Zavrieť

Porady

Účtovanie píly - spracovanie skladov

Prosila by som o pomoc, ak má niekto skúsenosti s účtovaním píly. Je to s.r.o., takže vedie podvojné účtovníctvo. Potrebujem doriešiť spracovanie skladov, pretože sú po dań. kontrole a práve tu mali problém.
Nákup suroviny majú od dodávateľa takže zaúčtujem 111/343,321.
Potom na základ príjemky príjmem na sklad materiálu 112/111
Z guľatiny sa potom vyrábajú dosky, je tam aj odpad. Ako o tom účtovať ? Predpokladám že je potrevbné vypracovať smernicu a kalkulácie. Zrejme sú aj nejaké právne normy určujúce výtraty. Vie mi niekto pomôcť, kde by som ich našla ? Prípadne mi napísať predkontácie, zrejme potom bude príjem výrobkov na sklad MD 123/D 613, Vyslá faktúra MD 311 / 601. Ako dostanem nakúpený materiál do nákladov ?
Aby som to zhrnula: 1. Došlá FA za drevo
2. príjemka na sklad
3. výdaj suroviny
4. Príjem výrobku
5. výdaj výrobku - výdajka
6. Vyšlá FA
Vopred veľmi pekne ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    betka je offline (nepripojený) betka

    betka
    EkoMax Pozri príspevok
    Prosila by som o pomoc, ak má niekto skúsenosti s účtovaním píly. Je to s.r.o., takže vedie podvojné účtovníctvo. Potrebujem doriešiť spracovanie skladov, pretože sú po dań. kontrole a práve tu mali problém.
    Nákup suroviny majú od dodávateľa takže zaúčtujem 111/343,321. 111, 343/321
    Potom na základ príjemky príjmem na sklad materiálu 112/111-ano
    Z guľatiny sa potom vyrábajú dosky, je tam aj odpad. Ako o tom účtovať ?

    Predpokladám že je potrevbné vypracovať smernicu a kalkulácie. ano
    Zrejme sú aj nejaké právne normy určujúce výtraty. - normy prirodzených úbytkov, stanovujeme si na základe vlastných zisťovaní, literatúra hovorí, dlhodobé zisťovanie

    Vie mi niekto pomôcť, kde by som ich našla ? Prípadne mi napísať predkontácie, zrejme potom bude príjem výrobkov na sklad MD 123/D 613, Vyslá faktúra MD 311 / 601. Ako dostanem nakúpený materiál do nákladov ?
    Aby som to zhrnula: 1. Došlá FA za drevo
    2. príjemka na sklad
    3. výdaj suroviny
    4. Príjem výrobku
    5. výdaj výrobku - výdajka
    6. Vyšlá FA
    Vopred veľmi pekne ďakujem.
    - neviem aký dlhý je výrobný cyklus pri výrobe. V niektorých prípadoch sa postupuje cez NV napr. v poľnohospodárstve.

    - účtujem tiež s drevom, pričom výrobný cyklus výrobku trvá niekoľko minút
    1. FA: 111,343/321
    2. Príjem na sklad: 112/111 (sklad 1)
    Vnútropodniková doprava 111001/622 (závisí od IS, či prijmem na sklad v OC=surovina+vedľajšie náklady súv. s obstaraním, alebo príjmem na sklad vo fakturovanej sume od dodavateľa, a vedľajšie náklady súvis. s obstaraním účtujem cez analytiku a rozpúšťam cez vzorec. Nájdeme všetko na porade cez vyhľadávač)
    Externá doprava - obstaranie dreva 111/321, príjem na sklad 112/111 AE, podľa IS

