Zavrieť

Porady

igelitky v tescu

Prajem pekny den. Chcem nazor, na igelity v tescu. Davaju, ich ram zadarmo a ludia ich zneuzivaju. Beru ich aj viac ako potrebuju. To potrebujem zabalit pre sestru , to pre Vierku a pod. Chcu to mat oddlene. Niektori si vezmu aj z domu na velke nakupy. Jedna pani povedala, ze chodi do Tesca, lebo tam davaju zadarmo tasky., ze inac by nechodila.A romovia, ktori su tam aj viackrat, do dna, vzdy chcu igelitku. Pokladnicky im im nechu vzdy dat, lebo maju trebars len drobnosti. Naozaj niektori ludia su nenasitni., a Tesco zacalo davat malo tasiek, podla mojho nazoru spravne, nema sa s nimi plytvat.
Usporiadat
Braňo Braňo

Braňo je offline (nepripojený) Braňo

Súhlasím, že sa s igelitkami plytvá a väčšina ľudí ich potom vyhodí alebo použije ako výplň do koša. Tendencia v EÚ je spoplatňovať igelitové tašky a prechádzať na papierové.
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
Iši Iši

Iši je offline (nepripojený) Iši

aj dôchodca
Len je potrebné rozlišovať igelitky a mikrotenové výrobky. Igelitové tašky sú už používané menej.
0 0
gomanek gomanek

gomanek je offline (nepripojený) gomanek

A jaký je rozdíl mezi igelitkou a mikrotenovou taškou? :-)
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

gomanek Pozri príspevok
A jaký je rozdíl mezi igelitkou a mikrotenovou taškou? :-)
Podľa môjho názoru v hrúbke materiálu a zložení materiálu. Neexistuje jednozdnačná definícia, že toto je igelitka a toto je mikroténové vrecko. Pod pojmom igelit sa ľudovo označuje všetko, čo nie je prírodného (papier, textília) pôvodu.

"Igelitové" tašky sú spravidla vyrobené z poyetylénu (LDPE - polyetylén s nízkou hustotou = menej odolný, alebo HDPE - polyetylén s vysokou hustotou = odolnejší). Niektoré tašky sú vyrobené z oslabeného polyetylénu, ktorý sa vplyvom prírodných podmienok (UV svetlo, teplo, voda) v prírode rozloží rýchlejšie.

Vo všeobecnosti si ľudia pod mikroténovým sáčkom či vreckom vybavia tie šušťavé sáčky s hrúbkou 0,012 mm (tašky a hrubšie des. sáčky) alebo s hrúbkou 0,006 mm - tenké mikroténové vrecká. Tieto tašky sú viac-menej jednorazové, lebo sú málo odolné voči fyzickému poškodeniu (napr. tie, čo dáva Tesco). Hrubšie tašky, nazývané ľudovo "igelitky" sú odolnejšie voči opotrebovaniu (dostať ich napr. v Bille). Z pohľadu spotrebiteľ nezistí, z akého konkrétneho materiálu sú tašky vyrobené, či je to odolenjší PET alebo ten ľahko rozložiteľný.
Naposledy upravil Chobot : 18.03.09 at 10:27
0 0
alla66 alla66

alla66 je offline (nepripojený) alla66

Profesionáli postavili Titanic - amatéri Archu! ...viac
Pri nákupe v Česku som nevidela v žiadnom hypermarkete dávať tašky zadarmo. Kto chce, musí zaplatiť 1 CZK/ks a myslím si, že je to správne.
0 0
zalobaba zalobaba

zalobaba je offline (nepripojený) zalobaba

baba
V Rakúsku začali používať veselo pomaľované krabice z recyklovaného papiera, ktoré sú v obchode k dispozícii zadarmo. Myslím, že je to dobrý nápad, veď aj v našich hyperáčoch stretnete dosť ľudí, ktorí si nákup domov odnesú v krabici ukoristenej niekde v regáloch......
0 0
Lianka Lianka

