Zavrieť

Porady

Úmrtie zamestnanca

Umrel nám kolega na infarkt. Za mesiac február mu mám doplatiť 4 dni PN na jeho účet do konca marca a ostatné dni mu preplatí sociálna poisťovňa. Dočítala som sa v §35 ods. 1 ZP, že peňažné nároky zamestnanca jeho smrťou nezanikajú. Do 4-násobku jeho priemerného zárobku prechádzajú mzdové nároky z pracovného pomeru postupne priamo na jeho manželku, deti... ak s ním žili v spoločnej domácnosti. Kolega žil sám v rod. dome, bol slobodný, bezdetný. Rodičia mu nežijú, má surodencov. Umrel v nemocnici. Ako mám chápať tento paragraf? Mám mu na účet odviesť 4-mesačné odstupné,odchodné ??? vypočítané z premernej mzdy??? Aké povinnosti mi z takéhoto ukončenia prac. pomeru vlastne vyplývajú, okrem odhlášok do poisťovní? Ďakujem veľmi pekne za radu.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    katka50 je offline (nepripojený) katka50

    katka50
    vlastinka1 Pozri príspevok
    Umrel nám kolega na infarkt. Za mesiac február mu mám doplatiť 4 dni PN na jeho účet do konca marca a ostatné dni mu preplatí sociálna poisťovňa. Dočítala som sa v §35 ods. 1 ZP, že peňažné nároky zamestnanca jeho smrťou nezanikajú. Do 4-násobku jeho priemerného zárobku prechádzajú mzdové nároky z pracovného pomeru postupne priamo na jeho manželku, deti... ak s ním žili v spoločnej domácnosti. Kolega žil sám v rod. dome, bol slobodný, bezdetný. Rodičia mu nežijú, má surodencov. Umrel v nemocnici. Ako mám chápať tento paragraf? Mám mu na účet odviesť 4-mesačné odstupné,odchodné ??? vypočítané z premernej mzdy??? Aké povinnosti mi z takéhoto ukončenia prac. pomeru vlastne vyplývajú, okrem odhlášok do poisťovní? Ďakujem veľmi pekne za radu.
    Tým 4-násobkom priemerného zárobku sa myslí jeho posledná výplata, to znamená, že do tejto výšky môžeš ju vyplatiť bez dedičského konania. Ak by bola jeho posledná mzda vyššia-zvyšok ponecháš v depozite a vyplatíš až po dedičskom konaní. Čiže Ty mu doplatíš 4 dni PN, poprípade preplatíš nevyčerp. dovolenku a ponecháš na účte, pokiaľ neprebehne dedič.konanie, nakoľko nemá priamych dedičov.
    Môžeš upozorniť dedičov, že do 3 mesiacov od úmrtia sú povinní podať DP.

    gabriela2579 je offline (nepripojený) gabriela2579

    gabriela2579
    vlastinka1 Pozri príspevok
    Umrel nám kolega na infarkt. Za mesiac február mu mám doplatiť 4 dni PN na jeho účet do konca marca a ostatné dni mu preplatí sociálna poisťovňa. Dočítala som sa v §35 ods. 1 ZP, že peňažné nároky zamestnanca jeho smrťou nezanikajú. Do 4-násobku jeho priemerného zárobku prechádzajú mzdové nároky z pracovného pomeru postupne priamo na jeho manželku, deti... ak s ním žili v spoločnej domácnosti. Kolega žil sám v rod. dome, bol slobodný, bezdetný. Rodičia mu nežijú, má surodencov. Umrel v nemocnici. Ako mám chápať tento paragraf? Mám mu na účet odviesť 4-mesačné odstupné,odchodné ??? vypočítané z premernej mzdy??? Aké povinnosti mi z takéhoto ukončenia prac. pomeru vlastne vyplývajú, okrem odhlášok do poisťovní? Ďakujem veľmi pekne za radu.
    Nezabudni na vystavenie ELDP do Sociálnej poisťovne.
    A patrí mu odstupné a odchodné v zmysle § 76 ZP ?

    vlastinka1 je offline (nepripojený) vlastinka1

    vlastinka1
    Na ELDZ myslím. Odstupné a odchodné mu asi nemám vyplácať, lebo je naviazané na §63 ZP a ja dám kolegovi výpoveď podľa § 59 ZP ods. 4) Pracovný pomer zaniká smrťou zamestnanca. Je to tak správne? Ďakujem

    katka50 je offline (nepripojený) katka50

    katka50
    vlastinka1 Pozri príspevok
    Na ELDZ myslím. Odstupné a odchodné mu asi nemám vyplácať, lebo je naviazané na §63 ZP a ja dám kolegovi výpoveď podľa § 59 ZP ods. 4) Pracovný pomer zaniká smrťou zamestnanca. Je to tak správne? Ďakujem
    Len doplním-Ty mu nedávaš výpoveď, prac. pomer sa ukončil smrťou zamestnanca ako si uviedla § 59 ods.4.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.