Zavrieť

Porady

Tvorba rezervného fondu pri založení a.s.

Prosím o radu,ako je to s rezervným fondom pri vzniku a.s. Má sa tvoriť pri vzniku a.s. 10% zo základného imania. Jedná sa mi o zaplatenie, či sa má zaplatiť už v tom roku, kedy vznikla a.s., alebo zo zisku. Veľká vďaka.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Mahulka Pozri príspevok
    Prosím o radu,ako je to s rezervným fondom pri vzniku a.s. Má sa tvoriť pri vzniku a.s. 10% zo základného imania. Jedná sa mi o zaplatenie, či sa má zaplatiť už v tom roku, kedy vznikla a.s., alebo zo zisku. Veľká vďaka.
    § 67 OZ
    (2) Ak zákon neustanovuje povinnosť vytvoriť rezervný fond už pri vzniku spoločnosti, vytvára rezervný fond povinne spoločnosť s ručením obmedzeným a akciová spoločnosť zo zisku bežného účtovného obdobia vykázaného v schválenej riadnej individuálnej účtovnej závierke (ďalej len čistý zisk ). Rezervný fond možno vytvoriť už pri vzniku spoločnosti alebo pri zvyšovaní základného imania príplatkami spoločníkov nad výšku vkladov alebo nad menovitú hodnotu akcií.
    Naposledy upravil Tweety : 11.03.09 at 09:23 Dôvod: §

    KvetkaK je offline (nepripojený) KvetkaK

    KvetkaK
    Mahulka Pozri príspevok
    Prosím o radu,ako je to s rezervným fondom pri vzniku a.s. Má sa tvoriť pri vzniku a.s. 10% zo základného imania. Jedná sa mi o zaplatenie, či sa má zaplatiť už v tom roku, kedy vznikla a.s., alebo zo zisku. Veľká vďaka.
    Všetko záleží od toho, čo je uvedené v zakladateľskej listine k tvorbe rezervného fondu.

    Mahulka je offline (nepripojený) Mahulka

    Mahulka
    V zakladateľskej zmluve, je písané že sa má tvoriť pri vzniku. Chcela by som Vás poprosiť aj o zaúčtovanie. Či je to správne 353/417. Ale jedná sa mi o zaplatenie, či sa má už aj zaplatiť, a ako. Vďaka.

    Mahulka je offline (nepripojený) Mahulka

    Mahulka
    Chcem sa opýtať ešte ohľadom účtovania, či som to dobre napísala a ako je to s úhradou, keď sa tvorí pri vzniku a.s. Vďaka.

    azla je offline (nepripojený) azla

    azla
    Mahulka Pozri príspevok
    V zakladateľskej zmluve, je písané že sa má tvoriť pri vzniku. Chcela by som Vás poprosiť aj o zaúčtovanie. Či je to správne 353/417. Ale jedná sa mi o zaplatenie, či sa má už aj zaplatiť, a ako. Vďaka.
    Ak sa tvorí RF pri vzniku spoločnosti učtuješ .............353/417

    Naúčtovaná pohľadávka (za tvorbu RF) sa môže zaplatiť buĎ
    a) 211/353
    b) 221/353
    c) prípadne ak vznikli na začiatku nejaké záväzky voči spoločníkom (365), tak sa môže aj započítať 365/335.

    Tvorba rezervného fondu pri založení a.s.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.