Zavrieť

Porady

zle účtovanie

pekný nedelný deň, chcem poprosit o pomoc. V roku 2008 som zle účtovala a to konkrétne platby v zahraničí v hotovosti. Treba podat ODP? Všetky platby v hotovosti som dávala do Sk pokladne, nevytvorila som si valutovú pokladňu EUR, a teraz mám nočné mory. Každý bloček som si prerátala kurzom NBS ku dňu zaplatenia tovaru v hotovosti a tak výslednú sumu som dala do pokladne v Sk. Chcem to spatne opravit ale neviem sa pohnút. Nemám nákup Eur zo zmenárne. Ako si vytvorím začiatočný stav valutovej pokladne a čo potom kurzový rozdiel. Prosím vás pekne, pomůžte mi s mojim problemom, ako to mám riešit?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    m.urbanova je offline (nepripojený) m.urbanova

    m.urbanova
    prosím poraďte mi, mám si otoriť knihu pokladnic a to slovenskú a valutovú, valutovú rozdeliť na kolonky v cudzej mene a v sk? Robím účt.za r. 08 v exceli,
    Tám mám zapísať pohyb peňazí zvlášť v Slovenských korunách a vo valutovej pokladnici napr. nákup tovaru v hotovosti v zahraničí? Môž byť medzi týmito pokladnicami priebežné položky, keď prevádzam z Sk pokladne do Valutovej pokladne peniaze, kurzom NBS? Potom to všetko prenesiem do PD v SK? a na konci roka dám KR. Prosím najde sa niekto kto by mi pomôhol, neviem sa pohnúť. Ďakujem

    Muška je offline (nepripojený) Muška

    Muška
    m.
    čo robíš paniku??
    Načo chceš otvárať valutovú pokladňu?
    Máš cudziu menu??
    Podľa mňa, tak ako to píšeš v prvom príspevku, to máš dobre.

    § 21
    Cudzia mena

    (1) Pri predaji alebo kúpe cudzej meny za slovenskú menu sa použije kurz, za ktorý boli tieto hodnoty nakúpené alebo predané bankou alebo zmenárňou v deň uskutočnenia účtovného prípadu. Ak sa kúpa alebo predaj uskutoční iným subjektom ako je banka alebo zmenáreň, použije sa kurz vyhlásený Národnou bankou Slovenska, platný v deň uskutočnenia účtovného prípadu.

    (2) Peňažné prostriedky v hotovosti a na účtoch v bankách v cudzej mene sa prepočítajú na slovenskú menu ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka, kurzom vyhláseným Národnou bankou Slovenska. Kurzové rozdiely z prepočtu sa účtujú podľa § 4 ods. 4.

    (3) Pohľadávky a záväzky, ocenené pri vzniku cudzou menou, sa ku dňu uskutočnenia účtovného prípadu podľa § 2 a ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka, ocenia kurzom vyhláseným Národnou bankou Slovenska. Kurzový rozdiel z ocenenia ku dňu uskutočnenia účtovného prípadu a ocenenia ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka sa pri pohľadávkach a záväzkoch v peňažnom denníku neúčtuje, s výnimkou kurzového rozdielu podľa § 10 ods. 28 a § 17 ods. 6.

    (4) Prijaté preddavky alebo poskytnuté preddavky v cudzej mene na zásoby, dlhodobý majetok a služby sa ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka neprepočítajú kurzom vyhláseným Národnou bankou Slovenska. V účtovnej závierke sa vykazujú ocenené kurzom, ktorým boli ocenené ku dňu uskutočnenia účtovného prípadu.

    m.urbanova je offline (nepripojený) m.urbanova

    m.urbanova
    ďakujem za odpoveď, ale mám v tom veľký chaos, stále si čítam dookola príspevky o valutovej pokladni a píše sa, že vlastne keď sa nakupuje v zahraničí a hotovosť v inej ako Sk mene, je potrebné založiť valutovú pokladňu iná možnosť nie je. Ja som si to zjednodušila, že som si každý nákup v hotovosti prepočítala kurzom NBS v deň, keď sa tovar kúpil a zaúčtovala som to jednoducho do PD v Sk výdaj v hotovosti. Myslíte, že je to tak správne? Neporušujem s tým postup účt?
    Naposledy upravil m.urbanova : 13.04.09 at 20:48 Dôvod: preklep

    JANAKU je offline (nepripojený) JANAKU

    JANAKU
    m.urbanova Pozri príspevok
    ďakujem za odpoveď, ale mám v tom veľký chaos, stále si čítam dookola príspevky o valutovej pokladni a píše sa, že vlastne keď sa nakupuje v zahraničí a hotovosť v inej ako Sk mene, je potrebné založiť valutovú pokladňu iná možnosť nie je. Ja som si to zjednodušila, že som si každý nákup v hotovosti prepočítala kurzom NBS v deň, keď sa tovar kúpil a zaúčtovala som to jednoducho do PD v Sk výdaj v hotovosti. Myslíte, že je to tak správne? Neporušujem s tým postup účt?
    Čítam čo tu píšeš, a myslím si že je to dobre zaúčtované. Ja som tiež mala ale v tomto roku nákupy v zahraničí. Prepočítam to na EUR kurzom a zaevidujem do nákladov.

    R-Vráce je offline (nepripojený) R-Vráce

    žena R-Vráce
    A kurz.rozdiel tam na konci roku v PD nemáš, ak ide o výdaj v hotovosti. Iné by bolo účtovať takto zahr. faktúru a nasledne úhradu fa. Tam by ti už vznikol kurz.roziel.

    m.urbanova je offline (nepripojený) m.urbanova

    m.urbanova
    aha,ďakujem,kým to človek pochopí. Už tomu začínam chápať. Ešte raz veľké ďakujem. Vyviedli ste ma z pochýb.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.