Zavrieť

Porady

Dedičstvo

Dobrý den,
chcel by som sa spýtať v akom pomere sa dedí majetok (dedičstvo ) v tomto prípade:

Zomre manžel a má 2 vlastné dcéry a manželky (je to 2. manzelka, spolu už nemajú deti).

Je to tak ze 1/2 manželka a dcéry 1/2 (každná 1/4).

tento zákon si neviem správne vyložiť>>>
DRUHÁ HLAVA
DEDENIE ZO ZÁKONA

§ 473

(1) V prvej skupine dedia poručiteľove deti a manžel, každý z nich rovnakým dielom.
(2) Ak nededíniektor é dieťa, nadobúdajú jeho dedičský podiel rovnakým dielom jeho deti. Ak nededia ani tieto deti alebo niektoré z nich, dedia rovnakým dielom ich potomci.
dakujem vopred za odpoved?

Luky
Naposledy upravil 870202 : 06.04.09 at 07:59 Dôvod: vloženie citátu zákona
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

    Dáša_
    Ale najskor sa musí vysporiadať BSM - teda súpis všetkého majetku - z toho sa najskor vyčlení to, čo patrí do BSM - z toho ide polovička na manželku.
    A až ten zvyšok sa delí na rovnaké časti

    iriska je offline (nepripojený) iriska

    iriska
    Z toho, čo patrí do BSM, patrí polovica manželke a polovica zomretému manželovi. To, čo teda na základe BSM patrí manželke si z majetku odpočítaj a všetko ostatné sa dedí na tretiny (1 manželka + 2 deti sú 3/3) - ak sa dedičia nedohodnú inak.

    870202 je offline (nepripojený) 870202

    870202
    mohol by som sa spýtať na tento pripad

    náš pripad:

    dom je napisany na zomretého manžela 50% a na manželku 50% (v v kupnej zmluve zapisane).

    1.) teda 50% má manželka (jej majetok, to sa do dedenia teda nezahrna)
    2.) 50% mal manzel, a to je vo veci dedenia:
    - 25% (to je 1/2) ide manzelke
    - 25% (druhá 1/2) sa delí na tretiny medzi manzelku a a dve dcery


    dobre som to pochopil? ak nie tak by som poprosil o opravu úvahy? velke vdaka za vasu ochotu ... ste super
    Naposledy upravil 870202 : 06.04.09 at 09:42

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    870202 Pozri príspevok
    mohol by som sa spýtať na tento pripad

    náš pripad:

    dom je napisany na zomretého manžela 50% a na manželku 50% (v v kupnej zmluve zapisane).

    1.) teda 50% má manželka (jej majetok, to sa do dedenia teda nezahrna)
    2.) 50% mal manzel, a to je vo veci dedenia:
    - 25% (to je 1/2) ide manzelke
    - 25% (druhá 1/2) sa delí na tretiny medzi manzelku a a dve dcery


    dobre som to pochopil? ak nie tak by som poprosil o opravu úvahy? velke vdaka za vasu ochotu ... ste super
    Nie, ak dom považujeme za 100%, tak 50% patrí manželke a 50% patrilo nebohému manželovi. Takže predmetom dedičstva bude len ten 50%-ný podiel manžela, ktorý sa bude deliť na tretiny. Po skončení konania bude vlastniť manželka 4/6, deti každé po 1/6.

    O to rozdelenie majetku ide vtedy, ak vlastnia manželia dom v BSM v podiele 1/1, vtedy treba BSM rozdeliť na podielové, aby mal každý z nich 50% a potom sa delí manželova časť, ako som písal vyššie.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.