Zavrieť

Porady

preplatok zo zdr. poistenia - kam?

prosím kam zaúčtovať preplatok zo zdr. poistenia - aký je to príjem?
(živnostník, JU, neplatca DPH). dakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    babi2 je offline (nepripojený) babi2

    babi2
    Som podnikateľ, v roku 2008 mi vznikol z ročného zúčtovania poistného na zdravotné
    poistenie preplatok. Ako mám správne postupovať pri jeho vysporiadaní ?
    Odpoveď:
    Z poistného zo zaplateného poistného na verejné zdravotné poistenie, o ktoré si daňovník
    znížil v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach príjem podľa § 6 zákona o dani z príjmov,
    vráteného zdravotnou poisťovňou tomuto daňovníkovi z ročného zúčtovania poistného sa od
    1.1.2008 v súlade s § 43 ods. 3 písm. l) zákona o dani z príjmov vyberá daň zrážkou.
    Daňovník, ktorý je o preplatku povinný účtovať, zahrnie tento príjem do základu dane.
    Daňovník, ktorý o tomto príjme nie je povinný účtovať (napr. daňovník, ktorý uplatňuje
    výdavky percentom z dosiahnutých príjmov), sa môže rozhodnúť, či využije možnosť a daň
    zrazenú z preplatku bude považovať za preddavok na daň, ktorý si odpočíta od dane
    vypočítanej v daňovom priznaní a preplatok zahrnie do základu dane alebo daň zrazenú
    z preplatku bude považovať za definitívne splnenie daňovej povinnosti z tohto príjmu, pričom
    v takomto prípade príjem do základu dane nezahrnie.

    Toto som našla na DRSR, ak ti to pomôže

    HappyKESK je offline (nepripojený) HappyKESK

    HappyKESK
    Mam podobny problm, a nerozumiem co mam robit, ked to citam, stale sa neviem rozhodnut co pre mna plati... Problem je, ze v 2007 bolo riadne JU, a za rok 2008 uz iba pausalne vydavky. kedze sa tento preplatok objavil v 2008 roku na ucte, avsak je to preplatok za rok 2007, otazka je, ci sa da postupovat podla tohto paragrafu a ako jednu z moznosti ho dat ako definitivne vysporiadany a teda neuvadzat ako prijem do zakladu dane 2008, popripade ho povazovat za zdanitelny prijem a dat ho do zakladu dane za rok 2008 a uplatnit si zaplatene preddavky na dan, ALEBO - a tu je problem, lebo sa jednalo o prechod 2007/2008 JU/PV a teda ci je potrebne podavat znova DP za 2007 s opravou zakladu dane o pohladavku a zdanit to dodatocne tam, v dod. DP 2007 ?

    Andyke je offline (nepripojený) Andyke

    Andyke
    Podľa mňa dodatočné DP treba podať za rok 2007. (lebo prechádzal zo skutočných výdavkov na paušál a vtedy daňovník je povinný upraviť základ dane.

    Gaba30 je offline (nepripojený) Gaba30

    Pracujem v súkromnej spoločnosti, ktorá sa zaoberá stavebnou činnosťou a personálnym leasingom. ...viac Gaba30
    Som účtovná jednotka . Ak ten preplatok nezahrniem do základu dane, čo sa stane? Veď ho mám zdanený. Pri kontrole mi teda nemôžu dorubiť daň, keď som ju už mala z toho príjmu zrazenú ???!!!
    Naposledy upravil Gaba30 : 22.03.09 at 20:00

    Gaba30 je offline (nepripojený) Gaba30

    Pracujem v súkromnej spoločnosti, ktorá sa zaoberá stavebnou činnosťou a personálnym leasingom. ...viac Gaba30
    Prosíím

    Andyke je offline (nepripojený) Andyke

    Andyke
    V súlade § 4 ods.6 si povinná a § 17ods.4 Zákona o dani z príjmov si povinná zahrnúť do základu dane preplatok z RZZP, keď si účtovná jednotka.

    preplatok zo zdr. poistenia - kam?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.