Zavrieť

Porady

výpoveď zamestnancovi

Môže zamestnávateľ počas prvých 10 dní PN dať zamestnancovi výpoveď z dôvodu porušenia pracovnej disciplíny?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    drobeceva je offline (nepripojený) drobeceva

    drobeceva
    Tina04 Pozri príspevok
    Môže zamestnávateľ počas prvých 10 dní PN dať zamestnancovi výpoveď z dôvodu porušenia pracovnej disciplíny?
    S čím súvisí to porušenie - s liečebným režimom, či je to nejaké porušenie predtým?

    Stina je teraz online Stina

    Stina
    Výpoveď daná zamestnávateľom :
    (1) Zamestnávateľ môže dať zamestnancovi výpoveď iba z dôvodov, ak :
    sú u zamestnanca dôvody, pre ktoré by s ním zamestnávateľ mohol okamžite skončiť pracovný pomer, alebo pre menej závažné porušenie pracovnej disciplíny; pre menej závažné porušenie pracovnej disciplíny možno dať zamestnancovi výpoveď, ak bol v posledných šiestich mesiacoch v súvislosti s porušením pracovnej disciplíny písomne upozornený na možnosť výpovede.
    (3) Pre porušenie pracovnej disciplíny alebo z dôvodu, pre ktorý možno okamžite skončiť pracovný pomer, môže dať zamestnávateľ zamestnancovi výpoveď iba v lehote dvoch mesiacov odo dňa, keď sa o dôvode výpovede dozvedel, a pre porušenie pracovnej disciplíny v cudzine aj do dvoch mesiacov po jeho návrate z cudziny, najneskôr vždy do jedného roka odo dňa, keď dôvod výpovede vznikol.

    (4) Ak sa v priebehu lehoty dvoch mesiacov uvedenej v odseku 3 konanie zamestnanca, v ktorom možno vidieť porušenie pracovnej disciplíny, stane predmetom konania iného orgánu, možno dať výpoveď ešte do dvoch mesiacov odo dňa, keď sa zamestnávateľ dozvedel o výsledku tohto konania.

    (5) Ak zamestnávateľ chce dať zamestnancovi výpoveď pre porušenie pracovnej disciplíny, je povinný oboznámiť zamestnanca s dôvodom výpovede a umožniť mu vyjadriť sa k nemu.

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    Tina04 Pozri príspevok
    Môže zamestnávateľ počas prvých 10 dní PN dať zamestnancovi výpoveď z dôvodu porušenia pracovnej disciplíny?
    Áno môže, za určitých okolnosti:
    (3) Zákaz výpovede sa nevzťahuje na výpoveď danú zamestnancovi

    a) z dôvodov ustanovených v § 63 ods. 1 písm. a),
    b) z dôvodu, pre ktorý môže zamestnávateľ okamžite skončiť pracovný pomer, ak nejde o zamestnankyňu na materskej dovolenke a o zamestnanca na rodičovskej dovolenke (§ 166 ods. 1); ak je daná zamestnankyni alebo zamestnancovi výpoveď z tohto dôvodu pred nástupom na materskú dovolenku a rodičovskú dovolenku tak, že by výpovedná doba uplynula v čase tejto materskej dovolenky a rodičovskej dovolenky, skončí sa výpovedná doba súčasne s materskou dovolenkou a rodičovskou dovolenkou,
    c) pre iné porušenie pracovnej disciplíny [§ 63 ods. 1 písm. e)], ak nejde o tehotnú zamestnankyňu alebo ak nejde o zamestnankyňu na materskej dovolenke alebo zamestnankyňu a zamestnanca na rodičovskej dovolenke

    Tinka13 je offline (nepripojený) Tinka13

    Tinka13
    Výpoveď daná zamestnávateľom
    Dobrý deň,

    chcela by som sa spýtať, ako mám postupovať v mojom prípade.

    Zamestnávateľ mi oznámil 30.4.2009, že od 1.mája 2009 ruší moje pracovné miesto, vzhľdom k tomu, že mám ešte 20 dní starej dovolenky a nárok na 12 dní novej, tak rozhodol, že mám najskôr vyčerpať dovolenku a až potom budem mať výpoveď.
    Dôvodom výpovede je to, že ruší moje miesto. Chcela by som preto vedieť, či mám nárok nielen na odstupné podľa zákonníka práce minimálne 3 mesačné platy, ale ako to bude s výpovednou dobou, ktorá je 3 mesiace, či mi môže aj za túto dobu vyplatiť mzdu, alebo ako by to bolo z právneho hľadiska správne riešiť. On už nechce aby som po vyčerpaní dovolenky do jeho firmy viac nastupovala. Ako to prosím Vás bude s výpovednou lehotou a s odstupným.

    Dakujem za rady!

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Tinka13 Pozri príspevok
    Výpoveď daná zamestnávateľom
    Dobrý deň,

    chcela by som sa spýtať, ako mám postupovať v mojom prípade.

    Zamestnávateľ mi oznámil 30.4.2009, že od 1.mája 2009 ruší moje pracovné miesto, vzhľdom k tomu, že mám ešte 20 dní starej dovolenky a nárok na 12 dní novej, tak rozhodol, že mám najskôr vyčerpať dovolenku a až potom budem mať výpoveď.
    Dôvodom výpovede je to, že ruší moje miesto. Chcela by som preto vedieť, či mám nárok nielen na odstupné podľa zákonníka práce minimálne 3 mesačné platy, ale ako to bude s výpovednou dobou, ktorá je 3 mesiace, či mi môže aj za túto dobu vyplatiť mzdu, alebo ako by to bolo z právneho hľadiska správne riešiť. On už nechce aby som po vyčerpaní dovolenky do jeho firmy viac nastupovala. Ako to prosím Vás bude s výpovednou lehotou a s odstupným.