    3. Výdaj suroviny do výroby zo skladu 1: 501/112
    4. Sklad výrobkov: 123/613
    5. Výdaj zo skladu 2: 613/123
    6. Predaj výrobkov: 311/601
    7. Štiepka-odpad, problém. Ako s ním naložíte. Nemôžem sa stotožniť s názorom zákona, že štiepka je odpad, nedáva mi to logiku, pretože po tomto odpade je dopyt a predáva sa: účtujem 311/648 AE.
    Preštudovať zákon o odpadoch v tomto prípade, pretože je dosť prísny. A dúfam, že už konečne tento problém zo zákona v prípade štiepky vypadne,

    EkoMax je offline (nepripojený) EkoMax

    EkoMax
    Ešte sa chcem opýtať, ak zvolím účtoavnie skladu typ B, t.j. všetko dám pri nákupe do spotreby, sklady budem viesť bez účtovania a na konci roka akým zápisom a predkontáciu upravím stav skladov ?

    Kazu je offline (nepripojený) Kazu

    Kazu
    Ten odpad /nazývame ich odkory/ máme spáskované v balíkoch na skládke a ocenené. Na konci roka ich zahŕňam do inventúry.
    Deniska Šikulincová môžem sa spýtať ako účtujete ich predaj? ako výrobky, alebo ako predaj nepotrebného materiálu, poprípade inak???

    Ester plus je offline (nepripojený) Ester plus

    Ester plus
    EkoMax Pozri príspevok
    Ešte sa chcem opýtať, ak zvolím účtoavnie skladu typ B, t.j. všetko dám pri nákupe do spotreby, sklady budem viesť bez účtovania a na konci roka akým zápisom a predkontáciu upravím stav skladov ?
    Áno nákup suroviny počast roka do spotreby. Na konci roka preúčtuješ PS výrobkov do spotreby 613/123 a výrobky ktoré na sklade ostali preúčtuješ 123/613.

    ilona je offline (nepripojený) ilona

    ilona
    Chcem Vás poprosiť o radu.Štiepku a piliny firma predáva. Nemal by ísť tiež nejaký výdaj zo skladu.Ako odpíšem tento odpad napr. z guľatiny. Neviete nejaký vzorec,alebo kde by som to mala hľadať, že napr. 1 tona pilín koľko je to m3.Či si mám na to vytvoriť internú smernicu? Ako to robíte? Ďakujem

    Kazu je offline (nepripojený) Kazu

    Kazu
    ilona Pozri príspevok
    Chcem Vás poprosiť o radu.Štiepku a piliny firma predáva. Nemal by ísť tiež nejaký výdaj zo skladu.Ako odpíšem tento odpad napr. z guľatiny. Neviete nejaký vzorec,alebo kde by som to mala hľadať, že napr. 1 tona pilín koľko je to m3.Či si mám na to vytvoriť internú smernicu? Ako to robíte? Ďakujem
    Štiepku nerobíme, odpad /odkory/ máme v balíkoch takže to evidujem v ks a pri predaji v ks aj odpisujem. Faktúrujeme to síce v tonách /tie sú na príjemke z odberateľskej firmy, lebo tam sa autá vážia/ ale to už nekomplikujem prepočtami len si na faktúru poznačím, že to bolo toľko ks balíkov. Piliny idú do takých veľkých mechov z granulí /ten mech má 1 t/ ak vyvezú mechy, tak na sklad odpadu prijmem toľko ton koľko mechov vyviezli a keď predávame tak sa predávajú piliny zase v tonách. Nepoužívam žiaden vzorec ani nerobím prepočty ton na metre kubické. Koľko je odpadu toľko pripíšem a pri predaji odpíšem.

    ilona je offline (nepripojený) ilona

    ilona
    Možno mi to už nemyslí dobre,ale ide mi o to,že na sklade im chýba guľatina.Tento odpad je tiež z tej guľatiny ako aj nejaké rezivo.Mali by to mať zohľadnené už pri odpisovaní toho reziva? Ráta sa v tabuľkách už aj s týmto odpadom? Ešte som neučtovala takúto firmu a nie je mi to celkom jasné,takže ak môžte,poraďte.

    Účtovanie píly - spracovanie skladov

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.