Zavrieť

Porady

Štvordňový pracovný týždeň a dovolenka

Dobrý deň,

chcela by som sa spýtať, nakoľko je tu veľa mzdárov,čo majú všetky zákony v malíčku a vedia na všetko odpoveď, či sa pri skrátenom pracovnom týždni kráti aj nárok na dovolenku. Firma v dôsledku hospodárskej krízy prešla na 4-dňový pracovný týždeň a zamestnanci sa domáhajú odpovede na túto otázku.

Ďakujem za odpoveď. Prípadne keby ste vedeli aj konkrétny paragraf ZP.

Ešte pekný pracovný deň. PAPA
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

    mzdarka renca
    suzi24 Pozri príspevok
    Dobrý deň,

    chcela by som sa spýtať, nakoľko je tu veľa mzdárov,čo majú všetky zákony v malíčku a vedia na všetko odpoveď, či sa pri skrátenom pracovnom týždni kráti aj nárok na dovolenku. Firma v dôsledku hospodárskej krízy prešla na 4-dňový pracovný týždeň a zamestnanci sa domáhajú odpovede na túto otázku.

    Ďakujem za odpoveď. Prípadne keby ste vedeli aj konkrétny paragraf ZP.

    Ešte pekný pracovný deň. PAPA
    To znamená, že majú úväzok 32 hod./týždeň, čo je po prepočítaní 6,4 hod./deň. Ale zamestnanci pracujú 8 hod. denne.

    Výpočet pri nároku 20 dní/rok
    (20 x 6,4) : 8 = 16 dní

    Výpočet pri nároku na 25 dní/rok
    (25 x 6,4) : 8 = 20 dní

    jankasm je offline (nepripojený) jankasm

    jankasm
    Výsledok bude síce rovnaký, ale ja by som zvolila iný prepočet.

    Zákonník práce predsa hovorí o dovolenke v týždňoch. Čo znamená že je nárok alebo na 4 /20 dní/ alebo na 5 týždňov /25 dní/ dovolenky.
    Keďže sa úväzok Vašich zamestnancov znížil na 4 dni do týždňa, tak majú rovnako nárok na 4 alebo 5 týždňov dovolenky, avšak nebudeš to násobiť 5 dňami, ako pri plnom úväzku, ale 4 dňami, keďže ich pracovný týždeň má 4 dni. Tým pádom Ti vyjde nárok na dovolenku alebo 16 dní /4*4/ alebo 20 dní /5*4/.

    buba je offline (nepripojený) buba

    buba
    ja by som sa tiež chcela opýtať, u nás tiež ide pár zamestnancov pracovať zatiaľ od 1.4.2009 do odvolania na 30 hodin týždenne a pracovali na 37,5 hodín , lenže my si môžme vybrať ako chceme pracovať či budeme 1 deň doma alebo budeme robiť po 6 hodín len aby nám to vydalo do mesiaca Jedná sa o THP. tak čo potom s dovolenkou? ja som si myslela že budeme mať napr.25 dní ale denne len zaplatené 6 hodín , nemôže to tak buď?

    mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

    mzdarka renca
    buba Pozri príspevok
    ja by som sa tiež chcela opýtať, u nás tiež ide pár zamestnancov pracovať zatiaľ od 1.4.2009 do odvolania na 30 hodin týždenne a pracovali na 37,5 hodín , lenže my si môžme vybrať ako chceme pracovať či budeme 1 deň doma alebo budeme robiť po 6 hodín len aby nám to vydalo do mesiaca Jedná sa o THP. tak čo potom s dovolenkou? ja som si myslela že budeme mať napr.25 dní ale denne len zaplatené 6 hodín , nemôže to tak buď?
    Nedoporučujem za chvíľu by ste v tom mali guláš a zostaky dovoleniek by boli napr. 13,56 dňa a pod.. Odporúčam to prepočítať.

    buba je offline (nepripojený) buba

    buba
    tak som to nemyslela, napr. od 1.1.09 pracovali 37,5 hodín týž. a od 1.4. budú pracovať na 30 hodín týž. tak ako potom prepočítavať tú dovolenku?

    mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

    mzdarka renca
    buba Pozri príspevok
    tak som to nemyslela, napr. od 1.1.09 pracovali 37,5 hodín týž. a od 1.4. budú pracovať na 30 hodín týž. tak ako potom prepočítavať tú dovolenku?

    záleží aj na tom, ako vlastne budedete robiť, či 6hod. denne, alebo 4 dni v týždni. Ak 6hod. denne, tak v nároku na dovolenku sa nič nemení.

    Ak 4 dni v týždni, tak je to takto. ja to počítam na dni, aj keď je dovolenka z zákonníku práce na týždne, ale evidencia a čerpanie je v dňoch, tak to prepočítavam tiež v dňoch.

    napr. pri nároku na 25 dní.
    (25 x 6) : 7,5 = 20 dní

    pri nároku na 20 dní
    (20 x 6) : 7,5 = 16 dní

    buba je offline (nepripojený) buba

    buba
    a je to niečo protizákonné ak nebudem tie dovolenky upravovať , nechám 25 dní a budem ich platiť ako 6 hodín a mesačne si tie hodiny ukontorlujem? Veď neviem možno sa to vykryštalizuje

    Štvordňový pracovný týždeň a dovolenka

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.