Zavrieť

Porady

Uplatnenie daňovej úľavy u manžela

Robím ročné zúčtovanie dane u zamestnancov a jeden doniesol potvrdenie od manželky na uplatnenie daňovej úľavy u manžela. Ona má príjem 106179 Sk, poistné 13923 Sk a nezdaniteľnú časť má len za mesiace 5-12/2008 t.j. 65664 Sk.
My môžeme tomuto nášmu zamestnancovi uplatniť úľavu na dani za ženu z nezdaniteľnej čiastky 98496 ešte 6240 Sk.

Tak ma ale napadlo, veď aj ona si môže dať spraviť ročné zúčtovanie dane u svojho zamestnávateľa. A tam jej môžu douplatniť celú nezdaniteľnú časť, na ktorú má nárok t.j. z 98496 Sk ešte 32832 Sk a alikvótne vrátiť daň.

Bude to v poriadku, nebudú mať uplatnenú nezdaniteľnú časť väčšiumajú nárok podľa zákona?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    drobeceva je offline (nepripojený) drobeceva

    drobeceva
    dominika Pozri príspevok
    Robím ročné zúčtovanie dane u zamestnancov a jeden doniesol potvrdenie od manželky na uplatnenie daňovej úľavy u manžela. Ona má príjem 106179 Sk, poistné 13923 Sk a nezdaniteľnú časť má len za mesiace 5-12/2008 t.j. 65664 Sk.
    My môžeme tomuto nášmu zamestnancovi uplatniť úľavu na dani za ženu z nezdaniteľnej čiastky 98496 ešte 6240 Sk.

    Tak ma ale napadlo, veď aj ona si môže dať spraviť ročné zúčtovanie dane u svojho zamestnávateľa. A tam jej môžu douplatniť celú nezdaniteľnú časť, na ktorú má nárok t.j. z 98496 Sk ešte 32832 Sk a alikvótne vrátiť daň.

    Bude to v poriadku, nebudú mať uplatnenú nezdaniteľnú časť väčšiumajú nárok podľa zákona?
    Nie si už náhodou po termíne?

    mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

    mzdarka renca
    dominika Pozri príspevok
    Robím ročné zúčtovanie dane u zamestnancov a jeden doniesol potvrdenie od manželky na uplatnenie daňovej úľavy u manžela. Ona má príjem 106179 Sk, poistné 13923 Sk a nezdaniteľnú časť má len za mesiace 5-12/2008 t.j. 65664 Sk.
    My môžeme tomuto nášmu zamestnancovi uplatniť úľavu na dani za ženu z nezdaniteľnej čiastky 98496 ešte 6240 Sk. áno, túto sumu mu uplatníš na manž.

    Tak ma ale napadlo, veď aj ona si môže dať spraviť ročné zúčtovanie dane u svojho zamestnávateľa. A tam jej môžu douplatniť celú nezdaniteľnú časť, na ktorú má nárok t.j. z 98496 Sk ešte 32832 Sk a alikvótne vrátiť daň. ona si uplatní celú NČZD

    Bude to v poriadku, nebudú mať uplatnenú nezdaniteľnú časť väčšiumajú nárok podľa zákona?
    Nie, nebude mať vyššiu NČZD, nakoľko aj keď si uplatní ona celú, tak v podstate si uplatní len tých 92256, čo je jej základ dane.

    Tamila je offline (nepripojený) Tamila

    Tamila
    ak ešte robí výplaty za marec, môže mať ročné zúčtovanie, ale pochybujem, že to manželke zamestnávateľ ešte spraví, je už neskoro.

    drobeceva je offline (nepripojený) drobeceva

    drobeceva
    dominika Pozri príspevok
    drobeceva,
    prečo by som mala byť po termíne?
    Bolo už 30.04.?
    RZZ sa nemusí vykonať do 31.3.2009?

    dominika je offline (nepripojený) dominika

    dominika
    áno, robím výplaty za marec a neriešim, či to jej zamestnávateľ stihne, možno to už urobil, ja neviem

    drobeceva je offline (nepripojený) drobeceva

    drobeceva
    dominika Pozri príspevok
    áno, robím výplaty za marec a neriešim, či to jej zamestnávateľ stihne, možno to už urobil, ja neviem
    Ak som sa Ťa dotkla, tak sa ospravedlňujem. Ostala som len trošku zaskočená.

    mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

    mzdarka renca
    Tu je prehľad termínov

    31. január 2009 - najneskôr v tento deň by zamestnanec mal podpísať „Vyhlásenie na zdanenie príjmov FO zo závislej činnosti pre rok 2009“.

    5. február 2009 - najneskôr v tento deň by zamestnanec, ktorý mal v roku 2008 viacerých zamestnávateľov a u toho posledného si bude žiadať o vykonanie ročného zúčtovania dane, mal požiadať všetkých ostatných zamestnávateľov (ktorých naopak nebude žiadať o vykonanie ročného zúčtovania dane) o vystavenie "Potvrdenia o príjmoch fyzickej osoby zo závislej činnosti, o preddavkoch na daň, o dani vybranej zrážkou z týchto príjmov a o daňovom bonuse na vyživované deti za rok 2008". Samozrejme ak takéto "Potvrdenie" za rok 2008 od nejakého zamestnávateľa už má, žiadať oň tohto zamestnávateľa nanovo je zbytočné.

    10. február 2009 - najneskôr v tento deň by zamestnanec, ktorý podľa predošlého odseku do 5. februára 2008 požiadal o "Potvrdenie" mal dostať "Potvrdenie o príjmoch fyzickej osoby zo závislej činnosti, o preddavkoch na daň, o dani vybranej zrážkou z týchto príjmov a o daňovom bonuse na vyživované deti za rok 2008".

    16. február 2009 - najneskôr v tento deň môže zamestnanec požiadať zamestnávateľa o vykonanie ročného zúčtovania. O vykonanie ročného zúčtovania za rok 2008 môže zamestnanec požiadať toho zamestnávateľa, u ktorého si ako u posledného zamestnávateľa v roku 2007 uplatňoval nezdaniteľnú časť základu dane na daňovníka a daňový bonus. Ak mal zamestnanec počas roka 2007 aj iných zamestnávateľov, je povinný do 16. februára 2009 doručiť "Potvrdenia" od ostatných zamestnávateľov.

    10. marec 2009 - najneskorší termín, dokedy musí zamestnávateľ vydať „Potvrdenie“ zamestnancovi, ktorý nepožiadal zamestnávateľa o vykonanie ročného zúčtovania dane.

    31. marec 2009 - hraničný termín, dokedy musí zamestnávateľ vykonať ročné zúčtovanie dane za zamestnanca, ktorý o to požiadal do 16. februára 2009 a nebol povinný podať sám daňové priznanie.
    Naposledy upravil mzdarka renca : 23.04.09 at 12:01

    dominika je offline (nepripojený) dominika

    dominika
    priznám sa, že trošku hej, tiež si ma zaskočila, niečo sa spýtam a takto dostanem a nespravodlivo. Ale už som to predýchala, želám Ti pekný deň.

    Tamila je offline (nepripojený) Tamila

    Tamila
    Ja osobne by som urobila zamestnancovi ročné zúčtovanie dane aj keby mi doložil všetky doklady po termíne - až v marci, hlavne aby som to dala do marcovej výplaty, aby neprišiel o preplatok.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.