    Dakujem za rady!
    Ak ti bola výpoveď doručená 30.4., výpovedná doba začína plynúť od 1.5. a končí 31.7.2009 /ak prac.pomer v org.trval aspoň 5 rokov/.

    V priebehu plynutia výpovednej doby môžeš so zamestnávateľom uzatvoriť dohodu o skončení pracovného pomeru /v žiadnom prípade si však žiadosť nedávaj ty, ale návrh musí byť od zamestnávateľa/. Máš nárok na 3-mesačné odstupné, ak nemáte v KZ dohodnuté viac. Do dohody treba uviesť, že sa jedná o skončenie PP v nadväznosti na § 63 odst. 1 písm. b

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Tinka13 Pozri príspevok
    Výpoveď daná zamestnávateľom
    Dobrý deň,

    chcela by som sa spýtať, ako mám postupovať v mojom prípade.

    Zamestnávateľ mi oznámil 30.4.2009, že od 1.mája 2009 ruší moje pracovné miesto, vzhľdom k tomu, že mám ešte 20 dní starej dovolenky a nárok na 12 dní novej, tak rozhodol, že mám najskôr vyčerpať dovolenku a až potom budem mať výpoveď.
    Dôvodom výpovede je to, že ruší moje miesto. Chcela by som preto vedieť, či mám nárok nielen na odstupné podľa zákonníka práce minimálne 3 mesačné platy, ale ako to bude s výpovednou dobou, ktorá je 3 mesiace, či mi môže aj za túto dobu vyplatiť mzdu, alebo ako by to bolo z právneho hľadiska správne riešiť. On už nechce aby som po vyčerpaní dovolenky do jeho firmy viac nastupovala. Ako to prosím Vás bude s výpovednou lehotou a s odstupným.

    Dakujem za rady!
    Ak ruší pracovné miesto, musí dať výpoveď podľa § 63 odst. 1, písm.b, VD pri výpovedi je minimálne 2mesačná, ak si tam pracovala aspoň 5 rokov, tak trojmesačná. Nárok na odstupné vzniká. Je tiež dvoj-alebo trojmesačné, podľa odpracov. rokov vo firme. Ak chceš odísť skôr, môžete uzatvoriť na základe § 63 dohodu, nárok na odstupné ostane zachovaný.

    nicolek je offline (nepripojený) nicolek

    nicolek
    Dobry den chcem sa spytat ohladom pravdepodobneho zarobku. ze ste mali . Mam zamestnanca ktory bol od 1.1.2009-31.03.2009 na PN .
    1.4.2009 sme ho prepustili.
    Potrebujem mu vyplatit odstupne ale neviem ci postupujem spravne kedze ma hod.zarobok 75 SKK a ziadne premie odmeny by nedosiahol tak mu odstupne vypocitam ako 75x163,1 hod pri 7,5 PC. DAkujem

    tych 75SKK teda 2,4895€ bude aj pravdepodobny zarobok surne

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    nicolek Pozri príspevok
    Dobry den chcem sa spytat ohladom pravdepodobneho zarobku. ze ste mali . Mam zamestnanca ktory bol od 1.1.2009-31.03.2009 na PN .
    1.4.2009 sme ho prepustili.
    Potrebujem mu vyplatit odstupne ale neviem ci postupujem spravne kedze ma hod.zarobok 75 SKK a ziadne premie odmeny by nedosiahol tak mu odstupne vypocitam ako 75x163,1 hod pri 7,5 PC. DAkujem
    tych 75SKK teda 2,4895€ bude aj pravdepodobny zarobok surne
    OdpoveĎ na včera pridanú tú istú otázku máš tu:
    http://www.porada.sk/t79182-p2-dohod...ml#post1036567

    Feli je offline (nepripojený) Feli

    Feli
    Chobot Pozri príspevok
    Áno môže, za určitých okolnosti:
    (3) Zákaz výpovede sa nevzťahuje na výpoveď danú zamestnancovi

    a) z dôvodov ustanovených v § 63 ods. 1 písm. a),
    b) z dôvodu, pre ktorý môže zamestnávateľ okamžite skončiť pracovný pomer, ak nejde o zamestnankyňu na materskej dovolenke a o zamestnanca na rodičovskej dovolenke (§ 166 ods. 1); ak je daná zamestnankyni alebo zamestnancovi výpoveď z tohto dôvodu pred nástupom na materskú dovolenku a rodičovskú dovolenku tak, že by výpovedná doba uplynula v čase tejto materskej dovolenky a rodičovskej dovolenky, skončí sa výpovedná doba súčasne s materskou dovolenkou a rodičovskou dovolenkou,
    c) pre iné porušenie pracovnej disciplíny [§ 63 ods. 1 písm. e)], ak nejde o tehotnú zamestnankyňu alebo ak nejde o zamestnankyňu na materskej dovolenke alebo zamestnankyňu a zamestnanca na rodičovskej dovolenke
    Dobry den,
    viete mi, prosim, poradit? Pisem v mene mojej znamej, ktora pracuje na strednej skole. Na jej kolegynu, ucitelku, ktora je zaroven na dochodku, uz davnejsie boli staznosti zo strany rodicov studentov, ale nikto svoju staznost a svoje vyhrady voci jej praci nechce prejavit oficialne. Vedenie skoly chce dat dotycnej vypoved. Preto by som sa chcela spytat, aky dovod na vypoved mozu uviest a ako postupovat? Ucitelka tam pracovaa uz pred nastupenim na dochodok, na dochodku je uz 6 rokov, mozno aj viac. Pracovnu zmluvu ma podpisanu na dobu neurcitu.
    Dakujem.

    výpoveď zamestnancovi

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.