Lianka je offline (nepripojený) Lianka

žena, matka, samoživiteľka... ...viac
No ja osobne ocenujem a vyhladavam hypermarkety, kde davaju tasky zadarmo. Jednak som lakoma - zda sa mi hlupost platit za tasku, v ktorej si chcem odniest nakup za niekolko tisic Sk (este uvazujem v Skk) - a najmä chodim na nakupy tak raz za 3 tyzdne a tak ten nakup aj stoji za to, aj pri co najefektivnejsom plneni tasiek ich spotrebujem cca. 4-5. Ano, zuzitkujem tu tasku potom na smeti - povazujem to za uzitocne, ze ju mozem pouzit aj na ine, ako nakup.

Ja si to beriem dost osobne - tam, kde mam za tasku platit, si nevazia, ze tam vobec chodim nakupovat. Preto sa nakupujem len v "overenych" retazcoch. Pokial by ten poplatok za tasku bol len symbolicky, tak suhlasim, nemietam, ale 5 Sk za tasku v niektorych retazcoch sa mi zda ozaj vela.

Dnes som bola v Ik.ea (nechodievam tam inak, nezhanasam take masove obchody), taska sice nebola zadarmo, ale bola papierova (pozitivne k zivot. postrediu a stacila vzhladom na objem a vahu mojho nakupu) a stala 0,17 EUR, co som bez problemov respektovala.

K ochrane zivotneho prostredia mam blizky vztah. Ak by som tu tasku nepouzila po nakupe do smetneho kosa, musela by som do smetneho kosa kupit sacky, ktore su z podobneho materialu ako ta taska. Takze si myslim, ze v konecnom dosledku by to na zivotne prostredie malo minimalny vplyv.

Vsimla som si, ze poslednu dobu ich davaju ozaj len k nakupu - nemaju vylozene ziadne tasky navyse len tak volne.
0 0
gomanek gomanek

gomanek je offline (nepripojený) gomanek

Chobot Pozri príspevok
Podľa môjho názoru v hrúbke materiálu a zložení materiálu. Neexistuje jednozdnačná definícia, že toto je igelitka a toto je mikroténové vrecko. Pod pojmom igelit sa ľudovo označuje všetko, čo nie je prírodného (papier, textília) pôvodu...
Děkuji za fundované vysvětlení

To alla66:
To není pravda, právě například v Tescu mají stále tašky zdarma :-)
0 0
rickman rickman

rickman je offline (nepripojený) rickman

Zaujimava tema. Akurat mi povedzte, co je na papierovych taskach ekologicke? Ohanate sa tu totiz tym, ze aki ste ekologicki. No urcite papierovu tasku po jej pouziti nedate do zberu papiera, ale rovnako skonci v kosi.
0 0
zlatica76 zlatica76

zlatica76 je offline (nepripojený) zlatica76

Neviem čo je ekologickejšie - či jednorazovo použiť papierovu tašku / škatuľu alebo viacnasobne použiť "igelitku".

U nas v rodine je zauživany system - pri nakupe v Tescu si zoberieme fakt len jednu-dve tašky. (prve použitie). Potom tuto istu tašku nosim v kabelke, ak by som nahodou zabludila do obchodu, kde tasky zadarmo nedavaju (druhe az x te pouzitie). Cize, napriek relativne malej nosnosti tasiek, tuto tasku som schopna pouzit opakovane.

Ak sa taska trochu roztrhne, prip. medzitym sa naskytne dalsi nakup v tescu taska putuje do zahrady - balime do nej ovocie a zeleninu (zase niekolkokrat). Az kym taska nie je uplne znicena (spinava, derava), potom separujeme do odpadu.

Papierovu tasku z Ikea poznam - tak tu by som do mojej kabelky urcite nedostala

Tak teraz budte mudri - co je ekologickejsie spravanie? Potom uz len fakt si spomenut na casy nie tak davno minule, ked sme mali platene / handrove / pletene tasky a doma sme ich mesli pravat, obsivat a pod.

