Zavrieť

Porady

stavba RD na pozemku s viacerými vlastníkmi

dobrý deň, chcela by som sa opýtať či by mi niekto vedel poradiť.... Chceli by sme stavať RD na pozemku ktorý vlastní moja mama a ešte jej dvaja súrodenci. Na výstavbu by stačili len 2/3 pozemku, súhlas nám už dal aj mamin brat. Ako máme ďalej postupovať. Treba vybaviť zmluvu so súhlasom a podpisom súrodencov (teda vlastne jedného ktorý nám to odsúhlasil) ??

A tiež pozemok nie je rozdelený presne na tri časti ale je to všetko spolu. Záleží to na dohode medzi nami kde by sme mohli RD postaviť, alebo treba volať geodeta a rozkúskovať ten pozemok na 3časti alebo ako ....?

Ďakujem pekne za pomoc

J.K
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    janka164 Pozri príspevok
    dobrý deň, chcela by som sa opýtať či by mi niekto vedel poradiť.... Chceli by sme stavať RD na pozemku ktorý vlastní moja mama a ešte jej dvaja súrodenci. Na výstavbu by stačili len 2/3 pozemku, súhlas nám už dal aj mamin brat. Ako máme ďalej postupovať. Treba vybaviť zmluvu so súhlasom a podpisom súrodencov (teda vlastne jedného ktorý nám to odsúhlasil) ??

    A tiež pozemok nie je rozdelený presne na tri časti ale je to všetko spolu. Záleží to na dohode medzi nami kde by sme mohli RD postaviť, alebo treba volať geodeta a rozkúskovať ten pozemok na 3časti alebo ako ....?

    Ďakujem pekne za pomoc

    J.K
    Pokiaľ s pozemkom nebudeš nič robiť, tak potrebuješ súhlas všetkých vlastníkov. Umiestnenie domu je na tebe a na projektantovi (aby ho umiestnil v súlade s legislatívou).

    Môžete pozemky aj fyzicky rozdeliť na 3 parcely, potom vlastníkom každej parcely bude jedna osoba. Súhlas potom potrebuješ od vlastníka tej parcely, na ktorú dom budeš chcieť postaviť.
    pracujem v stavebnej agende Miloš Mičega - CIMOM TN
    janka164 Pozri príspevok
    dobrý deň, chcela by som sa opýtať či by mi niekto vedel poradiť.... Chceli by sme stavať RD na pozemku ktorý vlastní moja mama a ešte jej dvaja súrodenci. Na výstavbu by stačili len 2/3 pozemku, súhlas nám už dal aj mamin brat. Ako máme ďalej postupovať. Treba vybaviť zmluvu so súhlasom a podpisom súrodencov (teda vlastne jedného ktorý nám to odsúhlasil) ??

    A tiež pozemok nie je rozdelený presne na tri časti ale je to všetko spolu. Záleží to na dohode medzi nami kde by sme mohli RD postaviť, alebo treba volať geodeta a rozkúskovať ten pozemok na 3časti alebo ako ....?

    Ďakujem pekne za pomoc

    J.K
    Doporučujem :

    Nikdy nestavať na cudzom (aj keď len čiastočne) pozemku.
    Jednoznačne máte 2 alternatívy :
    - odkúpiť podiely a pozemok mať vcelku
    - geodeticky reálne rozdeliť pozemok, ak sa dá a zapísať do katastra

    Mimochodom ešte stále ak som dobre rozumel, ten pozemok patrí mame, takže to je tretí potencionálny problém.
    ____________________________________

    Stavať sa dá, pri doložení dokladu podľa § 139 ods. 1 stavebného zákona - "iné" právo k pozemku.

    Nechcem odradiť, ale všetky varianty s cudzím pozemkom sú do budúcna potencionálne problémy.


    CIMOM

    drobky je offline (nepripojený) drobky

    drobky
    Ahoj, samozrejme najhorsia alternativa je stavat na cudzom pozemku :-) Aj ked patri z 1/3 tvojej mame. 1/3 neznamena tretinu z celku ale tretinu z kazdeho kuska.(ak by si si aj postavila dom na mensej casti ako 1/3, staje ten pozemok pod nim patri kazdemu svojou ucastinou, teda po 1/3, nestoji na 1/3 z tvojho podielu) asi sa chapeme:-) . Je potrebne si dany pozemok vysporiadat. Najednoduchsie je geometrickym planom rozdelit parcelu a kazdemu dat po presnej 1/3, ak sa to neda a pozemok by bol maly na stavanie, treba tie podiely odkupit, pripadne darovat... V tomto plati pravidlo never ani vlastnej mame. Ak by ona zomrela ako majitel tej svojej 1/3 ta by sa rozdelila potom na jej dedicov ( v tvojom pripade ocovi, tebe a dalsim tvojim surodencom). Jednoznacne treba dany pozemok vysporiadat. Ak mi posles cislo parcely ja ti poviem kolko by stal geometrak a pripadne aj cena za 1m2 pozemku v danej lokalite a samozrejme si overit sucastnych vlastnikov na stranke katasterportalu.
    Peto K. (drobky)

    aksas2 je offline (nepripojený) aksas2

    aksas2
    drobky Pozri príspevok
    Ahoj, samozrejme najhorsia alternativa je stavat na cudzom pozemku :-) Aj ked patri z 1/3 tvojej mame. 1/3 neznamena tretinu z celku ale tretinu z kazdeho kuska.(ak by si si aj postavila dom na mensej casti ako 1/3, staje ten pozemok pod nim patri kazdemu svojou ucastinou, teda po 1/3, nestoji na 1/3 z tvojho podielu) asi sa chapeme:-) . Je potrebne si dany pozemok vysporiadat. Najednoduchsie je geometrickym planom rozdelit parcelu a kazdemu dat po presnej 1/3, ak sa to neda a pozemok by bol maly na stavanie, treba tie podiely odkupit, pripadne darovat... V tomto plati pravidlo never ani vlastnej mame. Ak by ona zomrela ako majitel tej svojej 1/3 ta by sa rozdelila potom na jej dedicov ( v tvojom pripade ocovi, tebe a dalsim tvojim surodencom). Jednoznacne treba dany pozemok vysporiadat. Ak mi posles cislo parcely ja ti poviem kolko by stal geometrak a pripadne aj cena za 1m2 pozemku v danej lokalite a samozrejme si overit sucastnych vlastnikov na stranke katasterportalu.
    Peto K. (drobky)
    Nič v zlom, ale reaguješ na príspevok zo dňa 30.3.2009

    stavba RD na pozemku s viacerými vlastníkmi

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.