Zavrieť

Porady

účtovanie faktúry z EU

Dobrý, prosim, prosim, vie mi niekto poradiť:

1. mám vystavenú faktúru bez DPH na tovar z maďarska:
PFA - 24500 EUR

co DPH?

2. taktiež vystavená faktúra bez DPH z maďarska, ale tovar na nej faktútovaný je z japonska, takže colný úrad vyrubil clo a DPH:
PFA - 17145 EUR
JCD - clo - 1714,5 EUR
DPH - 5387,81 EUR

???

Nie že by som to nevedela vôbec zaučtovať, iba ma zaujíma, či niekto z vás by mi mohol presne po lopate napísať ako by postupoval on, keby to účtoval...


Ďakujem veľmi pekne
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Dav je offline (nepripojený) Dav

    Dav
    K 1. Faktúra z Maďarska : 131 AE, alebo 504 AE/321 24.500,-€. Ďalej záleží od programu - urobiť samozdanenie. 24 500 x 19%= 4 655,-€ DPH na výstupe a zároveň na vstupe. Zaúčtovať na 343 AE MD aj D, cez 395, interným dokladom 343 AE/395, 395/343 AE. Alebo program ponúkne samozdanenie .

    babooa je offline (nepripojený) babooa

    babooa
    Ďakujem, iba si mi moju teoriu potvrdila ))

    A k druhému bodu , mi nevie nikto poradit???? ((, prosím


    Petra

    Dav je offline (nepripojený) Dav

    Dav
    K 2. ( pozrela som do zelenej knihy, doma som si nebola istá, lebo takéto prípady neúčtujem)
    PFA - 17145 EUR 131/321
    JCD - clo - 1714,5 EUR 131/379
    DPH - 5387,81 EUR 343/379

    adriana126 je offline (nepripojený) adriana126

    adriana126
    Mne maďarská firma vystavila faktúru aj s 20%-nou DPH, ako to mám v tomto prípade zaúčtovať?

    evuša je offline (nepripojený) evuša

    evuša
    Ak si platca DPH, tak by si mala dať maďarskej firme svoje IČ DPH, vrátiť faktúru, nech ti ju prerobia bez DPH. Postup účtovania potom bude ako je uvedené hore.

    adriana126 je offline (nepripojený) adriana126

    adriana126
    sme plátcami DPH, ale v Maďarsku nám to nechcú prerobiť, tvária sa že nám nerozumejú

    Kazu je offline (nepripojený) Kazu

    Kazu
    adriana126 Pozri príspevok
    sme plátcami DPH, ale v Maďarsku nám to nechcú prerobiť, tvária sa že nám nerozumejú
    Zrejme majú pridelené IČ DPH len pre Maďarsko a nie pre ostatné štáty EÚ. Maďari majú dve registrácie. Tí "vaši" sú zrejme registrovaní len pre Maďarsko. Ale aj túto faktúru musíte u nás dodaniť.

    adriana126 je offline (nepripojený) adriana126

    adriana126
    urobiť samozdanenie a to tak, že k základu dane vyčíslim 19%DPH. A čo s maďarskou daňou kam ju zaúčtovať?

    babi2 je offline (nepripojený) babi2

    babi2
    adriana126 Pozri príspevok
    urobiť samozdanenie a to tak, že k základu dane vyčíslim 19%DPH. A čo s maďarskou daňou kam ju zaúčtovať?
    Samozdaniť a maďarská DPH ide do nákladov

    babi2 je offline (nepripojený) babi2

    babi2
    adriana126 Pozri príspevok
    dám to do nákladov, ako pripočitateľnú položku?
    Budú to daňové náklady, jednoducho to navyšuje sumu tovaru, ktorý ste nakúpili

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.