Zavrieť

Porady

Skončenie PP počas PN - platenie odvodov?

Dobrý deň, prosím o radu: počas PN mi končí pracovný pomer, o dva a pol mesiaca by som mala nastúpiť na MD, momentálne predpokladám, že budem PN až dovtedy. Ako to bude s odvodmi - ktoré bude za mňa počas PN platiť štát a ktoré by som si mala platiť dobrovoľne? Som v strednom veku a potrebujem si odvádzať peniaze na dôchodok, nechcem v sume odvodov príliš klesnúť. Zmení sa situácia v platení odvodov po uplynutí ochrannej lehoty 42 dní? Mám sa potom registrovať na úrade práce? Za posledné štyri roky som bola nepretržite zamestnaná a platili sa za mňa všetky odvody. Ak by som si po skončení RD nenašla hneď prácu, budem mať nárok na podporu? Alebo si musím počas RD platiť dobrovoľne poistenie v nezamestnanosti aby som ju dostala?
Vopred ďakujem za radu, hľadala som odpovede vo viacerých témach, ale nie všetko som našla.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    kinderka Pozri príspevok
    Dobrý deň, prosím o radu: počas PN mi končí pracovný pomer, o dva a pol mesiaca by som mala nastúpiť na MD, momentálne predpokladám, že budem PN až dovtedy. Ako to bude s odvodmi - ktoré bude za mňa počas PN platiť štát a ktoré by som si mala platiť dobrovoľne? Som v strednom veku a potrebujem si odvádzať peniaze na dôchodok, nechcem v sume odvodov príliš klesnúť. Zmení sa situácia v platení odvodov po uplynutí ochrannej lehoty 42 dní? Mám sa potom registrovať na úrade práce? Za posledné štyri roky som bola nepretržite zamestnaná a platili sa za mňa všetky odvody. Ak by som si po skončení RD nenašla hneď prácu, budem mať nárok na podporu? Alebo si musím počas RD platiť dobrovoľne poistenie v nezamestnanosti aby som ju dostala?
    Vopred ďakujem za radu, hľadala som odpovede vo viacerých témach, ale nie všetko som našla.
    Počas PN-ky je za teba platitelom preddavkov na zdr.poistenie štát, treba sa prihlásiť v zdr.poisťovni s kopiou PN-ky. Na Úrade práce ťa ako PN nezaevidujú.
    Ododňa narodenia dieťaťa je štát platitelom aj dôchodkového poistenia v soc. poisťovni. Treba sa prihlásiť v soc. poisťovni ako osoba starajúca sa o dieťa do 6 rokov veku - na reg. liste FO.
    Počas poberania materského a rodičovského príspevku sa môžeš prihlásiť v soc. poisťovni ako dobrovolne poistená osoba na poistenie v nezamestnanosti. Platí sa 2 % z tebou určeného vymer. základu, najmenej z min. mzdy. Nárok na dávku v nezamestnanosti po skončení rodič. príspevku budeš mať len v prípade, ak si si platila poistenie v nezamestnanosti /ako zamestnanec alebo dobrovolne poistená osoba/, v posledných 4 rokoch aspoň 3 roky.

    brčko je offline (nepripojený) brčko

    brčko
    súhlasím s veronikou, že štát až do pôrodu bude za teba počas "poberania nemocenského" platiť len zdrav.poistenie. Podla mojich info nestačí na zdr.poistovnu doniesť PN-ku ale treba potvrdenie zo soc.poistovne o poberaní nemocenského, t.j. napr. rozhodnutie zo SP. Lebo nestačí byť na PN, ide o to, či poberáš nemocenké. No to je najlepšie sa informovať na svojej pobočke ZP, lebo ich postupy sú rôzne. Mne dokonca vo VšZP tvrdili, že budú chcieť aj doklad o ukončení PP a zápočtový list.

    A tú prihlášku na SP na dôch.poistenie si treba dať do 45dní od narodenia dieťaťa (prílohy sú kopia rod.listu dieťaťa, čestné vyhlásenie o riadnej starostlivosti o dieťa a oznámenie o sporitelovi časť B, ak si v II.piliery)

    Skončenie PP počas PN - platenie odvodov?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.