Zavrieť

Porady

účtovníctvo za 3 mesiace

Ahojte,

Chcela by som vedieť,ako spraviť Daňové priznanie za 3.mesiace podnikania na živnosť od 1.10.2008-nastaviť si v účt.programe od 10-12/2008? tak to bude aj na výkazoch? ešte by ma zaujímalo,že ak bol živnostník na materskej v danom roku a začal podnikať,treba doložiť aj doklad o poberaní príspevku?a ako sa potom uplatňuje nezd.čiastka na daňovníka?môže si ju uplatniť celú vo výške 98496,-Sk alebo len pomer 3/12?
ešte otázočka: ak má živnostník spojené výdavky s podnikaním pred dátumom zač.podnikania,môže si ich dať do nákladov? ak áno,s akým dátumom?

Dakujem moc.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    balunka je offline (nepripojený) balunka

    balunka
    Dáša Tajnayová Pozri príspevok
    Ahojte,

    Chcela by som vedieť,ako spraviť Daňové priznanie za 3.mesiace podnikania na živnosť od 1.10.2008-nastaviť si v účt.programe od 10-12/2008? tak to bude aj na výkazoch? áno ešte by ma zaujímalo,že ak bol živnostník na materskej v danom roku a začal podnikať,treba doložiť aj doklad o poberaní príspevku?áno musíš mať pokrytý celý rok a ako sa potom uplatňuje nezd.čiastka na daňovníka?môže si ju uplatniť celú vo výške 98496,-Sk áno alebo len pomer 3/12?
    ešte otázočka: ak má živnostník spojené výdavky s podnikaním pred dátumom zač.podnikania,môže si ich dať do nákladov? ak áno,s akým dátumom? áno s dátumom aký máš na doklade

    Dakujem moc.
    odpoveď v texte

    ego.mc je offline (nepripojený) ego.mc

    ? ego.mc
    Dáša Tajnayová Pozri príspevok
    Ahojte,

    Chcela by som vedieť,ako spraviť Daňové priznanie za 3.mesiace podnikania na živnosť od 1.10.2008-nastaviť si v účt.programe od 10-12/2008? tak to bude aj na výkazoch? ešte by ma zaujímalo,že ak bol živnostník na materskej v danom roku a začal podnikať,treba doložiť aj doklad o poberaní príspevku?a ako sa potom uplatňuje nezd.čiastka na daňovníka?môže si ju uplatniť celú vo výške 98496,-Sk alebo len pomer 3/12?
    ešte otázočka: ak má živnostník spojené výdavky s podnikaním pred dátumom zač.podnikania,môže si ich dať do nákladov? ak áno,s akým dátumom?

    Dakujem moc.
    Nesúhlasím s odpoveďou na tretiu a štvrtú otázku.
    2. Keďže sa nejedná o zdaniteľný príjem, nie je potrebné dokladovať materský príspevok.
    3. Výdavky treba zaúčtovať s dátumom začatia podnikania.

    danushka je offline (nepripojený) danushka

    danushka
    Dovolím si pripomenúť, že materská sa započítava do vlastného príjmu SZČO, o ktorý sa znižuje NČZD. Rodičovský príspevok ako štátna sociálna dávka sa nezapočítava.

    Zadávateľka nám nenapísala o akú ,,materskú" konkrétne ide, takže dopĺňam, aby sme zadávateľku nezavádzali.

    ego.mc je offline (nepripojený) ego.mc

    ? ego.mc
    danushka Pozri príspevok
    Dovolím si pripomenúť, že materská sa započítava do vlastného príjmu SZČO, o ktorý sa znižuje NČZD. Rodičovský príspevok ako štátna sociálna dávka sa nezapočítava.

    Zadávateľka nám nenapísala o akú ,,materskú" konkrétne ide, takže dopĺňam, aby sme zadávateľku nezavádzali.
    Neplatí to iba pre manžela?

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    danushka Pozri príspevok
    Dovolím si pripomenúť, že materská sa započítava do vlastného príjmu SZČO, o ktorý sa znižuje NČZD. Rodičovský príspevok ako štátna sociálna dávka sa nezapočítava.

