Zavrieť

Porady

Zásoby-reštaurácia

Dobrý deň. Účtujem reštaruáciu. Na pokl.blokoch je vyčíslené cena piva, a cena prázdneho sudu. Takže konečnú cenu zaúčtujem ako nákup OZD. Ale tie prázdne sudy sa predsa vracajú, ale nie vždy je o tom doklad. Skladovú evidenciu si živ. "samozrejme" nevedie. Ak mu spravím z pokl.blokov evidenciu z týchto /obalov/ sudov, vyjde mi hodnota zásob až na cca 100.000,-. Takže túto sumu musím uviesť aj vo výkaze. Ale že vraj tento rok sa postupne odpíšu, vraj prinesú doklady.
Vo výkaze budem mať zásoby r. 2007 - 7.000,- a za r. 2008 - 150.000,-. Nie je to veľký rozdiel?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Efinečka je offline (nepripojený) Efinečka

    55 rokov, daniar a účtovník Efinečka
    Neúčtujem priamo reštauráciu, ale má živnostník dohodu o pohybe týchto obalov ? Ak za ne neplatí dodávateľovi zálohu na tieto obaly a pri vrátení je urobený odpočet zálohy za tieto obaly, nič sa nedá robiť musíš účtovať o pohybe týchto obalov / ks aj sumy/. Ak za tieto sudy neplatíte zálohu, tak o nich nemusíš účtovať, lebo sú majetkom dodávateľa.

    IvetaH je offline (nepripojený) IvetaH

    IvetaH
    No ja neviem, ale na bloku mám nákup piva napr. 4 keg a mám vyhodené cenu piva a aj cenu keg a aj vrátené keg ako mínusové položky. Nakupuje 4 a vracia napr 7 keg. Účtujem to všetko spolu, žiadnu inú evidenciu nerobím. A aj fľaše mám tak, kupuje nápoj spolu s fľašou a aj vracia fľaše, sú rozdielne počty, ale účtujem výsledok na bloku. Robím to nesprávne?

    Ejo je offline (nepripojený) Ejo

    Ejo
    IvetaH, v tvojom prípade by som postupovala tak isto. Keď vidím, že na blokoch sú sudy vyúčtované a aj odúčtované. Ale ja som si u tohto klienta všimla, že má iba vyúčtované a odúčtované nič.
    K bločku mám vždy pripojený dodací list, ktorý je zhodný s bločkom, to je vlastne to, čo prinesú / pivo+keg/. Ale vtedy sa aj vracajú prázdne keg a tie len dopíšu rukou na dodací list, že sa vrátili. Ale o tom nie je pokladničný blok. Takže do výdaja idú len nákupy prázdnych sudov a cena tých vrátených nie je nikde. Čo s tým????? Prosím pomožte!!!!!!

    karpis je offline (nepripojený) karpis

    karpis
    Nemáš náhodou potom doklad o úhrade celková suma mínus vrátene obaly a k úhrade je vlastne suma kde sú odrátané vrátené obaly

    Ejo je offline (nepripojený) Ejo

    Ejo
    Nie nemám. Možno na 2-3 dokladoch z 50. Takže na všetkých ostatných sú obaly prirátané a nie sú odrátané. Pritom sa vracali. Neviem, čo s tým.

    danielaz je offline (nepripojený) danielaz

    danielaz
    no mne sa to nezdá. účtujem piváreň, denno-denné nákupy kegov. To firma pri každom nákupe platí za kúpu obalu? Veď to je cca 40€!!
    Ja som sa s takým bločkom nestretla za 10 rokov. Priznávam, že bločky sú dosť neprehladné a je to niekedy umenie to tam vyčítať za čo sa platí, ale sudy sa dávajú na výmenu. Brali sme sudy už od 3-4 rôznych dodávateľov, ale vždy to bolo podchytené.
    Aj v prípade, že sa vrátilo viac prázdnych obalov, ako sa kúpilo plných sudov.

    Ejo je offline (nepripojený) Ejo

    Ejo
    Ja viem, že to nie je tak správne. Mám doklady od iných dodávateľov a oni najprv dajú dodací list, na ňom sa vyznačí koľko sa aj vrátilo a pri nasledujúcej dodávke prinesú pokladničný blok, kde sú presne vyčíslené obaly aj vrátené s mínusom. Takže to je O.K. Ale pri druhom dodávateľovi to tak nie je. V skutočnosti sa oni vysporiadajú s vrátenými obalmi /ručne odpísané na dodacom liste/ ale to sa nedostalo na pokladničný blok. Ako to mám vyriešiť????

    danielaz je offline (nepripojený) danielaz

    danielaz
    Tak potom kúpené obaly musia byť na sklade.
    Na konci roka mala byť inventúra, stav sedel?

    Prípadne ak máš doklad o vrátení obalov, ale nemáš doložené, že ti dodávateľ vrátil peniaze, eviduješ pohľadávku voči dodávateľovi.
    Aj tá podlieha inventarizácii.
    Naposledy upravil danielaz : 18.03.09 at 11:01 Dôvod: doplnenie

    Ejo je offline (nepripojený) Ejo

    Ejo
    Fyzicky sa tieto prázdne sudy vracali! Len nie sú zdokladované. Preto si myslím, že by mali byť vykázané ako zásoby. A čo sa týka inventúry, to si len podnikateľ spíše stav zásob ku koncu roka. /sklad si nevedie/
    Ja by som postupovala tak, že mu spravím z týchto obalov skladovú evidenciu podľa pokladničných blokov a konečný stav vykážem vo výkaze. A v ďalšom roku ak budú pokl. bloky o vrátení týchto sudov, tak odrátam.

    Ejo je offline (nepripojený) Ejo

    Ejo
    A nebude tak trochu zvláštne, že r. 2007 zásoby 7.000,- a v r. 2008 zásoby 150.000,- ? No čo už?!

    Ejo je offline (nepripojený) Ejo

    Ejo
    Ak mám pokladničný blok, na ktorom máme len vrátenie prázdnych sudov, t.j. blok s mínusom, tak účtujem ako VPD - výdavky OZD: materiál ale s mínusom. Je to O.K?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.