Zavrieť

Porady

účtovné a daňové odpisy

Ahojte,
môže mi niekto poradiť. Do roku 2007 som odpisovala majetok-takže UO sa mi rovnali s DO.Teraz 2008 chcem prerušiť odpisovanie /nechcem si uplatniť odpis do nákladov. Ale neviem ako to má vyzerať na účtoch majetku a oprávok. Mám ich zúčtovať a na DP odrátať alebo sa mi účet majetku 02 a oprávok 08 nemajú zmeniť.

poraďte prosím
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    dasasopi je offline (nepripojený) dasasopi

    dasasopi
    ešte mám jednu otázku ak mám autá na leasing účtovne ich odpíšem a daňovo ich budem môcť odpísať na budúci rok alebo nie

    azla je offline (nepripojený) azla

    azla
    dasasopi Pozri príspevok
    ešte mám jednu otázku ak mám autá na leasing účtovne ich odpíšem a daňovo ich budem môcť odpísať na budúci rok alebo nie
    Pri autách na leasing sa daňové odpisy neprerušujú, lebo podľa zákona o dani z prijmov §26/8 sa majetok odpíše do 100% istiny počas doby prenájmu.

    dasasopi je offline (nepripojený) dasasopi

    dasasopi
    Takže ak tomu dobre rozumiem ročný účtovný odpis mám napr.
    1.500.000,-- /celé zúčtujem na 5/08/ , odpis HIM obstaraný na leasing 300.000,-- znižuje základ v DP tohto roku a odpis HIM obstaraný kúpou 1.200.000,-- uplatním v DP na budúci rok.

    opravte ma ak to tak nie je vďaka
    Naposledy upravil dasasopi : 14.03.09 at 13:24 Dôvod: zabudla som definovať rok

    azla je offline (nepripojený) azla

    azla
    dasasopi Pozri príspevok
    Takže ak tomu dobre rozumiem ročný účtovný odpis mám napr.
    1.500.000,-- /celé zúčtujem na 5/08/ , odpis HIM obstaraný na leasing 300.000,-- znižuje základ v DP a odpis HIM obstaraný kúpou 1.200.000,-- uplatním v DP na budúci rok.

    opravte ma ak to tak nie je vďaka
    Účtovné odpisy máš v jednej evidencii a sú zaúčtované 551/08x.

    Daňové odpisy máš v druhej evidenci, neučtuješ ich, iba uplatňuješ v DP.
    Píšem to preto, že nemusí platiť, že UO= DO.

    Celé daňové odpisy - daňové odpisy majetku na leasing= daňové odpisy ostatného majetku.

    Daňové odpisy ostatného majetku - môžeš prerušiť, neuplatniť.
    Môžeš ich prerušiť na 1 rok ale aj dlhšie.

    dasasopi je offline (nepripojený) dasasopi

    dasasopi
    Ešte by som sa chcela spýtať ak preruším odpisovanie dvojakého /leasingovaného aj kúpeného majetku/ ako to bude v DP. Nákladom budú daňové odpisy z leasingovaného majetku alebo nebude žiaden náklad.

    azla je offline (nepripojený) azla

    azla
    V daňovom priznaní Ti budú ovplyvňovať základ dane iba uplatnené odpisy.
    V tvojom prípade tie leasingové.

    Ešte chcem dodať, že Ty sa rozhoduješ o konkrétnom majetku, nie o balíku.
    Leasingový majetok, tam uplatníš, neprerušíš. To sme si už vysvetlili.

    Ostatný majetok si prerušiš iba to čo nechceš, aby Ti ovplyvňovalo základ dane.
    Prerušenie daňových odpisov využívaš na daňovú optimalizáciu. Vychádza ti daňová strata, tak si povieš, že odpisy niektorého majetku prerušiš. Môžeš prerušiť odpisovanie celého (okrem leasingu), alebo iba časti.
    Naposledy upravil azla : 14.03.09 at 21:17

    dasasopi je offline (nepripojený) dasasopi

    dasasopi
    Veľmi pekne ďakujem, to som nevedela, myslela som že keď preruším odpisovanie týka sa to všetkého majetku. Už ťa idem oceniť.

    účtovné a daňové odpisy

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.