Zavrieť

Porady

341

ak som si odpočítala v riadku 830 zrážkovú daň od daňovej povinnosti, musím túto zrážkovú daň zaúčtovať na 591/341, aby sa mi vyrovnal účet 341 na konci roka?
Usporiadat
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Inuska17 Pozri príspevok
ak som si odpočítala v riadku 830 zrážkovú daň od daňovej povinnosti, musím túto zrážkovú daň zaúčtovať na 591/341, aby sa mi vyrovnal účet 341 na konci roka?
Nie, predsa o tú zrážkovú daň uhradíš menej, takže ak zaúčtuješ úhradu účet 341 sa Ti vyrovná /v marci roka 2009/.Potom by Ti tam chýbala
0 0
Zuzka Zuzka

Zuzka je offline (nepripojený) Zuzka

Predpokladám, že máš dva AU pre účet 341. Potom preúčtuješ zrážkovú daň na 341 AU - tam kde si zaúčtovala daň. povinnosť za r. 2008.
0 0
JM1968 JM1968

JM1968 je offline (nepripojený) JM1968

Prosím, prevzala som s.r.o., kde 3 roky vychádzala daň pre PO menej ako 500,-Sk, neodviedla sa, bola zaúčtovaná na 591/341AÚ, tento rok vyšla splatná daň, mám k nej prirátať aj to čo sa na 341AÚ nazbieralo? Ak nie, s akým účtom vysporiadať? Správne bol použitý účet 591?Ďakujem, ak si niekto v takomto termíne nájde čas.
Dopĺňam, našla som si tu na porade, že sa o nej ani nemalo učtovať :-(tak tých 42Sk, t.j.1,39€ dám na nedaňový náklad mínusom.Ako to dobre, že existujete, pekný deň všetkým.
Naposledy upravil JM1968 : 27.03.09 at 11:12
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

JM1968 Pozri príspevok
Prosím, prevzala som s.r.o., kde 3 roky vychádzala daň pre PO menej ako 500,-Sk, neodviedla sa, bola zaúčtovaná na 591/341AÚ, tento rok vyšla splatná daň, mám k nej prirátať aj to čo sa na 341AÚ nazbieralo? Ak nie, s akým účtom vysporiadať? Správne bol použitý účet 591?Ďakujem, ak si niekto v takomto termíne nájde čas.
Dopĺňam, našla som si tu na porade, že sa o nej ani nemalo učtovať :-(tak tých 42Sk, t.j.1,39€ dám na nedaňový náklad mínusom.Ako to dobre, že existujete, pekný deň všetkým.
Ak nevzniká daňová povinnosť, tak sa neučtuje ani predpis 591/341.

Ak sa napriek tomu naúčtoval predpis, je potrebné ho opraviť ako oprava chýb minulých účtovných období. Je to chyba nevýznamná, účtovala by som na opačných stranách, alebo s mínusovým znamienkom. -594/-341.

Účty účtovej sku. 59 nevstupujú do nákladov pri vyčísľovaní hospodárskeh výsledku pred zdanením viď.
§ 9
Zisťovanie výsledku hospodárenia v účtovníctve


(1) Výsledkom hospodárenia môže byť zisk alebo strata.

(2) Výsledok hospodárenia pred zdanením sa zisťuje ako rozdiel výnosov účtovaných na účtoch účtovej triedy 6 a nákladov účtovaných na účtoch účtovej triedy 5 okrem účtov 591, 592, 593, 594, 595 a účtov vnútroorganizačných výnosov a vnútroorganizačných nákladov.
0 0
JM1968 JM1968

JM1968 je offline (nepripojený) JM1968

azla Pozri príspevok
Ak nevzniká daňová povinnosť, tak sa neučtuje ani predpis 591/341.

Ak sa napriek tomu naúčtoval predpis, je potrebné ho opraviť ako oprava chýb minulých účtovných období. Je to chyba nevýznamná, účtovala by som na opačných stranách, alebo s mínusovým znamienkom. -594/-341.

Účty účtovej sku. 59 nevstupujú do nákladov pri vyčísľovaní hospodárskeh výsledku pred zdanením viď.
§ 9
Zisťovanie výsledku hospodárenia v účtovníctve



(1) Výsledkom hospodárenia môže byť zisk alebo strata.