    Zadávateľka nám nenapísala o akú ,,materskú" konkrétne ide, takže dopĺňam, aby sme zadávateľku nezavádzali.
    Danushka tá kočka je živnostníčka na materskej, Jej NČ to nekráti KSENP

    Muška je offline (nepripojený) Muška

    Muška
    ...a ešte aj ja si trošku...
    balunka Pozri príspevok
    Chcela by som vedieť,ako spraviť Daňové priznanie za 3.mesiace podnikania na živnosť od 1.10.2008-nastaviť si v účt.programe od 10-12/2008? tak to bude aj na výkazoch? áno ešte by ma zaujímalo,že ak bol živnostník na materskej v danom roku a začal podnikať,treba doložiť aj doklad o poberaní príspevku?áno musíš mať pokrytý celý rok - odpoveď v texte
    nie nemusíš mať "pokrytý" celý rok. Musíš priznať zdaniteľný príjem a je jedno či si ho dosiahla za 1 deň alebo za 12 mesiacov

    balunka je offline (nepripojený) balunka

    balunka
    Muška Pozri príspevok
    ...a ešte aj ja si trošku...

    nie nemusíš mať "pokrytý" celý rok. Musíš priznať zdaniteľný príjem a je jedno či si ho dosiahla za 1 deň alebo za 12 mesiacov
    áno ,máš pravdu ,že príjem môžeš dosiahnuť aj za 1deň,ale ja som to myslela tak ,že keď DÚ doložím celé obdobie,kde som bola /napr. 2mesiace vedená na ÚP,keď živnostenský list je vydaný napr.01.03,/,tak im je jasné,že som nezamlčala žiadny príjem.

    Paula je offline (nepripojený) Paula

    Paula
    balunka Pozri príspevok
    áno ,máš pravdu ,že príjem môžeš dosiahnuť aj za 1deň,ale ja som to myslela tak ,že keď DÚ doložím celé obdobie,kde som bola /napr. 2mesiace vedená na ÚP,keď živnostenský list je vydaný napr.01.03,/,tak im je jasné,že som nezamlčala žiadny príjem.

    Tak iba z dokladovania, kde som bola a nebola sa nedozvie nič o mojom príjme ani jasnovidec

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    balunka Pozri príspevok
    áno ,máš pravdu ,že príjem môžeš dosiahnuť aj za 1deň,ale ja som to myslela tak ,že keď DÚ doložím celé obdobie,kde som bola /napr. 2mesiace vedená na ÚP,keď živnostenský list je vydaný napr.01.03,/,tak im je jasné,že som nezamlčala žiadny príjem.
    Veru nedozvie, lebo v jeden deň možeš získať aj dva príjmy a jeden z toho zamlčať napríklad.
    V DP podpisuješ správnosť uvedených údajov, a teda aj výšky príjmov za zdaňovacie obdobie a Ty si zodpovedná v plnom rozsahu pred zákonom , že priznáš všetko za dané zdaňovacie obdobie, bez ohľadu, čo a kde si kedy bola.

    danushka je offline (nepripojený) danushka

    danushka
    evina Pozri príspevok
    Danushka tá kočka je živnostníčka na materskej, Jej NČ to nekráti KSENP


    ...Dievčatá, ďakujem za usmernenie...Červenám sa, treba poriadne čítať...
    Dakujem za usmernenia...avšak mám otázočku:kedže živnostníčka na materskej mala by zdokladovať príjem,ale aj ho zahrnúť do príjmov?toto mi nejako nesedí...a v tomto mojom prípade,dosiahla stratu,tak neviem,či neni zbytočné to tam dávať?pretože tá strata za zdaň.obdobie bude o to vyššia? Ja si osobne myslím,že materská,RP,príspevky z ÚP nie sú príjmy,ktoré patria do predmetu dane z príjmov...alebo sa mýlim?

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    Dáša Tajnayová Pozri príspevok
    Dakujem za usmernenia...avšak mám otázočku:kedže živnostníčka na materskej mala by zdokladovať príjem,ale aj ho zahrnúť do príjmov?toto mi nejako nesedí...a v tomto mojom prípade,dosiahla stratu,tak neviem,či neni zbytočné to tam dávať?pretože tá strata za zdaň.obdobie bude o to vyššia? Ja si osobne myslím,že materská,RP,príspevky z ÚP nie sú príjmy,ktoré patria do predmetu dane z príjmov...alebo sa mýlim?
    Nie, materskú neuvádza a nezdokladováva /príspevok 4/

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.