Zavrieť

Porady

výpočet PN

Dobrý večer, vie mi niekto poradiť?
Zamestnankyňa je u nás zamestnaná od 12. 1. 2009, platená je hodinovou mzdou. Od 4. 3. 2009 do 11. 3. 2009 bola PN. Ako jej vypočítam PN?
Je to naša prvá zamestnankyňa, takže ešte nemám skúsenosti. Ďakujem.
Usporiadat
mzdarka renca mzdarka renca

mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

dagmar99 Pozri príspevok
Dobrý večer, vie mi niekto poradiť?
Zamestnankyňa je u nás zamestnaná od 12. 1. 2009, platená je hodinovou mzdou. Od 4. 3. 2009 do 11. 3. 2009 bola PN. Ako jej vypočítam PN?
Je to naša prvá zamestnankyňa, takže ešte nemám skúsenosti. Ďakujem.
Súčet VZ od 12.1.09 - 28.2.09 : 48 (počet kalendárnych dní nemoc.poistenia)= DVZ, ktorý sa zaokrúhľuje na štyri desatinné miesta nahor.

Prvé 3 dni je náhrada príjmu 25% z DVZ, potom 55% z DVZ. Od 11. dňa nemocenské platí soc. poisťovňa.
Naposledy upravil mzdarka renca : 11.03.09 at 20:10 Dôvod: oprava
0 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

Podľa mňa rozhodujúce obdobie na určenie VZ je od 12.1. do 28.2.2009

54 Zák. o soc. poistení
2) Ak poistencovi vzniklo nemocenské poistenie

b) v kalendárnom roku, v ktorom vznikla dočasná pracovná neschopnosť
, potreba ošetrovania fyzickej osoby uvedenej v § 39 ods. 1 písm. a) alebo potreba starostlivosti o dieťa uvedené v § 39 ods. 1 písm. b), v ktorom došlo k preradeniu zamestnankyne na inú prácu alebo v ktorom vznikol nárok na materské, rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je obdobie od vzniku nemocenského poistenia do konca kalendárneho mesiaca predchádzajúceho kalendárnemu mesiacu, v ktorom vznikla dočasná pracovná neschopnosť, potreba ošetrovania fyzickej osoby uvedenej v § 39 ods. 1 písm. a) alebo potreba starostlivosti o dieťa uvedené v § 39 ods. 1 písm. b), v ktorom došlo k preradeniu zamestnankyne na inú prácu alebo v ktorom vznikol nárok na materské,
0 0
Pru Pru

Pru je offline (nepripojený) Pru

Platí aj pri PN, že si musí SZČO platiť nemocenské aspoň 270 dní? ď
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Pru Pozri príspevok
Platí aj pri PN, že si musí SZČO platiť nemocenské aspoň 270 dní? ď
Ak je povinne nemocensky poistená osoba, doba 270 dní neplatí.
U DPO sa do 270 dní započítava aj dobra predchádzajúcich ukončených poistení, napr. zo zamestnania
0 0
Pru Pru

Pru je offline (nepripojený) Pru

Minulý rok bola nezamestnaná, v septembri založila živnosť. neplatila dobrovoľne.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Pru Pozri príspevok
Minulý rok bola nezamestnaná, v septembri založila živnosť. neplatila dobrovoľne.
ak neplatí žiadne nemocenské poistenie, nemá nárok na nemocenské dávky.
0 0
Pru Pru

Pru je offline (nepripojený) Pru

Takže aj keby si začala platiť dobrovoľné, tak až po 270 dňoch by mohla dostávať PN?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Pru Pozri príspevok
Takže aj keby si začala platiť dobrovoľné, tak až po 270 dňoch by mohla dostávať PN?
Ak bola v roku 2007 zamestnaná, mohlo by sa brať do úvahy aj toto obdobie. Sleduje sa 270 dní v posledných dvoch rokoch poistenia. Skús to prepočítať.
Ak by to bolo len nemocenské z poistenia DNP, tak až po 270 dňoch poistenia.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

veronikasad Pozri príspevok
Ak bola v roku 2007 zamestnaná, mohlo by sa brať do úvahy aj toto obdobie. Sleduje sa 270 dní v posledných dvoch rokoch poistenia. Skús to prepočítať.
Ak by to bolo len nemocenské z poistenia DNP, tak až po 270 dňoch poistenia.
Len doplním veroniku, že sleduje sa obdobie posledných dvoch rokov pred vznikom PN.
T.j. ak by jej práceneschopnosť začala 13.3.09, tak sa sleduje obdobie od 13.3.07 do 12.3.09.

No a samozrejme jej musí k nástupu na PN trvať nem.poistenie alebo by musela byť v ochrannej dobe (čo ale predpokladám nie je).

