Zavrieť

Porady

Vystavenie daňového dokladu k zálohovej faktúre.

Chcem sa informovať ohľadom DPH.

Som platca DPH a uhradila som zálohovú faktúru v marci platcovi DPH. Táto zálohová faktúra bola vystavená bez DPH. Ako zúčtovací doklad som dostala Faktúru – daňový doklad v apríli ,kde je dátum vystavenia aj dodania, teda zdaniteľného plnenia apríl.
Moja otázka je či nie je povinnosť vystaviť zálohovú alebo riadnu faktúru so zdaniteľným plnením v mesiaci, v ktorom je prijatá platba takejto zálohovej faktúry.
Prípadne ako postupovať ak sa tak nestane.
Ďakujem.
Maja
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    matur Pozri príspevok
    Chcem sa informovať ohľadom DPH.

    Som platca DPH a uhradila som zálohovú faktúru v marci platcovi DPH. Táto zálohová faktúra bola vystavená bez DPH. Ako zúčtovací doklad som dostala Faktúru – daňový doklad v apríli ,kde je dátum vystavenia aj dodania, teda zdaniteľného plnenia apríl.
    Moja otázka je či nie je povinnosť vystaviť zálohovú alebo riadnu faktúru so zdaniteľným plnením v mesiaci, v ktorom je prijatá platba takejto zálohovej faktúry.
    Prípadne ako postupovať ak sa tak nestane.
    Ďakujem.
    Maja
    Dátum daňovej povinnosti = dátum prijatia platby
    Dátum vystavenia = najneskôr 15 dní odo dňa daňovej povinnosti.

    problém má predovšetkým partner - oni musia DPH odviesť v marci. ty si môžeš odpočítať v apríli bez problémov. Môžeš aj žiadať opravu dokladu, ale už to asi veľmi nestíhaš

    azla je offline (nepripojený) azla

    azla
    Zálohová faktúru - doklad, na základe ktorého ste zaplatili platbu je "iba" výzva na úhradu zálohy. Neobsahuje daň, neučtuje sa.
    Ak bola platba uhradená v mesiaci marec, príjemca platby je povinný vystaviť doklad k prijatej platbe na účely Dph - datum dodania = deň prijatia platby.

    Ďalší doklad, ktorý je dodávateľ povinný vystaviť, je doklad k dodaniu tovaru alebo služby. Ak bolo dodanie tovaru alebo služby v mesiaci apríl, tak doklad bude s dátumom dodania aprílovým.

    Vzhľadom k tomu, že sú dodania (1. z titulu prijatej platby a 2. z titulu dodania tovaru alebo služby) uskutočnené v dvoch rôznych mesiacoch (
    marec, apríl), dodávateľ je povinný vystaviť dva samostatné doklady, každý do príslušného obdobia.

    Ak tak neurobil, treba ho vyzvať s odkazom na §71, odst.1 (ale čas je už veeeľmi vysoký).
    Ak budete mať k dispozícii doklad k prijatej platbe, budete si môcť uplatniť právo na odpočet k zaplatenej zálohe už za mesiac marec.

    PS: až ked som odoslala príspevok, som si všimla, že v rovnakom duchu bola odpoveď predomnou.

    Vystavenie daňového dokladu k zálohovej faktúre.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.