Zavrieť

Porady

tvorba rezervného fondu

Dobry den,
vedel by mi niekto surne poradit ohladom tvorby zakonneho rezervneho fondu pri vzniku s.r.o., ci ma byt vytvoreny nejaky ucet (resp. poducet) v banke a tam sa tie peniaze maju odviest??? Alebo staci, ak je vedeny len v uctovnictve????? Lebo v jednom prispevku som citala, ze povinnost uctu bola zrusena. Ako mam spravne postupovat.
Za pomoc vopred dakujeeeeeem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Paula je offline (nepripojený) Paula

    Paula
    Nie je povinný samostatný účet ani podúčet v banke. RF stačí viesť účtovne.

    martinius je offline (nepripojený) martinius

    martinius
    Navyše pri sro nemusíš pri vzniku rezervný fond vôbec tvoriť :-) Ak sa VZ nerozhodne, že ho tvoriť chce.

    Tinika je offline (nepripojený) Tinika

    Tinika
    Dobrý deň, v r. 2008 sme dosiahli zisk, v r. 2009 ideme tvorit RF z toho zisku vo výške 5%, ale tato suma je vyssia ako 10%ZI a v zakl. listine je ze RF ma byt max. 10%ZI. Suma 5% zo ZI je 663,878 mozem tvorit len 650€, ak je to viac ako tych min.5%? dakujem

    maruš je offline (nepripojený) maruš

    maruš
    Ahoj našla som, že RF tvorí s.r.o. vo výške "najmenej" 5 % z čistého zisku, nie však viac ako 10% ZI. Takže by som ho vytvorila do 10% ZI teda ako uvádzaš 650EUR.

    maruš je offline (nepripojený) maruš

    maruš
    A ešte zákonom určená povinnosť tvorby RZ je mininálna a s.r.o. si môže stanoviť vyšiu tvorbu RF ako určuje zákon.

    Tinika je offline (nepripojený) Tinika

    Tinika
    maruš Pozri príspevok
    Ahoj našla som, že RF tvorí s.r.o. vo výške "najmenej" 5 % z čistého zisku, nie však viac ako 10% ZI. Takže by som ho vytvorila do 10% ZI teda ako uvádzaš 650EUR.
    ale 10% zo ZI 6638,78 je 663,3878 preto sa pýtam či mozem dat 650 aby to bolo take okruhle

    Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

    Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac Rozalka
    Chápem, že sa ti okrúhle číslo viac páči, ale zákon je zákon.
    Ak je 5% zisku aspoň 663,39 €, nemôžeš tvoriť len 650 €

    Tinika je offline (nepripojený) Tinika

    Tinika
    Rozalka Pozri príspevok
    Chápem, že sa ti okrúhle číslo viac páči, ale zákon je zákon.
    Ak je 5% zisku aspoň 663,39 €, nemôžeš tvoriť len 650 €
    fajn, dakujem, nevedela som či musi potom az tych 10% alebo sa da aj menej. tak dam 663,39 vdaka

    manus je offline (nepripojený) manus

    Som kto som :-) manus
    Za rok 2008 sme vytvorili RF 10% zo ZI (stojí tak v zakladateľskej listine - ...nie však viac ako 10% ZI). Zisk bol síce väčší, tých 5% bolo viac, ale držali sme sa tej max. výšky.
    Tento rok sme RF použili pre dorovnanie ZI pri zmene z titulu prechodu na eur. Teraz v RF chýba pár centíkov, pri dorovnaní zo zisku za rok 2009 sa budem držať zasa tých max.10% zo ZI? Aj keď bude zisk vysoký, do RF pôjde len tých pár centov?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.