Ak by teda podmienku aspon 270dní ... mala splnenú a sa prihlási pred nástupom na PN na DNP, tak by jej nárok na nemocenské vznikol. Ale ak by PN-ka vznikla v období prvých 26týždnov od prihlásenia na DNP, tak dávka sa bude rátať len z minimálnej mzdy bez ohladu na to, z akého VZ bude prihlásená na DNP.
0 0
AVRIL AVRIL

AVRIL je offline (nepripojený) AVRIL

Dobry den,

neviete mi poradit z coho sa mi bude pocitat PN, ked nastupim na PN od 1.4.2009, 31.3.2009 mi skonci PP (pracovny pomer) poistena nemocensky som bola od 22.5.2006 do 31.3.2009 a od 1.4.2009 sa poistim este ako dobrovolne nemocensky poistena osoba. PN sa mi bude pocitat aj z poistenia, ktore som si platila pocas zamestnania a aj z dobrovolneho poistenia? Dobrovolne sa mam poistit 1.4.2009, cize v den nastupu na PN, alebo este pred nastupom na PN? Vdaka.
0 0
Laura1 Laura1

Laura1 je offline (nepripojený) Laura1

žena v "najlepšom veku" čerstvá stará mama ...viac
Andyke Pozri príspevok
Podľa mňa rozhodujúce obdobie na určenie VZ je od 12.1. do 28.2.2009

54 Zák. o soc. poistení
2) Ak poistencovi vzniklo nemocenské poistenie

b) v kalendárnom roku, v ktorom vznikla dočasná pracovná neschopnosť
, potreba ošetrovania fyzickej osoby uvedenej v § 39 ods. 1 písm. a) alebo potreba starostlivosti o dieťa uvedené v § 39 ods. 1 písm. b), v ktorom došlo k preradeniu zamestnankyne na inú prácu alebo v ktorom vznikol nárok na materské, rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je obdobie od vzniku nemocenského poistenia do konca kalendárneho mesiaca predchádzajúceho kalendárnemu mesiacu, v ktorom vznikla dočasná pracovná neschopnosť, potreba ošetrovania fyzickej osoby uvedenej v § 39 ods. 1 písm. a) alebo potreba starostlivosti o dieťa uvedené v § 39 ods. 1 písm. b), v ktorom došlo k preradeniu zamestnankyne na inú prácu alebo v ktorom vznikol nárok na materské,
Ako to bude v prípade, že zamestnankyňa nastúpi 1.6., a od10.6.2009 bude PN?
Nebude "predchádzajúci mesiac"
0 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

Rozhod.obdobie je od 1.6. do 9.6.2009.

§ 54
Rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu
(2) Ak poistencovi vzniklo nemocenské poistenie
c) v kalendárnom mesiaci, v ktorom vznikla dočasná pracovná neschopnosť, potreba ošetrovania fyzickej osoby uvedenej v § 39 ods. 1 písm. a) alebo potreba starostlivosti o dieťa uvedené v § 39 ods. 1 písm. b), v ktorom došlo k preradeniu zamestnankyne na inú prácu alebo v ktorom vznikol nárok na materské, rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu
je obdobie od vzniku nemocenského poistenia do dňa predchádzajúceho dňu, v ktorom vznikla dočasná pracovná neschopnosťje obdobie od vzniku nemocenského poistenia do dňa predchádzajúceho dňu, v ktorom vznikla dočasná pracovná neschopnosť, potreba ošetrovania fyzickej osoby uvedenej v § 39 ods. 1 písm. a) alebo potreba starostlivosti o dieťa uvedené v § 39 ods. 1 písm. b), v ktorom došlo k preradeniu zamestnankyne na inú prácu alebo v ktorom vznikol nárok na materské.
0 0
zuzanask zuzanask

zuzanask je offline (nepripojený) zuzanask

ak je osoba zamestnaná od 18.12.2008 a isla na PN 16.4.2009 tak z akeho obdobia jej vyratam DVZ na PN?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

zuzanask Pozri príspevok
ak je osoba zamestnaná od 18.12.2008 a isla na PN 16.4.2009 tak z akeho obdobia jej vyratam DVZ na PN?
z roku 2008
VZ /hrubá mzda/ : počet kal. dní zamestnania
0 0
Anežob Anežob

Anežob je teraz online Anežob

Prosím o poradenie.
Na PN som bola od 11.5. do 24.5.2009 čiže 14 kalenárnych dní. Zo sociálnej poisťovne som dostala rozhodnutie o priznaní nemocenského od 11.dňa dočasnej PN. Na tomto rozhodnutí je uvedený denný vymeriavací základ vo výške 22,4507 EUR a 55% je 12,347885 EUR. Sociálka mi pošle približne 49,39 €.

