Zavrieť

Porady

co je potrebne viest pri jednoduchom uctovnictve s pausalnymi vydavkami?

Dobry den,
chcel by som sa opytat, co vsetko je potrebne viest pri jednoduchom uctovnictve. Niesom platca DPH. Budem vyuzivat pausalne vydavky.

Kdesi som nasiel, ze je potrebne viest penazny dennik len s prijmami. Treba v nom uvadzat aj platby do soc. a zdrav. poistovne?

Je potrebne viest evidenciu o zasobach, ak kupujem pocitac a hned ho aj predam?

Je potrebne viest evidenciu o pohladavkach, ak ziadne nemam?

Je potrebne viest este daku evidenciu?

Vopred dakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    sueh je offline (nepripojený) sueh

    nič zaujímavé sueh
    Ak si budete uplatňovať paušálne výdavky, je potrebné si evidovať príjmy a platby do ZP a SP. Nemusíte na to používať peňažný denník (aj keď je to podľa mňa najprehľadnejšie), stačí si vytvoriť nejakú evidenciu. Keďže si uplatňujete paušálne výdavky, netreba viesť žiadne iné evidencie pohľadávok atď.

    mekelek je offline (nepripojený) mekelek

    mekelek
    oktam Pozri príspevok
    Dobry den,
    chcel by som sa opytat, co vsetko je potrebne viest pri jednoduchom uctovnictve. Niesom platca DPH. Budem vyuzivat pausalne vydavky.

    Kdesi som nasiel, ze je potrebne viest penazny dennik len s prijmami. Treba v nom uvadzat aj platby do soc. a zdrav. poistovne?

    Je potrebne viest evidenciu o zasobach, ak kupujem pocitac a hned ho aj predam?

    Je potrebne viest evidenciu o pohladavkach, ak ziadne nemam?

    Je potrebne viest este daku evidenciu?

    Vopred dakujem.
    Neviem v čom podnikáte a od kedy. Radím Vám, zo začiatku sledovať nie len príjmy, ale aj výdavky. Možno by sa Vám oplatilo viesť JÚ, ak by boli skutočné VOZD vyššie ako paušálne výdavky.

    Marína je offline (nepripojený) Marína

    Marína
    sueh Pozri príspevok
    Ak si budete uplatňovať paušálne výdavky, je potrebné si evidovať príjmy a platby do ZP a SP. Nemusíte na to používať peňažný denník (aj keď je to podľa mňa najprehľadnejšie), stačí si vytvoriť nejakú evidenciu. Keďže si uplatňujete paušálne výdavky, netreba viesť žiadne iné evidencie pohľadávok atď.
    Nesúhlasím. Pri evidencii je potrebné okrem príjmov viesť evidenciu pohľadávok a zásob.

    oktam je offline (nepripojený) oktam

    oktam
    mekelek Pozri príspevok
    Neviem v čom podnikáte a od kedy. Radím Vám, zo začiatku sledovať nie len príjmy, ale aj výdavky. Možno by sa Vám oplatilo viesť JÚ, ak by boli skutočné VOZD vyššie ako paušálne výdavky.
    Hlavna cinnost je programovanie sofware, takze naklady mam minimalne.

    Teoreticky raz par rokov sa mi v nakladoch moze objavit novy pocitac. Ucty za telefon a internet su rocne ~11.000 SKK.

    Akurat z casu na cas niekomu zo znamych predam pocitac, ktory nakupim vo velkosklade - preto som sa pytal, ci na tento pripad potrebujem viest evidenciu zasob (patri vobec nakup pocitaca do zasob...?).

    Marína je offline (nepripojený) Marína

    Marína
    oktam Pozri príspevok
    Hlavna cinnost je programovanie sofware, takze naklady mam minimalne.

    Teoreticky raz par rokov sa mi v nakladoch moze objavit novy pocitac. Ucty za telefon a internet su rocne ~11.000 SKK.

    Akurat z casu na cas niekomu zo znamych predam pocitac, ktory nakupim vo velkosklade - preto som sa pytal, ci na tento pripad potrebujem viest evidenciu zasob (patri vobec nakup pocitaca do zasob...?).
    Áno, patrí. Je to tovar k ďalšiemu predaju.

    marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

    I am a man marjankaj
    Marína Pozri príspevok
    Nesúhlasím. Pri evidencii je potrebné okrem príjmov viesť evidenciu pohľadávok a zásob.
    Súhlas. A ešte treba viesť evidenciu hmotného a nehmotného majetku a odpisovať (daňové odpisy sa v tomto prípade neprerušujú) §22 ods 9.

    ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

    Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac ondrejvla
    marjankaj Pozri príspevok
    Súhlas. A ešte treba viesť evidenciu hmotného a nehmotného majetku a odpisovať (daňové odpisy sa v tomto prípade neprerušujú) §22 ods 9.
    Súhlasím, len by som zvýraznila to evidenčne, čiže nevstupujú odpisy do VOZD,
    (9) Daňovník môže uplatňovanie odpisov hmotného majetku prerušiť, a to len na jedno celé zdaňovacie obdobie alebo viac celých zdaňovacích období; v ďalšom zdaňovacom období daňovník pokračuje v odpisovaní tak, ako by nebolo prerušené, pričom celková doba odpisovania sa predlžuje o dobu prerušenia odpisovania. Prerušenie odpisovania nemôže uplatniť daňovník, ak uplatňuje výdavky podľa § 6 ods. 10; v takom prípade daňovník vedie odpisy len evidenčne a o túto dobu nemôže lehotu určenú na odpisovanie hmotného majetku predĺžiť.

    co je potrebne viest pri jednoduchom uctovnictve s pausalnymi vydavkami?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.