Odpad podla mna vznika pri kazdej ludskej cinnosti, je len na ludoch, ako dokazu odpad minimalizovat. Zakazovanie, resp. podmienovanie nakupom nie je dobra cesta.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

zlatica76 Pozri príspevok
Odpad podla mna vznika pri kazdej ludskej cinnosti, je len na ludoch, ako dokazu odpad minimalizovat. Zakazovanie, resp. podmienovanie nakupom nie je dobra cesta.
A nikedy k zvyšovaniu odpadu prispieva aj legislatíva svojimi nariadeniami, príkazmi a normami. Napr. kedysi sa mlieko predávalo priamo z bandasky (či ako sa tá nádoba volala), múka a iné sypké potraviny sa vážili - ľudia si nosili vlastné nádoby na tovar. Potom prišli hygienické predpisy, ktoré každý tovar hygienicky baliť jendotlivo, tým vzniká kúpou každého tovaru odpad z obalu. Pomaly ešte aj rohlíky budú musieť byť asi balené jednotlivo.. .

Ekoaktivisti stále útočia na McDonald, že tvorí veľké množstvo smetia. ALe oni majú aspoň tie obaly papierové, ale ak si kúpite v obchode keksy alebo balenú šunku, tak tie sú balené v plaste.
0 0
rickman rickman

rickman je offline (nepripojený) rickman

zlatica76 Pozri príspevok
Neviem čo je ekologickejšie - či jednorazovo použiť papierovu tašku / škatuľu alebo viacnasobne použiť "igelitku".

U nas v rodine je zauživany system - pri nakupe v Tescu si zoberieme fakt len jednu-dve tašky. (prve použitie). Potom tuto istu tašku nosim v kabelke, ak by som nahodou zabludila do obchodu, kde tasky zadarmo nedavaju (druhe az x te pouzitie). Cize, napriek relativne malej nosnosti tasiek, tuto tasku som schopna pouzit opakovane.

Ak sa taska trochu roztrhne, prip. medzitym sa naskytne dalsi nakup v tescu taska putuje do zahrady - balime do nej ovocie a zeleninu (zase niekolkokrat). Az kym taska nie je uplne znicena (spinava, derava), potom separujeme do odpadu.

Papierovu tasku z Ikea poznam - tak tu by som do mojej kabelky urcite nedostala

Tak teraz budte mudri - co je ekologickejsie spravanie? Potom uz len fakt si spomenut na casy nie tak davno minule, ked sme mali platene / handrove / pletene tasky a doma sme ich mesli pravat, obsivat a pod.

Odpad podla mna vznika pri kazdej ludskej cinnosti, je len na ludoch, ako dokazu odpad minimalizovat. Zakazovanie, resp. podmienovanie nakupom nie je dobra cesta.
Tak to si zasluzis (te) velky respekt. Takto to robi urcite len mensina ludi. A suhlasim.

Ja pouzivam tasky, ktore dokazem mat stale pri sebe, ktore nejak vyzeraju a ktore aj nieco vydrzia. Ale nebudem robit reklamu .
0 0
alla66 alla66

alla66 je offline (nepripojený) alla66

Profesionáli postavili Titanic - amatéri Archu! ...viac
gomanek Pozri príspevok
Děkuji za fundované vysvětlení

To alla66:
To není pravda, právě například v Tescu mají stále tašky zdarma :-)
Ospravedlňujem sa , na Tesco som pozabudla, lebo tam nechodím.
0 0
kkllc kkllc

kkllc je offline (nepripojený) kkllc

Ja som rada, že ked prídem do Tesca a urobím nákup za x € dostanem tašku. Nerada chodím napr. do obchodu kde sa mi nákup predraží aj o 20,-Sk kôli tomu, že potrebujem na odnesenie nákupu 4 tašky. Podobne ako to tu bolo napísané potom tú tašku použijem na odpad. ( na čo by som musela kupovať sáčky do košov) A ked sa chceme baviť o znečisťovaní ŽP tak sa bavme aj o plienkach.....atď.

