nie IČO), môže sa jej vystaviť VPD a dať si ho do nákladov?ˇ

    Ďakujem za odpovede

    Lianka je offline (nepripojený) Lianka

    žena, matka, samoživiteľka... ...viac Lianka
    nikula Pozri príspevok
    2. Ak je vlastníkom second-handu a občas sa berie nejaký tovar aj od súkromnej osoby(nie IČO), môže sa jej vystaviť VPD a dať si ho do nákladov?
    Odporucila by som urobit aj kupnopredajnu zmluvu. VPD podla mna nepostacuje - to je len doklad o platbe - nie je jasny ucel, predmet, zoznam tovarovych poloziek a prevod vlastnictva.

    nikula je offline (nepripojený) nikula

    nikula
    Poraďte mi ohľadom príkaznej zmluvy na občasné zastupovanie v predajni počas dovoleniek a PN. Je to iba na pár dní v mesiaci, a tak sa neoplatí robiť dohoda. Môžem ju uzatvoriť aj s rodinným príslušníkom?
    Naposledy upravil nikula : 18.03.09 at 07:26

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.