Zavrieť

Porady

Zaúčtovanie DPH zo zálohy

Dobrý deň.
Prosím poraďákov o radu pri zaúčtovaní nasledovného prípadu.
Firma platiteľ DPH poskytla v 12/2008 preddavok tiež platiteľovy DPH vo výške 119000,- Sk. Pretože sa preddavok zaúčtoval až v 1/2009, firma poskytujúca preddavok si uplatnila DPH v daň. priznaní za 4Q/2008 vo výške 19000,-
Aby sa DPH premietla aj do daň. priznania (základ + daň), bol tento účtovný prípad zaúčtovaný cez ID (v Pohode) nasledovne:
100000 395/395
19000 343/395
Na konci účtovného obdobia bude účet 395 vykazovať zostatok, ktorý sa zlikviduje v nasledujúcom účt. období, keď dodávateľ vyfakturuje za službu, kde zníži výslednú sumu o prijatú zálohu.
Bolo vyššie uvedené zaúčtovanie uplatnenia DPH z poskyt. zálohy správne? Ak nie, poraďte prosím ako to má byť správne.
Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Paula je offline (nepripojený) Paula

    Paula
    bsbs Pozri príspevok
    Pretože sa preddavok zaúčtoval až v 1/2009, firma poskytujúca preddavok si uplatnila DPH v daň. priznaní za 4Q/2008 vo výške 19000,-

    Pretože prečo? Som mimo z toho dôvodu

    bsbs je offline (nepripojený) bsbs

    bsbs
    Paula Pozri príspevok
    Pretože prečo? Som mimo z toho dôvodu
    Myslím si, že ak preddavok nebol zaúčtovaný, odpočítaný v účtovnom období pre priznanie DPH, platiteľ dane si poskytnutý preddavok môže uplatniť v tom daňovom období, keď preddavok poskytol, nie?

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    bsbs Pozri príspevok
    Dobrý deň.
    Prosím poraďákov o radu pri zaúčtovaní nasledovného prípadu.
    Firma platiteľ DPH poskytla v 12/2008 preddavok tiež platiteľovy DPH vo výške 119000,- Sk. Pretože sa preddavok zaúčtoval až v 1/2009, firma poskytujúca preddavok si uplatnila DPH v daň. priznaní za 4Q/2008 vo výške 19000,- Nesprávne uplatnenie DPH na vstupe. Uplatniť môžeš len ak máš aj doklad, nestačí tá skutočnosť, že poskytla zálohu.
    Aby sa DPH premietla aj do daň. priznania (základ + daň), bol tento účtovný prípad zaúčtovaný cez ID (v Pohode) nasledovne:
    100000 395/395
    19000 343/395
    Na konci účtovného obdobia bude účet 395 vykazovať zostatok, ktorý sa zlikviduje v nasledujúcom účt. období, keď dodávateľ vyfakturuje za službu, kde zníži výslednú sumu o prijatú zálohu.
    Bolo vyššie uvedené zaúčtovanie uplatnenia DPH z poskyt. zálohy správne? Ak nie, poraďte prosím ako to má byť správne.
    Ďakujem.

    Poskytnutie záloha 12/2008 314/221
    Prijatá faktúra na zálohu v 01/2009
    Na základe tej faktúry v 01/2009 účtuje 343/314, a až tu si uplatním DPH na vstupe.

    bsbs je offline (nepripojený) bsbs

    bsbs
    Ďakujem za radu, ale zaúčtovanie prijatej zálohy viem. Na daň. úradi mi povadala pracovníčka, že ak poskytnutá záloha nebola zúčtovaná v daňovom období, môže si ju daňovník uplatniť. A mne práve išlo o správne zaúčtovanie.

