Zavrieť

Porady

Záloha na nájomné v JU

Dobrý deň,
chcem sa poradit ako mám zaúčtovať zálohu - depozit za nájomné. Podnikateľ si prenajal od 1.4.09 kanceláriu a má splátkový kalendár. Uhradil v hotovosti zálohu na 3 mesiace - ale len čiastu bez dph spolu za tie 3 mesiace. Ako môžem tento bloček zaúčtovať v JU. Poradte mi prosím.

Môže si dať do VOZD kancel. nábytok ktorý si tam kúpil ? Kúpil si tam aj televízor ale s tým som si neni istá, možno ako pomoc pri prezentáciách jeho stavebných prác a pomoc pri školeniach zamestnancov ktorých má len cez staveb.sezonu.

ďakujem za radu poraďáci
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ego.mc je offline (nepripojený) ego.mc

    ? ego.mc
    Ak je to depozit t.j. vratná záloha, tak to dá ako VNZD a zapíše do knihy pohľadávok.
    Kancelársky nábytok je VOZD, ten televízor musíte posúdiť Vy, či sa naozaj používa v súvislosti s podnikaním.

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    ego.mc Pozri príspevok
    Ak je to depozit t.j. vratná záloha, tak to dá ako VNZD a zapíše do knihy pohľadávok.
    ego.mc Pozri príspevok
    Kancelársky nábytok je VOZD, ten televízor musíte posúdiť Vy, či sa naozaj používa v súvislosti s podnikaním.
    Zákon o dani z príjmu

    § 52d
    Prechodné ustanovenia k úpravám
    účinným od 1. januára 2008

    Na začiatok

    (3) Daňovník, ktorý postupoval podľa § 17 ods. 12 písm. b) v znení účinnom do 31. decembra 2007, upraví základ dane najneskôr do 31. decembra 2008 o poskytnutý alebo prijatý preddavok na tovar, služby alebo iné plnenia, aj keď nedošlo k splneniu dodávky tovaru, služby alebo iných plnení do skončenia zdaňovacieho obdobia roka 2008, na ktorých úhradu bol preddavok prijatý alebo poskytnutý.



    Od 1.1.2008 zálohy účtujeme do VOZD . Ja to chápem , že uhradil zálohu na nájom na 3 mesiace vopred.

    S ostatným súhlasím .

    Evina H. je offline (nepripojený) Evina H.

    Evina H.
    No zaplatil za 3 mesiace podla splátk. kalendára ale tie sumy su 3x suma bez dph a na bločku od prenajímatela je ze depozit k zmluve o nájme. Neviem či ten bloček teda účtovať alebo nie. Pochopila som ze každú splátku si nahrám do závazkov a postupne uhrádzam, ale či bude platit aj táto úhrada to neviem.

    ego.mc je offline (nepripojený) ego.mc

    ? ego.mc
    Evina H. Pozri príspevok
    No zaplatil za 3 mesiace podla splátk. kalendára ale tie sumy su 3x suma bez dph a na bločku od prenajímatela je ze depozit k zmluve o nájme. Neviem či ten bloček teda účtovať alebo nie. Pochopila som ze každú splátku si nahrám do závazkov a postupne uhrádzam, ale či bude platit aj táto úhrada to neviem.
    V každom prípade účtovať.
    Treba si vyjasniť s podnikateľom, o čo sa jedná.
    Ak je to zaplatená záloha, platí, čo napísala Zita5.
    V tom prípade (ak to nie je uvedené v zmluve) by vám mal prenajímateľ na konci mesiaca poslať vyúčtovaciu faktúru s rozpisom DPH.
    Ak je to depozit, platí čo som napísal ja.

    DanielaSL je offline (nepripojený) DanielaSL

    Mama troch dospelých detí DanielaSL
    Zmenil sa majiteľ budovy, kde má moja klientka kanceláriu v prenájme. Teraz som dostala od nej novú nájomnú zmluvu...odkiaľ citujem :

    "Podnájomca sa zaväzuje , že pri podpise zmluvy uhradí nájomcovi do zálohy na nájomné za posledné dva mesiace trvania nájmu vo výške XX,- EUR. Táto záloha bude podnájomcovi zúčtovaná pri skončení nájmu."

    Nestretla som sa ešte s takýmto a preto by som chcela vedieť...beriem to ako depozit a zaplatenie tejto sumy účtujem do VNZD? Treba to evidovať v pohľadávkach?

    blcha je offline (nepripojený) blcha

    blcha
    Ak v svojej otázke zmažeš otázniky, dostaneš odpoveď.
    Zaplatenie účtuješ ako VNZD a do knihy pohľadávok to rozhodne zapíš, aby sa pri skončení nájmu - ktorý bude ktoviekedy - nezabudlo, že sa čosi platilo a nedoriešilo. Vrátenie depozitu účtuješ ako PND.

    mirhu je offline (nepripojený) mirhu

    Mirka mirhu
    blcha Pozri príspevok
    Ak v svojej otázke zmažeš otázniky, dostaneš odpoveď.
    Zaplatenie účtuješ ako VNZD a do knihy pohľadávok to rozhodne zapíš, aby sa pri skončení nájmu - ktorý bude ktoviekedy - nezabudlo, že sa čosi platilo a nedoriešilo. Vrátenie depozitu účtuješ ako PND.
    Zaplatila som depozit, zaúčtovala som to, ako píšeš, ale zároveň som v decembri 2010 zaplatila aj preddavok ( nájom ) na január 2011.. a fa mi príde až v januári... ako toto v JÚ zaúčtovať, ďakujem

    Záloha na nájomné v JU

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.