Zavrieť

Porady

Rozostavaný RD

Dobrý deň,

touto cestou by som Vás chcela poprosiť o radu :

V decembri 2008 naša firma kúpila rozostavaný rodinný dom s pozemkom za účelom, že ho dokončí a predá do mája 2009. Rozostavaný RD i pozemok je k 01.01.2009 zaúčtovaný na účte 042. Všetky náklady - materiál je taktiež zaúčtovaný na účte 042 a nie na 501. Je to takto správne?

Kedy a či vôbec to preúčtujem (zaradím) na 021/042 a 031/042? Po kolaudácii? Pri predaji?

Ďakujem Zuzana
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Waldo je offline (nepripojený) Waldo

    Waldo
    A ešte niečo.

    Kupno-predajná zmluva sa uzatvorila 19.12.2008 ale kataster to prepísal na firmu až 30.03.2009.

    adato je offline (nepripojený) adato

    adato
    Pri kúpe nehnuteľností záleží účtovanie (dátum) od prevzatia nehnuteľnosti od predávajúceho a nie od zápisu do katastra. Pozemok môžte zaradiť do majetku. Dom zaradíte až po ukončení stavby, keď obdržíte od Úradu životného prostredia Kolaudačné rozhodnutie, alebo rozhodnutie o predčasnom alebo dočasnom užívaní stavby. Ak by ste dom predali skôr ako obdržíte tieto rozhodnutia, zaúčtujete odpredaj priamo z obstarania.

    Waldo je offline (nepripojený) Waldo

    Waldo
    A prosím Vás daň z nehnuteľnosti za 2009 môžem zaúčtovať priamo do nákladov, ak nemám dom v majetku firmy? Alebo na 042.

    Ďakujem.

    adato je offline (nepripojený) adato

    adato
    Daň z nehnuteľnosti nie je súčasťou nákladov na obstaranie. Predpokladám, že ju budete platiť zatiaľ za stavebný pozemok, kým dom ešte nie je dokončený, skolaudovaný a zapísaný na katastri? Pozemok kľudne zaraďte do majetku.

    Waldo je offline (nepripojený) Waldo

    Waldo
    ďakujem

    Zaradím teda pozemok k 30.03.2009 do majetku firmy nasledovne?

    1.348.800,- Sk, čo je 44771,96 € (suma z kúpno predajnej zmluvy)
    zaúčtujem na 031/042 - zaradenie do používania?

    Keď dokončíme dom (pribl. v 10/2009) tak ho s pozemkov určite predáme. Takže má to význam, aby som ho zaradila do majetku?

    adato je offline (nepripojený) adato

    adato
    Ak má účtovníctvo verne zobrazovať skutočnosť, tak by ste pozemok mali zaradiť. Už aj s ohľadom na daň z nehnuteľností, ktorú budete mať v nákladoch.

    zlatica76 je offline (nepripojený) zlatica76

    zlatica76
    Zabudlo sa tu na tú najdôležitejšiu vec - aký bol zámer firmy, keď kupovala rozostavajú budovu? Aký je predmet podnikania firmy? Je predmetom nákup a predaj nehnuteľností?

    Pokiaľ je predmetom podnikania firmy nákup a predaj nehnuteľností, a rozostavaný dom ste kúpili ako "tovar", ktorý neskôr predáte (teda, v tomto prípade ako "materiál"), tak sa malo účtovať cez účtovnú triedu 1 - zásoby a nie cez účtovnú triedu 0 - Majetok.

    Uvedomte si podstatu tohto účtovného prípadu - nekúpili ste dlhodobý majetok (neobstarali ste si ho pre vlastnú potrebu) ale kúpili ste niečo, čo zhodnotíte a ďalej predáte.

    Podľa mňa sa to týka aj pozemkov. Síce zaplatíte daň z pozemku, ktorý vlastníte, ale nie je to pozemok, ktorý ste si kúpili za účelom podnikania na ňom, ale za "špekulatívnym" účelom. Tento pozemok by teda nemal byť v triede 0. Nikde v postupoch nie je napísaná súvislosť medzi miestnymi daňami a zaradeným majetkom.

    Waldo je offline (nepripojený) Waldo

    Waldo
    Tak teda pozemok, ako ste mi poradili, som zaradila nasledovne

    031/042 a daň z nehnuteľnosti na účet 532/345.

    Ak tento pozemok budem s rozostavaným domom onedlho predávať , tak pozemok zaúčtujem nasledovne 541/07x a vyradenie 07x/031?

    Ostal mi ešte na účte 042 rozostavaný rodinný dom. Na tento účet hádžem i všetky náklady - tehly, dosky, okná. Takže žiadna 501?

    Vopred Vám veľmi pekne ďakujem za ochotu ale mám v tom mišung.

    zlatica76 je offline (nepripojený) zlatica76

    zlatica76
    Dlhodobý majetok je preto dlhodobý, lebo účt. jednotka si ho kúpila za účelom používania viac ako 12 mesiacov.

    To čo ste tu napísali sa nezhoduje so základnou definíciou - spoločnosť majetok nepoužíva, ani nebude používať a chce sa ho zbaviť skôr ako za 12 mesiacov = podľa mňa ide o zákazkovú výrobu. Prosím prečítajte si poriadne postupy účtovania a nesnažte sa silou-mocou dávať RD do DLHODOBEHO majetku firmy, ak to dlhodby majetok nie je!

    betka je offline (nepripojený) betka

    betka
    Musím sa sem zarýpať, pretože mám námietky k príspevkom:

    Postupy účtovania: par. 32/2/b-ak je majetok obstaraný na základe kúpnej zmluvy, vlastnícke právo sa nadobúda povolením vkladu do katastra nehnuteľnosti.
    Dôležité je zistiť, kedy ste obdržali štampel od úradu, štampel je v pravom hornom rohu a je označený ako návrh na vklad: dňa.....

    Ak máte štampel návrhu na vklad v roku 2009, zaradíte do používania v roku 2009, ak ste ho získali v roku 2008, zaradíte v roku 2008.

    Vlastnícke právo k nehnuteľnosti sa nenadobudne nejakou kúpnou zmluvou. Postupy mi hovoria, (nejdem zaťažovať rozpisovaním....). Návrh na vklad do katastra môže byť zamietnutý, takže kúpna zmluva mi je nanič.

    Ďalia poznámka:
    UJ predpokladá, že majetok dokonči a predá v máji.

    Postupy účtovania mi v jednom zázračnom par. 33/7 hovorí, že na účte 042 sa účtuje i DHM obstaraný na účely jeho predaja, na ktorom sa bude vykonávať TZ.

    zlatica76 Pozri príspevok
    Dlhodobý majetok je preto dlhodobý, lebo účt. jednotka si ho kúpila za účelom používania viac ako 12 mesiacov.

    To čo ste tu napísali sa nezhoduje so základnou definíciou - spoločnosť majetok nepoužíva, ani nebude používať a chce sa ho zbaviť skôr ako za 12 mesiacov = podľa mňa ide o zákazkovú výrobu. Prosím prečítajte si poriadne postupy účtovania a nesnažte sa silou-mocou dávať RD do DLHODOBEHO majetku firmy, ak to dlhodby majetok nie je!
    , ano čítame postupy a máme par. 33/7
    Naposledy upravil betka : 05.05.09 at 18:13

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.