Zavrieť

Porady

Odpisovanie auta

Ahojte, chcela by som sa informovat.kupili sme dna 14.12.2008 osobny automobil na uver v hodnote 600000sk.Auto bolo este v roku 2008 zaradené do uzívania.Moze mi niekto pomôct s odpisovanim.Ked pouzijem rovnomerné odpisy,mozem si odpísat celých 150 000sk,alebo len odpis na ten jeden mesiac?
Dakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Mel1001 Pozri príspevok
    Ahojte, chcela by som sa informovat.kupili sme dna 14.12.2008 osobny automobil na uver v hodnote 600000sk.Auto bolo este v roku 2008 zaradené do uzívania.Moze mi niekto pomôct s odpisovanim.Ked pouzijem rovnomerné odpisy,mozem si odpísat celých 150 000sk,alebo len odpis na ten jeden mesiac?
    Dakujem
    Daňový odpis za rok bude v uvedenej výške.

    Mel1001 je offline (nepripojený) Mel1001

    Mel1001
    To znamená že si 4 roky budem odpisovat 150 000sk, vsak?a to nevadí ze auto bolo kupene na konci roka?mozem si ajtak uplatnit celu výsku, 150 000sk?
    chcem si byt istá....
    dakujem

    tuta je offline (nepripojený) tuta

    tuta
    Auto bolo v majetku firmy ku 31.12. Je teda nárok na 1/4 daňového odpisu čo v Tvojom prípade je 150 000,- Sk.

    durisovad je offline (nepripojený) durisovad

    uctovnicka na dochodku durisovad
    Danovy odpis je sprave tak ako uviedli tuta a mel, ak chces, mozes uctovny odpis zauctovat len jednu dvanastinu. Ale ja by som to nerobila, straca sa tym prehlad.

    azla je offline (nepripojený) azla

    azla
    durisovad Pozri príspevok
    Danovy odpis je sprave tak ako uviedli tuta a mel, ak chces, mozes uctovny odpis zauctovat len jednu dvanastinu. Ale ja by som to nerobila, straca sa tym prehlad.
    Nemyslím, si.
    Treba jednoznačne oddeliť účtovné a daňové odpisy.
    Účtovné odpisy uplatniť za 1 mesiac.
    Daňové odpisy podľa zákona - 1/4.

    Práve ak sa to tak urobí, tak vtedy účtovníctvo má naozaj výpovednú hodnotu.

    durisovad je offline (nepripojený) durisovad

    uctovnicka na dochodku durisovad
    Prikazuje nejaky zakon oddelit uctovne a danove odpisy? Mas pravdu, ze uctovnictvo ma lepsiu vypovednu hodnotu, ak sa uctuje o uctovnych odpisoch mesacne, ale ruku na srdce, kto to tak robi?

    azla je offline (nepripojený) azla

    azla
    durisovad Pozri príspevok
    Prikazuje nejaky zakon oddelit uctovne a danove odpisy? Mas pravdu, ze uctovnictvo ma lepsiu vypovednu hodnotu, ak sa uctuje o uctovnych odpisoch mesacne, ale ruku na srdce, kto to tak robi?
    Účtovné odpisy učtujeme podľa postupov účtovania v PÚ.- § 20 Odpisovanie dlhodobého majetku a dodržiavame zákon o účtovníctve.

    Účtovný odpisový plán ma vyjadrovať opotrebenie majetku vzhľadom na jeho plánované využívanie v účtovnej jednotke. Stanoviť v odpisovom pláne účtovnej jednotky, že účtovné odpisy sa rovnajú daňovým nie je správny postup.
    Najmarkantnejší rozdiel je ak je hmotný majetok v účtovníctve iba niekoľko mesiacov, alebo iba jeden mesiac.

    Daňové odpisy (neučtujeme) ale uplatňujeme podľa zákona o dani z príjmov.

    ÚJ si môže stanoviť, že napr. majetok v 1. odpisovej skupine, ktorý sa daňovo odpisuje 4 roky, aj účtovne odpíše za 36 mesiacov, ale určite musí byť zohľadnený rozdiel v roku zaradenia a roku vyradenia.
    Ako je v účtovných odpisoch zohľadnené opotrebenie majetku, ak za december auto učtovne odpíšeš v hodnote 150 000,- (za jeden mesiac),
    a v ďalšom roku za 12 mesiacov účtovne odpíšeš tiež 150.000,-.

    Každý zodpovedá za "svoje" účtovníctvo.
    Ak to tak mnohí nerobia, ešte to neznamená, že je to aj správne. Zodpovednosť je však na nich.

    Ja to tak robím, považujem to za správne, aj iným tak radím. (ale nikoho nenútim.)

    Mel1001 je offline (nepripojený) Mel1001

    Mel1001
    potrebovala by som prekontrolovat účtovanie auta na úver:
    Obstaranie auta 042/479
    Zaradenie auta do pouz 022/042
    DFA na nákup auta 042/321
    DPH 343/321
    Auto úver 321/479
    Záloha 321/211
    Splátka autoúveru 479/221
    Poistné 568/479
    Úrok-fin.výnos 562/479

    ale niečo mi tu nesedí, účet 042 mi nevypadne na konci roka,mozete mi prosim poradit čo robim zle, dakujem!

    azla je offline (nepripojený) azla

    azla
    Mel1001 Pozri príspevok
    potrebovala by som prekontrolovat účtovanie auta na úver:
    Obstaranie auta 042/479
    Zaradenie auta do pouz 022/042
    DFA na nákup auta 042/321
    DPH 343/321
    Auto úver 321/479
    Záloha 321/211
    Splátka autoúveru 479/221
    Poistné 568/479
    Úrok-fin.výnos 562/479

    ale niečo mi tu nesedí, účet 042 mi nevypadne na konci roka,mozete mi prosim poradit čo robim zle, dakujem!
    Máš dvakrát účtované na účte 042. Auto si obstarala iba 1 x.
    Ak bola poskytnutá záloha na dlhodobý majetok tak sa použije účet 052/211

    Mel1001 je offline (nepripojený) Mel1001

    Mel1001
    Takze stači ked spravim predkontáciu 042/321, a na 479 mi ostane suma poskytnuteho uveru,vsak?a to mesacne budem znizovat splátkami.
    na ucte 082 mame tiez zostatok este z minulych rokov, to je v poriatku?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.