Prvých 10 kalendárnych dní mi zaplatil zamestnávateľ, ale neviem či postupoval správne. Na výplatnom lístku mám sumu 83,08 € čo je podľa mňa málo, keď môj DVZ je 22,4507 €.
Podľa môjho výpočtu za prvé 3 kalendár.dni 25% z DVZ je nemocenské 5,6126 € x 3 dni = 16,83€ a za nasledujúcich 7 kalendárnych dní je nemocenské 12,347885 € x 7 dní = 86,44€. Spolu mi to vychádza asi 103,26 € čo je približne o 20 € viac ako mi vyplatil zamestnávateľ.
Prosím o poradenie či som si PN za prvých 10 dní vypočítala správne, lebo chcem mať istotu, keď pôjdem s reklamáciou za mzdárkou. Neviem presne ako treba postupovať pri zaokrúhľovaní, ale zo zaokrúhľovania nemôže byť rozdiel 20 €.
0 0
Anežob Anežob

Anežob je teraz online Anežob

Anežob Pozri príspevok
Prosím o poradenie.
Na PN som bola od 11.5. do 24.5.2009 čiže 14 kalenárnych dní. Zo sociálnej poisťovne som dostala rozhodnutie o priznaní nemocenského od 11.dňa dočasnej PN. Na tomto rozhodnutí je uvedený denný vymeriavací základ vo výške 22,4507 EUR a 55% je 12,347885 EUR. Sociálka mi pošle približne 49,39 €.

Prvých 10 kalendárnych dní mi zaplatil zamestnávateľ, ale neviem či postupoval správne. Na výplatnom lístku mám sumu 83,08 € čo je podľa mňa málo, keď môj DVZ je 22,4507 €.
Podľa môjho výpočtu za prvé 3 kalendár.dni 25% z DVZ je nemocenské 5,6126 € x 3 dni = 16,83€ a za nasledujúcich 7 kalendárnych dní je nemocenské 12,347885 € x 7 dní = 86,44€. Spolu mi to vychádza asi 103,26 € čo je približne o 20 € viac ako mi vyplatil zamestnávateľ.
Prosím o poradenie či som si PN za prvých 10 dní vypočítala správne, lebo chcem mať istotu, keď pôjdem s reklamáciou za mzdárkou. Neviem presne ako treba postupovať pri zaokrúhľovaní, ale zo zaokrúhľovania nemôže byť rozdiel 20 €.
Kedže nikto nereaguje na môj problém v príspevku č.16 pokúsim sa moju otázku napísať všeobecne.

Keď soc.poisťovňa rozhodnutím prizná DVZ na nemocenské tento DVZ by mal použiť aj zamestnávateľ na výpočet PN ? Ak nie ako sa počíta PN za prvých 10 kalendárnych dní u zamestnávateľa.

Za poradenie ďakujem.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Anežob Pozri príspevok
Kedže nikto nereaguje na môj problém v príspevku č.16 pokúsim sa moju otázku napísať všeobecne.

Keď soc.poisťovňa rozhodnutím prizná DVZ na nemocenské tento DVZ by mal použiť aj zamestnávateľ na výpočet PN ? Ak nie ako sa počíta PN za prvých 10 kalendárnych dní u zamestnávateľa.

Za poradenie ďakujem.
Náhrada príjmu aj nemocenské sa počíta z rovnakého vymeriavacieho základu
0 0
Anežob Anežob

Anežob je teraz online Anežob

Ešte som sa zabudla spýtať. Nemocenské 55% na rozhodnutí 12,347885 € je v čistom, alebo z toho sa ešte zrazí daň z príjmu ?

Ďakujem za reakcie.
0 0
Dav Dav

Dav je offline (nepripojený) Dav

Anežob Pozri príspevok
Ešte som sa zabudla spýtať. Nemocenské 55% na rozhodnutí 12,347885 € je v čistom, alebo z toho sa ešte zrazí daň z príjmu ?

Ďakujem za reakcie.
Z náhrady príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti sa daň z príjmu nezráža. Choď za mzdárkou, nech Ti vysvetlí výpočet. Ak sa pomýlila, bude rada, že ju upozorníš na chybu, ak sa nepomýlila, tak Ti vysvetlí, ako počítala náhradu príjmu ona.
Mimochodom, v Sociálnej poisťovni Ti počítajú dávky pri PN z vymeriavacieho základu , ktorý im udá zamestnávateľ.
0 0
Maxinka Maxinka

Maxinka je offline (nepripojený) Maxinka

prosím - ako to bude v prípade, že zamestnanec nastúpi do zamest. 1.6. a po hodine práce ide na ošetrenie a už je od vtedy na PN. Nemocenské mu nebudem z ničoho vyplácať? Na 11 deň zanesiem Potvrdenie na SP?? - nevypísaný žiadny VZ??
Ďakujem
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať