Zavrieť

Porady

Dotácia - šrotovné

Dobrý deň, vedel by mi prosim niekto poradit ako účtovat pri vystavenej fakture výšku štátnej dotácie na kúpu vozidla.

Príklad:
Základ dane: 8444,54 EUR
DPH: 1604,46 EUR
štátna dotácia: 1500 EUR
Suma k úhrade: 8549 EUR

Ďakujem, bola by som veľmi vďačná ))
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

    ! Stefan2005
    babooa Pozri príspevok
    Dobrý deň, vedel by mi prosim niekto poradit ako účtovat pri vystavenej fakture výšku štátnej dotácie na kúpu vozidla...
    Vzhľadom na to, že adresátom štátnej dotácie v tomto prípade je kupujúci (občan) a predajca je iba jej sprostredkovateľom, použil by som asi účet 315 (378) a nie účty 346,347...

    Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

    Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac Rozalka
    ......... neboj, do konca roka určite vyjde nejaký POKYN, USMERNENIE, či dačo podobné ...

    Treba len pohľadať (na potvoru, vo vlastnom PC!!), FS 5/09, str. 321
    Naposledy upravil Rozalka : 04.04.09 at 18:03

    Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

    Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac Rozalka
    DRSR už vydalo usmernenie

    Janka57 je offline (nepripojený) Janka57

    Janka57
    No mňa len prekvapilo, že aj dotácia vchádza do základu DPH a teda treba z nej odviesť daň. Pôvodný pokyn z Ministerstva hospodárstva a ZAP-u, vypracoval vzor faktúry a tam teda DPH na štátnu dotáciu nebola. Toto mení celý systém fakturácie importérov a hrubo to narušilo cenotvorbu.

    Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

    ! Stefan2005
    Janka57 Pozri príspevok
    ... Pôvodný pokyn z Ministerstva hospodárstva a ZAP-u, vypracoval vzor faktúry a tam teda DPH na štátnu dotáciu nebola. Toto mení celý systém fakturácie importérov a hrubo to narušilo cenotvorbu.
    ... pôvodný návrh tak mohol byť, lenže nezahrnutie dotácie do základu dane asi narušilo prepočty Ministerstva financií (resp. návratnosť dotácie vo forme DPH), takže to korigovali ...

    Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

    Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac Rozalka
    Janka57 Pozri príspevok
    No mňa len prekvapilo, že aj dotácia vchádza do základu DPH a teda treba z nej odviesť daň. Pôvodný pokyn z Ministerstva hospodárstva a ZAP-u, vypracoval vzor faktúry a tam teda DPH na štátnu dotáciu nebola. Toto mení celý systém fakturácie importérov a hrubo to narušilo cenotvorbu.
    Prečo ťa to prekvapilo?


    § 22 DPH
    Základ dane pri dodaní tovaru a služby
    (1) Základom dane pri dodaní tovaru alebo služby je všetko, čo tvorí protihodnotu, ktorú dodávateľ prijal alebo má prijať od príjemcu plnenia alebo inej osoby za dodanie tovaru alebo služby, zníženú o daň. Do základu dane sa zahŕňa aj dotácia alebo príspevok, ktorý dodávateľ prijal alebo má prijať k cene tovaru alebo služby.

    Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

    ! Stefan2005
    Rozalka Pozri príspevok
    ... Do základu dane sa zahŕňa aj dotácia alebo príspevok, ktorý dodávateľ prijal alebo má prijať k cene tovaru alebo služby.
    súhlas s vyššie uvedeným znením; lenže šrotovné je niečo, s čím sa pri tvorbe zákona o DPH isto-iste neuvažovalo. Okrem toho MH viackrát prehlásilo, že príjemcom dotácie môže byť iba majiteľ vozidla spĺňajúci dané kritériá - teda jednoznačne nie dodávateľ tovaru...

    Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

    Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac Rozalka
    Zo skúsenosti viem, že príjemcom dotácie je predajca vozidiel. Takto je to pre MH jednoduchšie administratívne, posiela peniaze len zopár predajcom a nie tisíckam občanov.
    V praxi to teraz funguje tak, kto si uplatňuje šrotovné, predajcovi uhradí o túto sumu menej a ten potom čaká na peniaze od MH.
    Kupujúci odíde s vozidlom, za ktoré uhradil sumu zníženú o šrotovné.
    Pre predajcu je predajná suma uhradená z 2 zdrojov, ale je uhradená celá, ja to vidím tak a preto si myslím, že DPH je OK.

    Dotácia - šrotovné

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.