Zavrieť

Porady

zmena odpisovej skupiny

ak novelou zákona od 1.3.2009 presunuli z 3 odpisovej skupiny do 2 odpisovej skupiny hmotný majetok, ktorý máme v majetku. Za roku 2008 robím odpisy podľa 3 odpisovej skupiny, však? zmenu uplatním až od roku 2010?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

    Dáša_
    bavite sa o učtovných alebo o daňových odpisoch? Lebo účtovné podľa mna nie je dôvod meniť.

    Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

    Dáša_
    Ak to pomôže:

    㤠52g
    Prechodné ustanovenia
    k úpravám účinným od 1. marca 2009
    .
    .
    .
    (4) Na vyčíslenie základu dane za zdaňovacie obdobie
    končiace po 28. februári 2009 sa použijú ustanovenia
    zákona v znení účinnom od 1. marca 2009 s výnimkou
    prílohy č. 1 v znení účinnom od 1. marca 2009, podľa
    ktorej daňovník, ak sa tak rozhodne, zaradí hmotný
    majetok do odpisových skupín až od 1. januára 2010.
    .
    .
    .
    (6) Pri hmotnom majetku, ktorého vstupná cena je
    1 700 eur a menej, môže daňovník, ktorého zdaňovacie
    obdobie končí po 28. februári 2009, zahrnúť zostatkovú
    cenu v plnej výške do daňových výdavkov za zdaňovacie
    obdobie končiace v roku 2009 v daňovom priznaní
    podanom po 28. februári 2009 alebo pokračovať
    v začatom odpisovaní podľa § 27 alebo § 28.

    Libusa je offline (nepripojený) Libusa

    Libusa
    toto ustanovenie som čítala ale neviem či som ho správne pochopila skúste mi to vysvetliť na príklade traktor zaradený v minulom roku v skupine 2 podľa prílohy č.1 prechádza do odpisovej skupiny 1 . Prepočet daňových odpisov robím až od roku 2010 teda daňový odpis v roku 2009 mi to neovplyvní? A v prípade ak
    je hodnota 1700 eur a menej môže ísť zostatková cena do daňových nákladov za zdaňovacie obdobie roku 2009?
    Naposledy upravil Libusa : 03.04.09 at 07:47

    Tomi je offline (nepripojený) Tomi

    Tomi
    Toto by ma tiež zaujímalo, a tiež od 01.03. všetko čo kúpime za menej ako 1700 € môže isť priamo do nákladov?

    adato je offline (nepripojený) adato

    adato
    1. Všetko, čo kúpite za menej ako 1700 môže ísť do nákladov, ak sa nerozhodnete inak.
    2. Čo máte v majetku s hodnotou do 1700 EUR, môžte tohto roku jednorázovo odpísať.
    3. Čo sa týka uplatňovania nových odpisových skupín - môžte sa rozhodnúť, či idete po novom od tohto roku, alebo až v roku 2010.

    Ivuchak je offline (nepripojený) Ivuchak

    Ivuchak
    adato Pozri príspevok
    1. Všetko, čo kúpite za menej ako 1700 môže ísť do nákladov, ak sa nerozhodnete inak.
    2. Čo máte v majetku s hodnotou do 1700 EUR, môžte tohto roku jednorázovo odpísať.
    3. Čo sa týka uplatňovania nových odpisových skupín - môžte sa rozhodnúť, či idete po novom od tohto roku, alebo až v roku 2010.

    Môžem sa rozhodnúť tohto roku odpísať napr. 4 položky a v r.2010 ďalšie? Alebo mám túto možnosť len tento rok?Ďakujem.

    Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

    ! Stefan2005
    Ivuchak Pozri príspevok
    Môžem sa rozhodnúť tohto roku odpísať napr. 4 položky a v r.2010 ďalšie? Alebo mám túto možnosť len tento rok?Ďakujem.
    viď ZoDP:

    §52g
    (6) Pri hmotnom majetku, ktorého vstupná cena je 1 700 eur a menej, môže daňovník, ktorého zdaňovacie obdobie končí po 28. februári 2009, zahrnúť zostatkovú cenu v plnej výške do daňových výdavkov za zdaňovacie obdobie končiace v roku 2009 v daňovom priznaní podanom po 28. februári 2009 alebo pokračovať v začatom odpisovaní podľa § 27 alebo § 28.

    Janinkaaa je offline (nepripojený) Janinkaaa

    Janinkaaa
    Stefan2005 Pozri príspevok
    viď ZoDP:

    §52g
    (6) Pri hmotnom majetku, ktorého vstupná cena je 1 700 eur a menej, môže daňovník, ktorého zdaňovacie obdobie končí po 28. februári 2009, zahrnúť zostatkovú cenu v plnej výške do daňových výdavkov za zdaňovacie obdobie končiace v roku 2009 v daňovom priznaní podanom po 28. februári 2009 alebo pokračovať v začatom odpisovaní podľa § 27 alebo § 28.
    Môžem toto ustanovenie použiť aj na stavbu ?
    V r. 2008 sme urobili tech. zhodnotenie na prenajatých priestoroch. Tech. zhodnotenie som zaradila do dlhodobého majetku, pretože suma bola viac ako 30 000,00 Sk a odpisovala som ho.
    Teraz pri zvýšení ceny na 1700 EUR, by som mohla zostatkovú cenu "STAVBY" zahrnúť do daňových výdavkoch, pretože vstupná cena bola menej ako 1 700,00 EUR.
    Ale počula som, že to platí iba pre samostatne hnuteľné veci, že pre stavby to nemôžem použiť.
    Je to naozaj tak ?

    Janinkaaa je offline (nepripojený) Janinkaaa

    Janinkaaa
    Janinkaaa Pozri príspevok
    Môžem toto ustanovenie použiť aj na stavbu ?
    V r. 2008 sme urobili tech. zhodnotenie na prenajatých priestoroch. Tech. zhodnotenie som zaradila do dlhodobého majetku, pretože suma bola viac ako 30 000,00 Sk a odpisovala som ho.
    Teraz pri zvýšení ceny na 1700 EUR, by som mohla zostatkovú cenu "STAVBY" zahrnúť do daňových výdavkoch, pretože vstupná cena bola menej ako 1 700,00 EUR.
    Ale počula som, že to platí iba pre samostatne hnuteľné veci, že pre stavby to nemôžem použiť.
    Je to naozaj tak ?

    Nepomôžete ?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.