Zavrieť

Porady

Plynová rúra v stene

Dobrý deň, v novostavbe, ktorú kupujeme, osadili časť plynovej rúry do steny. Plynová rúra je privedená z chodbovej stupačky popod strop (mimo steny) cez chodbu a komoru bytu, v komore je prevedená do kuchyne, kde je zapustená do steny. Rúra v stene vytvára L-ko s rozmermi cca 1,5m x 3m. Stena je tehlová a nie je nosná. Rúra je prikrytá maltou a omietkou.

Je takéto riešenie v súlade so zákonom/normami? Viete mi niekto povedať, kde nájdem nariadenia, ktoré definujú ako majú byť realizované vedenia plynových rúr? Kto je kompetentný (okrem SÚ pri kolaudácii) vyjadriť sa k bezpečnosti/legálnosti daného riešenia? Som ochotný aj zaplatiť za nejaký znalecký posudok, len neviem presne, kde sa mám obrátiť.

Čoho sa ja laicky obávam je, že v prípade netesnosti rúry nebude mať plyn kde unikať a bude sa hromadiť v dutinách tehiel. Esteticky je takéto riešenie krajšie, ale pri plyne určite uprednostňujem bezpečnosť pred estetikou.

Vopred ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    220870 je offline (nepripojený) 220870

    Remeselník,stavbár. 220870
    Takto by vám to neskolaudovali.Nesmie to tak byť.Rozvod plynu musí prechádzať kolmo cez stenu a musí byť osadený v chráničke.Ale bez obáv.Plyn sa v tehlách hromediť nebude.Bolo by ho cíťiť.Skôr je nebezpečné to že nie je v chráničke.Najmä pri novostavbách dochádza k sadaniu domov .Pri nerovnomernom sadaní rôznych stavebných konštrukcií môže prísť k poškodeniu plynového systému.

    filer je offline (nepripojený) filer

    filer
    Ďakujem za odpoveď 220870. Mám pocit, že pri kolaudácii sa táto plynová prípojka môže prehliadnuť (ide o väčší bytový komplex, dobré medziľudské vzťahy :-) a pod.). Keďže ešte nie som vlastník bytu, tak predpokladám, že nijak nemôžem vstupovať do procesu kolaudácie. Kto mi teda môže poskytnúť pre stavebníka záväzné stanovisko, že prípojka je spravená ne/vyhovujúcim spôsobom?

    petmar je offline (nepripojený) petmar

    petmar
    Rúra-potrubie na zemný plyn sa podľa mojich info nemôže dávať pod omietku. Posúdiť to môže revízny technik PZ. No aj tí sú rôzni. Tento teraz to môže schváliť, o 3 roky príde iný a problém je na ceste. Daj pozor, aby pri kolaudácii riadne porovnali skutočnosť s projektom, pozreli revíznu správu, záväzné stanovisko dajú oni, záruka platí. Môžeš si to dať urobiť ďalšiemu nezávislému rt.
    Rúrka musí byť viditeľná kôli kontrolám počas celej životnosti, údržbe , náterom a p. ale najviac zvary a spájané časti - kontroly úniku plynu napenením či meračom.

    Plynová rúra v stene

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.