(2) Výsledok hospodárenia pred zdanením sa zisťuje ako rozdiel výnosov účtovaných na účtoch účtovej triedy 6 a nákladov účtovaných na účtoch účtovej triedy 5 okrem účtov 591, 592, 593, 594, 595 a účtov vnútroorganizačných výnosov a vnútroorganizačných nákladov.
Ďakujem pekne za radu a čas, tým mínusovým to urobím.
0 0
nane nane

nane je offline (nepripojený) nane

Dobrý deň, poprosím o radu
PO vyšla daň 468,- Sk, takže neúčtujem o dańovej povinnosti. Na 341 mám ale zostaok MD 2,-Sk. Čo mám s tým urobiť?
ďakujem
0 0
nane nane

nane je offline (nepripojený) nane

nane Pozri príspevok
Dobrý deň, poprosím o radu
PO vyšla daň 468,- Sk, takže neúčtujem o dańovej povinnosti. Na 341 mám ale zostaok MD 2,-Sk. Čo mám s tým urobiť?
ďakujem
???
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

nane Pozri príspevok
Dobrý deň, poprosím o radu
PO vyšla daň 468,- Sk, takže neúčtujem o dańovej povinnosti. Na 341 mám ale zostaok MD 2,-Sk. Čo mám s tým urobiť?
ďakujem
Keďže nemáš daňovú povinnosť tak o nej neučtuješ.

Tie dve koruny (asi zo zrážkovej dane), tie dúfam oželieš, odúčtuj a netráp sa s tým. napr. 591/341. A bude 0,-
To sa Ti ani do výkazov nedostane, lebo je to pr.... suma.
0 0
zuzzkaa zuzzkaa

zuzzkaa je offline (nepripojený) zuzzkaa

Keď má firma na daniach preplatok a DÚ jej ztrhen neuhradenú DPh za nejaké predchádzajúce obdobie - 343/341???
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

zuzzkaa Pozri príspevok
Keď má firma na daniach preplatok a DÚ jej ztrhen neuhradenú DPh za nejaké predchádzajúce obdobie - 343/341???
ÁNo, ak je použitý preplatok jednej dane na zaplatenie inej dane, v tomto prípade dph,na základe listu z DÚ zaúčtuješ takto.
0 0
nane nane

nane je offline (nepripojený) nane

azla Pozri príspevok
Keďže nemáš daňovú povinnosť tak o nej neučtuješ.

Tie dve koruny (asi zo zrážkovej dane), tie dúfam oželieš, odúčtuj a netráp sa s tým. napr. 591/341. A bude 0,-
To sa Ti ani do výkazov nedostane, lebo je to pr.... suma.
ďakujem
0 0
zuzzkaa zuzzkaa

zuzzkaa je offline (nepripojený) zuzzkaa

Citát:
Pôvodca textu príspevku: zuzzkaa
Keď má firma na daniach preplatok a DÚ jej ztrhen neuhradenú DPh za nejaké predchádzajúce obdobie - 343/341???

ÁNo, ak je použitý preplatok jednej dane na zaplatenie inej dane, v tomto prípade dph,na základe listu z DÚ zaúčtuješ takto.

A čo potom? Účet 343 potom na konci roka nesedí. Zostatok by mal predstavovať odvod dph za 12/08
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

zuzzkaa Pozri príspevok
Citát:
Pôvodca textu príspevku: zuzzkaa
A čo potom? Účet 343 potom na konci roka nesedí. Zostatok by mal predstavovať odvod dph za 12/08
Zostatok účtu 343 ma vyjadrovať
a) Tvoj vzťah voči SR (DÚ) (dlžíš, alebo Ti DÚ ešte nevrátil)
b) Tvoju neuplatnenú dph na vstupe - ešte nebola v DP
c) Dph na výstupe by mala byť všetka v DP
0 0
zuzzkaa zuzzkaa

zuzzkaa je offline (nepripojený) zuzzkaa

čo to znamená laicky?
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

azla Pozri príspevok
Zostatok účtu 343 ma vyjadrovať
a) Tvoj vzťah voči SR (DÚ) (dlžíš, alebo Ti DÚ ešte nevrátil)
b) Tvoju neuplatnenú dph na vstupe - ešte nebola v DP
c) Dph na výstupe by mala byť všetka v DP
zuzzkaa Pozri príspevok
čo to znamená laicky?
Predpokladám, že účtovníctvo robia odborníci, nie laici