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    bsbs Pozri príspevok
    Ďakujem za radu, ale zaúčtovanie prijatej zálohy viem. Na daň. úradi mi povadala pracovníčka, že ak poskytnutá záloha nebola zúčtovaná v daňovom období, môže si ju daňovník uplatniť. A mne práve išlo o správne zaúčtovanie.
    Nerozumiem tomu. Mám to chápať tak, že ak na poskytnutú zálohu nemáš doklad (pre potreby dph) v zdaň. období, napriek tomu si môžeš uplatniť na vstupe daň? Veď je to porušenie základného princípu zákona. Nemám doklad, nemám na základe čoho uplatniť.

    Ale môže byť, že poskytnutá záloha prebehla nasledovne:

    1. príklad
    Platba 25.12.2008 - od poskytovateľa zálohy
    Prijatie 03.01.2009 - u príjemcu

    Tak príjemca má povinnosť vystaviť doklad na účely dph do 15 dni od prijatia
    sumy, s tým, že dátum plnenia je 03.01. (vtedy reálne prijal platbu).

    2.príklad
    Platba 25.12.2008 - od poskytovateľa zálohy
    Prijatie 29.12.2008 - u príjemcu

    V tomto prípade tak isto platí povinnosť vystaviť doklad do 15 dni. Teda príjemca môže vystaviť doklad napr. 10.01.2009, s tým, že dátum plnenia musí byť 29.12.2008. Ak tento doklad obdržíš do termínu podávania priznania k dani DPH, tak máš právo si dph uplatniť za obdobie 12/2008, inak až v 01/2009.

    bsbs je offline (nepripojený) bsbs

    bsbs
    Problém je v tom, že som nemal jasno ako to vlastne je, keď firma A poskytne firme B zálohu na základe vystavenej preddavkovej faktúry. Firma B vystaví za výkony riadnu fakt., v ktorej odráta len časť zálohy a zbytok neuplatnenej zálohy sa prenáša do nasledovného daň. obdobia.
    Z uvedeného vyplýva, že firma A si môže uplatniť DPH z celej poskytnutej zálohy na základe vystavenej zálohovej faktúry i napriek tomu, že firma B v riadnej faktúre odrátala len časť zálohy. Je to tak?

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    bsbs Pozri príspevok
    Problém je v tom, že som nemal jasno ako to vlastne je, keď firma A poskytne firme B zálohu na základe vystavenej preddavkovej faktúry. Firma B vystaví za výkony fakt., v ktorej odráta len časť zálohy a zbytok neuplatnenej zálohy sa prenáša do nasledovného daň. obdobia.
    Z uvedeného vyplýva, že firma A si môže uplatniť DPH z celej poskytnutej zálohy na základe vystavenej zálohovej faktúry i napriek tomu, že firma B v riadnej faktúre odrátala len časť zálohy. Je to tak?
    No ale toto je niečo úplne iné, ako si uvádzala v prvotnom zadaní.

    Firma A si môže uplatniť DPH z celej poskytnutej zálohy len v prípade ak má na to doklad zodpovedajci § 71 zákona o DPH.

    bsbs je offline (nepripojený) bsbs

    bsbs
    Druhý problém mám v samotnom zaúčtovaní preddavkovej faktúry, na základe ktorej si môžem uplatniť DPH (z poskytnutej zálohy) a to tak, aby sa mi to zaúčtovanie (účtujem v POHODE) dostalo aj do priznania DPH a podkladov k DPH. Dočítal som v príspevkoch, že preddavková faktúra sa neúčtuje, ale ak ju chcem dostať do priznania zaúčtovať ju musím. Može byť prekontácia zálohovej fak. takáto?
    1. Preddavková fakt.
    100000 ?/ ?
    19000 343/?
    2. Úhrada preddavku 314/221, tak ako si uviedol.
    3. Riadna fakt.
    fakt. čiastka 518/321
    343/321
    odpočet len časti poskyt. zálohy (neviem prečo len časť a nie celá záloha)
    mínusom 518/321
    mínusom 343/321
    4. úhrada faktúry na BU
    321/221
    Je to velmi komplikovaný prípad aj tým, že dodávateľ neuplatnil celý preddavok a neuplatnený preddavok sa preniesol do ďalšieho zdaniteľného obdobia.

    Zaúčtovanie DPH zo zálohy

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.