Zavrieť

Porady

dochodok z mladosti ?

Ako je to s dochodkom ak mam 18 ale nebol som zamestnany (roznasal som kedysi letaky ale neviem ci za mna platili odvody asi hej ale to je fuk).
nasiel som toto:

podla toho narok mam mam uz aj ZTP teraz asi na 3 roky+dostavam 1900skk na benzin a stravu....

Bol by som zvedavy aky je postup pri ziadosti o invalidny dochodok?
Napiste mi prosim co potrebujem a kde vsade treba skocit a co mam vybavit..prosim som v tychto veciach zaciatocnik ale budem rad ked ma nedobijete s tym ze hladaj lebo ja uz dllllho hladam...

dakujem fakt mi pomozete..
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    zeto750 Pozri príspevok
    Ako je to s dochodkom ak mam 18 ale nebol som zamestnany (roznasal som kedysi letaky ale neviem ci za mna platili odvody asi hej ale to je fuk).
    nasiel som toto:

    podla toho narok mam mam uz aj ZTP teraz asi na 3 roky+dostavam 1900skk na benzin a stravu....

    Bol by som zvedavy aky je postup pri ziadosti o invalidny dochodok?
    Napiste mi prosim co potrebujem a kde vsade treba skocit a co mam vybavit..prosim som v tychto veciach zaciatocnik ale budem rad ked ma nedobijete s tym ze hladaj lebo ja uz dllllho hladam...

    dakujem fakt mi pomozete..
    Začni hľadať v zákone o soc. poistení - § 70 a nasled.
    http://www.porada.sk/t16136-zakon-o-...2009-a.html#70

    Bližšie informácie o ďalšom postupe ti poskytnú na najbližšej pobočke sociálnej poisťovne

    Janaex je offline (nepripojený) Janaex

    Janaex
    Najlepšie je podať si žiadosť o dôchodok pred 20 rokom, lebo po 20-tom roku už bude potrebovať rok poistenia.
    Posudkový lekár SP môže v prípade kladného výsledku posúdiť stav dvoma spôsobmi a to:
    1) posúdi, že bude invalidný z mladosti a v tom prípade nemusíte nič poisťovať a nič platiť ale dôchodok bude počítaný z minimálnej mzdy
    2) v druhom prípade nepôjde o invaliditu z mladosti a v takomto prípade bude potrebovať aspoň 1 deň dôchodkového poistenia pred spísaním žiadosti o dôchodok.
    toľko čo mi bolo poradené.
    Mne z toho vyšlo : že by bolo dobré keď budete mať skompletizovanú dokumentáciu od lekárov, zastaviť sa na pobočke. ak je to možné, zistiť si či bude posudzovaný podľa bodu 1 alebo 2 ( posúdzovať ho bude útvar lekárskej a posudkovej činnosti) ak to bude podľa 1 , ísť na dôchodkové spísať žiadosť. Ak bude podľa 2, ísť na oddelenie poistného, nech sa prihlási aspoň ten 1 deň na dobrovoľné dôchodkové poistenie (nezabudnite podať odhlášku, lebo budú žiadať poistné do dňa podania odhlášky).

    Dôchodok sa vypočítava maximálne z 3-násobku priemernej mzdy platnej v deň poistenia, čo bude z VZ 3*668,72€= 2006,10€ / po 1.7.09 sa očakáva priemerna mzda 723,03 € , VZ=3*723,03=2169,09/
    na Starobné poistenie by zaplatil 361,63€ za mesiac, na deň 361,63/31=11,67€, na invalidné poistenie 120,36/na deň to je 3,89 a rezervný fond solidarity je 95,28€ mesačne/3,08 na deň, spolu na deň 18,64 €. Takto by ste sa mali dopracovať k maximálnej výške dôchodku.

    zeto750 je offline (nepripojený) zeto750

    zeto750
    Dakujuem za odpovede uz sa len chcem informovat ak bol teraz ID z mladosti schvaleny a miera posihnutia urcena na 75% tak kolko bude dotycny dostavat? myslim na ID z mladosti a tusim ze nad 70% je to plny ID ?

    Dakujem staci mi cca suma lebo to neviem nikde najst a vypocitat z tohto tu to nejako neviem dakujem

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    zeto750 Pozri príspevok
    Dakujuem za odpovede uz sa len chcem informovat ak bol teraz ID z mladosti schvaleny a miera posihnutia urcena na 75% tak kolko bude dotycny dostavat? myslim na ID z mladosti a tusim ze nad 70% je to plny ID ?

    Dakujem staci mi cca suma lebo to neviem nikde najst a vypocitat z tohto tu to nejako neviem dakujem
    Nebud netrpezlivý,
    dôjde Ti tá suma domov, potom budeš vedieť.
    Do mesiaca Ti príde rozhodnutie zo SP. Aj zo sumou.

    zeto750 je offline (nepripojený) zeto750

    zeto750
    OK ale ja som netrpezlivy a viem ze niekto to vediet musi ako sa to pocita tak som zvedavy co narobim ?
    TAkze viete niekto jednoducho ako to vypocitat ?
    Kym nieco dojde z blavy k nam na vychod tak to trvaaaaaaaaa
    Diki

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    zeto750 Pozri príspevok
    OK ale ja som netrpezlivy a viem ze niekto to vediet musi ako sa to pocita tak som zvedavy co narobim ?
    TAkze viete niekto jednoducho ako to vypocitat ?
    Kym nieco dojde z blavy k nam na vychod tak to trvaaaaaaaaa
    Diki
    Zavolaj na bezplatnú infolinku SP :

    Informácie o dôchodkoch zdarma
    0800 123 123

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    zeto750 Pozri príspevok
    Takze to cislo alebo aspon cisla na dosadenie do rovnice+rovnicu na vypocet nevie nikto?
    výpočet máš v §73 odst3 zák o SP - údaje sú aj vyššie.. takže si dosaď ..ešte jedna pomôcka .. od 18-teho roku do 62. (dôch vek) je 44 rokov
    ten ID nad 70% máš už priznaný
    Lebo pre priznanie ID sa neposudzuje miera funkčnej poruchy .. ale neschopnosť pracovať ... to sú dve veci (aj dva zákony .. a tie percentá môžu, ale nemusia byť podobné (záleží od postihnutia)

    zeto750 je offline (nepripojený) zeto750

    zeto750
    ano uz je piznany len som sa zle vyjadril sorry...
    Inak dakujem dopracoval som sa k sume cca 5700skk dufam ze aspon priblizne to vyjde tak...

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    zeto750 Pozri príspevok
    ano uz je piznany len som sa zle vyjadril sorry...
    Inak dakujem dopracoval som sa k sume cca 5700skk dufam ze aspon priblizne to vyjde tak...
    .. viac to bude .. samozrejme ak je to ID nad 70%

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.