Tak "po lopate". Aj ked si myslím, že aj v prvom príspevku som napísala zrozumiteľne. (si myslím )


Na účte 343 k 31.12.2008 je stav, ktorý vyjadruje:

- čo ti daňový úrad má vrátiť a ešte nevrátil z podaných DP
- čo si daňovému úradu nezaplatila z podaných DP
- čo si si mohla uplatniť na vstupe (maš fa), ale ešte si to nezahrla do DP.

Keď všetky tie údaje daš na papier a sčítaš, vyjde Ti bud pohľadávka alebo záväzok.
Ak je pohľadávka (t.j. v konečnom dôsledku ti daňový úrad dlží) tak to dáš do Aktív.
Ak je záväzok (t.j. v konečnom dôsledku ty dlžíš daňovému úradu) tak to dáš do Pasív.
0 0
zuzzkaa zuzzkaa

zuzzkaa je offline (nepripojený) zuzzkaa

Chápem to, len k tomu ešte jednu otázku. Vzhľadom k tomu že DÚ si to ztrhol z preplatku za r. 2007 a bola to DPH za 2002 a ja som ju nikde v evidencii v programe nemala ako neuhradenú tak vlastne preto mi to asi nesedí.
Už som z toho magor.

Ešte jedna otázka. Na konci roku zaúčtujem do účt. VH z výsledovky pred zdanením alebo daň z daňového priznania? Asi hlúpa otázka ale už som domotaná.
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

zuzzkaa Pozri príspevok
Chápem to, len k tomu ešte jednu otázku. Vzhľadom k tomu že DÚ si to ztrhol z preplatku za r. 2007 a bola to DPH za 2002 a ja som ju nikde v evidencii v programe nemala ako neuhradenú tak vlastne preto mi to asi nesedí.
Už som z toho magor.
Ak Du evidoval nedoplatok a firma nie, niekde bude chyba. Vzhľadom k tomu, že už sa asi nedopracuješ k pôvodným dokladom a nevieš čo to bolo, tak ...
...ak bola započítana Dph (záväzok, ktorý nebol v evidencii), tak už Ti neostáva nič iné, iba vyrovnať cez nejaký účet napr. 548 NN

zuzzkaa Pozri príspevok
Ešte jedna otázka. Na konci roku zaúčtujem do účt. VH z výsledovky pred zdanením alebo daň z daňového priznania? Asi hlúpa otázka ale už som domotaná.
Máš naúčtované všetky účt. prípady r. 2008
Vyplniš DP, vyčísliš daň. Vyčíslenú daň zaúčtuješ 591/341.- Tú ktorá Ti vyšla zo základu dane z DP. (ešte bez započítania preddavkov a zražkovej dane.)
Po zaúčtovaní dane zostavíš Výkazy .
0 0
zuzzkaa zuzzkaa

zuzzkaa je offline (nepripojený) zuzzkaa

Viem že sa opakujem ale v DP mi vyšla daň napr. 350 000,- a vo výsledovke 400.000,-, ktorú teda na 591/341 a čo ten rozdiel?
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

zuzzkaa Pozri príspevok
Viem že sa opakujem ale v DP mi vyšla daň napr. 350 000,- a vo výsledovke 400.000,-, ktorú teda na 591/341 a čo ten rozdiel?
350.000,-
400.000,-

????? daň, či HV ????
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

zuzzkaa Pozri príspevok
Viem že sa opakujem ale v DP mi vyšla daň napr. 350 000,- a vo výsledovke 400.000,-, ktorú teda na 591/341 a čo ten rozdiel?
Možno som to nepochopila... Ale vo výsledovke daň nepočítaš. Vo výsledovke je zaúčtovaná daň, ktorá Ti vyšla v DP... Zaúčtuješ teda 350.000 Sk na 591/341...
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať