Zavrieť

Porady

Výška terénu

Prosím poraďte mi. Staviame rodinný dom. Dočítal som sa, že "0" na stavbe sa nazýva vrch základovej dosky. Viem, že vnútorné izolácie a podlahové kúrenie pôjdu do výšky cca 25 cm /X/ na základovú dosku. Netuším pokiaľ má byť z vonjkajšej stranny hlina. Po "0" alebo "0+X", resp. "0-X".
Ďakujem za radu
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    alltracboy je offline (nepripojený) alltracboy

    alltracboy
    to ti zrejme zameraju v akej vyske mas mat 0. zem by mala byt logicky nizsie ako vrch zakladovej dosky. Stare domy mali prve podlazie aj o pol metra vyssie, asi kvoly mrazom, dnes sa uz stavia skoro na urovni terenu.. ja by som typoval tak 10-15cm nad okolity teren-rovinaty. Inak aj mna to zaujima ako vysoko robit deku, lebo sa mi zatial zda, ze to robia len od oka
    pracujem v stavebnej agende Miloš Mičega - CIMOM TN
    Tadeáš Pozri príspevok
    Prosím poraďte mi. Staviame rodinný dom. Dočítal som sa, že "0" na stavbe sa nazýva vrch základovej dosky. Viem, že vnútorné izolácie a podlahové kúrenie pôjdu do výšky cca 25 cm /X/ na základovú dosku. Netuším pokiaľ má byť z vonjkajšej stranny hlina. Po "0" alebo "0+X", resp. "0-X".
    Ďakujem za radu
    1. ± 0,000 je výška podlahy na prízemí, resp. 1.nadzemnom podlaží. To je výška už budúcej kompletnej podlahy, teda aj s izoláciou, poterom, podlahovou krytinou. Neni to výška základovej dosky.

    2. V PD musí byť rez stavbou. Z tohto rezu by malo byť zrejmé, aká je výška upraveného terénu (UT).

    3. Ak má táto kóta +-ovú hodnotu, (napr. + 0,150), tak je terén vyššie ako budúca podlaha ± 0,000.

    4. Ak má táto kóta --ovú hodnotu, (napr. - 0,150), tak je terén nižšie ako budúca podlaha ± 0,000.


    CIMOM

    220870 je offline (nepripojený) 220870

    Remeselník,stavbár. 220870
    Doporučujem minimálne jeden schod nad okolitým terénom ,alebo aspoň vyspádovaný terén 20-30 cm pod základovú dosku na ktorej je izolácia.Stavať dom na úrovni terénu je hlúposť.pri daždi a silnejšom vetríku riskujete potopu.

    AnnaZam je offline (nepripojený) AnnaZam

    AnnaZam
    Schodík môže byť, ale niekto rieši RD aj ako bezbarierový. Určite treba pozrieť projekt.

    Milan.Žiška je offline (nepripojený) Milan.Žiška

    Milan.Žiška
    Tadeáš Pozri príspevok
    Prosím poraďte mi. Staviame rodinný dom. Dočítal som sa, že "0" na stavbe sa nazýva vrch základovej dosky. Viem, že vnútorné izolácie a podlahové kúrenie pôjdu do výšky cca 25 cm /X/ na základovú dosku. Netuším pokiaľ má byť z vonjkajšej stranny hlina. Po "0" alebo "0+X", resp. "0-X".
    Ďakujem za radu
    Neviem, kde si čítal tieto informácie, ale podmienky pre teba sú zahrnuté v PD, podľa ktorej staviaš. Ak by si začal robiť zeny v PD rôznymi úpravami na základe info ktoré si niekde čítal , veľmi lahko sa môžeš zamotať do súvislostí výškovo a aj technologicky. Nehovoriac o tom ak máš spracovanú PD aj pre profesie ( kúrenie, voda, elektro ....).
    Samozrejme zmeny sú prípustné a aj riešitelné, ale nechal by som to na odborníkov...

    Somínanéinfo najdeš v PD v rezoch objektom resp. ak sú dodané v detaile osadenia/detail základania. Hlavne osadenie objektu je treba robiť veľmi presne aby si Rd neutopil resp. opačne. Sú s tým spojené množstvá zeminy na dorovnanie terúnu (UT z PD).

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.