A že si niekto vezme na nákup žuvačiek 2 tašky tak to je zas debata o nenažraných povahách ľudí. - keď je to zadarmo....
Naposledy upravil kkllc : 19.03.09 at 14:47
0 0
Iši Iši

Iši je offline (nepripojený) Iši

aj dôchodca
rickman Pozri príspevok
Tak to si zasluzis (te) velky respekt. Takto to robi urcite len mensina ludi. A suhlasim.

Ja pouzivam tasky, ktore dokazem mat stale pri sebe, ktore nejak vyzeraju a ktore aj nieco vydrzia. Ale nebudem robit reklamu .
Presne takisto používame tašky z TESCA nič neberieme naviac, ale takmer každú tašku používame až do znehodnotenia a putuje do správneho bubna v rámci separovaného odpadu.
0 0
bepo bepo

bepo je offline (nepripojený) bepo

rickman Pozri príspevok
Zaujimava tema. Akurat mi povedzte, co je na papierovych taskach ekologicke? Ohanate sa tu totiz tym, ze aki ste ekologicki. No urcite papierovu tasku po jej pouziti nedate do zberu papiera, ale rovnako skonci v kosi.
Skús nechať vonku rok ležať papierovú a igelitovú tašku a pochopíš čo znamená ekologické. Papier sa ti rozloží sám na buničinu, igelit ostane aj 100 rokov nezmenený nevraviac o tom že je tiež rozdiel či nejaké zviera zožerie papier alebo igelit.
0 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

Lianka Pozri príspevok
K ochrane zivotneho prostredia mam blizky vztah. Ak by som tu tasku nepouzila po nakupe do smetneho kosa, musela by som do smetneho kosa kupit sacky, ktore su z podobneho materialu ako ta taska. Takze si myslim, ze v konecnom dosledku by to na zivotne prostredie malo minimalny vplyv.
Presne tak to pouzivame aj my. Preto si myslim, ze (hoci som za setrenie a recyklaciu, dokonca za znizovanie vsetkej zbytocnej spotreby) toto nemusi az tak velmi pomoct. A zo supermarketov, kde nedavaju tasky nosim (vozim) nakupy v krabiciach.
0 0
arizona arizona

arizona je offline (nepripojený) arizona

V našom tescu to funguje naopak Vozík "kopcom" a predavačka podá veľkodušne dve igelitky!

Mne viac vyhovuje preložiť tovar z vozíka do sklápacej plastovej bedničky,ktorú stále nosím v kufri auta.
Je to praktické a nekopia sa mi doma haldy igelitiek, ktoré sa aj tak na moc vecí nedajú využiť, lebo sú často deravé,takže ani na smeti sa nehodia...
0 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

Aprops - uz ste sa zamysleli nad ty, ze ta tenka igelitka s Tesca predstavuje upne nic oproti vsetkym tym plastovym obalom, ktore si v nej odnasate?

S kazdym jogurtom kupujete pomaly tolko plasu, ako obalu, sunka v plaste, dokoca voda uz iba v plaste, varova cokolada doteraz v papieri + alobal, teraz plast, kazde keksy v krabici, no vo vnutri este plast, aby to nezvlhlo, o samponoch a zubnych pastach ani nehovorim.

Ked som bol dieta, jogurty a mlieko boli v skle, jogurtove flasticky sa pekne vracali. To by potom malo zmysel uvazovat o taskach.
0 0
kaco11 kaco11

kaco11 je offline (nepripojený) kaco11

misomiso Pozri príspevok
Presne tak to pouzivame aj my. Preto si myslim, ze (hoci som za setrenie a recyklaciu, dokonca za znizovanie vsetkej zbytocnej spotreby) toto nemusi az tak velmi pomoct. A zo supermarketov, kde nedavaju tasky nosim (vozim) nakupy v krabiciach.
presne toto sa mi paci napriklad v obchodoch lidl, kde si môzes zobrat krabicu a s nou odcupitat. Myslim si ze je to dost v pohode, pretoze aj oni toho maju potom troska menej co sa tyka vyhadzovania. A doma tie krabice potom pouzivam v komore na pohare a podobne. pripadne v nich vynasam smeti.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať