Zavrieť

Porady

fakturácia do zahraničia

Nevie nikto, ci je mozne, aby som vystavovala zahranicnej firme fakturu v Madarcine v madarskom jazyku a v mojom uctovnictve v inom programe v slovenskom?
(cize mala by som dva programy-dve faktury, kazda v inom jazyku)
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    emily je offline (nepripojený) emily

    emily
    myslím, že áno...veď maďarčina je akýkoľvek iný jazyk. My sme to robili v angličtine a do účtovníctva sme davali slovenskú faktúru, len musia byť totožné.

    bryan je offline (nepripojený) bryan

    bryan
    Trosku zalezi aj od toho, aky uctovny SW pouzivas.
    Zatial co som sa stretol s dakymi, tak vsade sa dala predefinovat sablona, pripadne vybrat pozadovana. Sablonu si potom mozes urobit aj trojjazycnu (napriklad) a potom budes mat jeden doklad v troch alebo kolkych jazykoch

    Natka je offline (nepripojený) Natka

    Natka
    A keď mi príde od zahraničného dodávateľa faktúra v angličtine, ako ju mám evidovať v mojom účtovníctve? Mám si ju dať preložiť a aj úradne overiť?

    fortunka je offline (nepripojený) fortunka

    fortunka
    no a ked mi pride v madarcine x faktur a uct.dokladov (postovne,PHM,... z HU) tak ako ich dam do uctovnictva? to uz budu ine naklady s overovanim tlmocnikom.

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    Natka
    A keď mi príde od zahraničného dodávateľa faktúra v angličtine, ako ju mám evidovať v mojom účtovníctve? Mám si ju dať preložiť a aj úradne overiť?
    Postačuje naznačiť na doklad o čo sa jedná (napr. tovar a pod.). Úplný preklad textu uvádzam iba v prípade "službových vecí" ak sa jedná o komplikovanú daňovú obhajovu, napr. reklama, sprostredkovanie a pod.
    Nedávam to overiť, ak mám istotu, že ten, kto to prekladal, tomu naozaj aj rozumel (a vyplýva to z jeho kvalifikačných predpokladov alebo inak preukázaných znalosti zistených pri vstupných pohovoroch, alebo po absolvovaní vzdelávania).

    durisovad je offline (nepripojený) durisovad

    uctovnicka na dochodku durisovad
    Ja mam skusenosti s vystavovanim faktur do zahranicia v roznych jazykoch. Do uctovnictva som zalozila fakturu v cudzom jazyku, na ktoru prislusny referent urobil zapis v slovenskom jazyku (preklad) a podpisal sa. Ten preklad som potrebovala aj ja, aby som vedela, ci uctovat 602 alebo 604. Danovy urad nemal ziadne namietky. Do uctovnictva predsa nevchadza text faktury, ale financna hodnota.

    liba2 je offline (nepripojený) liba2

    liba2
    [QUOTE=Natka]A keď mi príde od zahraničného dodávateľa faktúra v angličtine, ako ju mám evidovať v mojom účtovníctve? Mám si ju dať preložiť a aj úradne overiť?
    --------
    Poradca č. 3/2005 Zákon o účtovníctve: § 4 ods. 8: Účtovná jednotka je povinná viesť účtovníctvo a zostaviť účt. závierku v štátnom jazyku. Účt. doklad vyhotovený v inom ako štátnom jazyku musí spĺňať podmienku zrozumiteľnosti podľa § 8 ods. 5.
    Citát z komentára k § 4 ods. 8: "Účtovné jednotky musia zabezpečiť aby doklady vyhotovené v cudzom jazyku boli preložené do slov. jazyka, pričom treba rozlišovať o aký účtovný doklad ide. Ak ide o zmluvy, je potrebné aby celá zmluva bola preložená do sl. jazyka. Ak ide napr. o dodávateľ. faktúru, potom účt. jednotka predklad textu faktúry môže napísať aj čitateľne rukou na túto faktúru, alebo priložiť k nej preklad".

    Natka je offline (nepripojený) Natka

    Natka
    Radila som sa na daňovom úrade s jedným kontrolórom a môžem potvrdiť príspevok od liba2. Díki

    fakturácia do zahraničia

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.