Zavrieť

Porady

Predčasný dôchodok - nezdaniteľná časť

Dobrý deň,
chcela by som Vás požiadať o informáciu. Naša zamesnankyňa šla do predčasného dôchodku v roku 2008, bývala mzdárka jej opravila nezdaniteľnú časť a teda jej vyšiel vysoký nedoplatok v ročnom zúčtovaní, avšak keď sme jej výsledok z ročného zúčtovania oznámili, ohradila sa, že jej v poisťovni povedali, že má nárok na nezdaniteľnú časť a nebude nič doplácať - ako je to v predčasnom dôchodku s nezdaniteľnou časťou a poistným na invalidné a v nezamestnanosti?

Ďakujem a prajem príjemný deň.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Farks je offline (nepripojený) Farks

    Farks
    S predčasným starobných dôchodkom je to to isté ako so starobným. Zamestnávateľ neplatí poistenie v nezamestnanosti a invalidné poistenie. Čo sa týka nezdaniteľnej časti, ak jej predčasný starobný dôchodok priznali v priebehu roka, to znamená, že k 1.1. nebola poberateľom, tak má nárok na nezdaniteľnú čast.
    Naposledy upravil Farks : 28.04.09 at 13:30

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    zuzana-tatry.sk Pozri príspevok
    Dobrý deň,
    chcela by som Vás požiadať o informáciu. Naša zamesnankyňa šla do predčasného dôchodku v roku 2008, bývala mzdárka jej opravila nezdaniteľnú časť a teda jej vyšiel vysoký nedoplatok v ročnom zúčtovaní, avšak keď sme jej výsledok z ročného zúčtovania oznámili, ohradila sa, že jej v poisťovni povedali, že má nárok na nezdaniteľnú časť a nebude nič doplácať - ako je to v predčasnom dôchodku s nezdaniteľnou časťou a poistným na invalidné a v nezamestnanosti?

    Ďakujem a prajem príjemný deň.
    ak jej nebol predčasný dôchodok priznaný spätne k 1.1.2008, má nárok na celú NČZD za rok 2008.

    mojko je offline (nepripojený) mojko

    mojko
    Ahojte, mám zamestnankyňu, kt. mala PP na dobu určitú, na skrátený prac.čas. Od 01.06.2009 sme s ňou uzavreli dohodu o prac.činn., vtedy nám aj oznámila, že je na starobnom dôchodku a to od 01.04.2008. My sme jej riadne uplatňovali nezd.časť aj platili odvody. Čo s tým teraz?

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    mojko Pozri príspevok
    Ahojte, mám zamestnankyňu, kt. mala PP na dobu určitú, na skrátený prac.čas. Od 01.06.2009 sme s ňou uzavreli dohodu o prac.činn., vtedy nám aj oznámila, že je na starobnom dôchodku a to od 01.04.2008. My sme jej riadne uplatňovali nezd.časť aj platili odvody. Čo s tým teraz?
    Nárok na nezd.časť nemá, lebo bola poberatelom predč.star.dôchodku k 1.1.2009. Mala vám o tom predložiť potvrdenie. Daj si podpísať zmenu do vyhlásenia dnešným dňom a upozorni zamestnankyňu, že v ročnom zúčtovaní dane alebo v DP bude mať nedoplatok /ak jej ročný príjem prekročí 1/2 NČZD/.
    Aké odvody ste platili do SP ? Informuj sa na vašej pobočke SP, už sa nerobia opravné výkazy ale naviac zaplatené poistné treba žiadať vrátenie listom.

    http://www.socpoist.sk/aktuality-zam...v-/1755s24827c

    katka50 je offline (nepripojený) katka50

    katka50
    mojko Pozri príspevok
    Ahojte, mám zamestnankyňu, kt. mala PP na dobu určitú, na skrátený prac.čas. Od 01.06.2009 sme s ňou uzavreli dohodu o prac.činn., vtedy nám aj oznámila, že je na starobnom dôchodku a to od 01.04.2008. My sme jej riadne uplatňovali nezd.časť aj platili odvody. Čo s tým teraz?
    A podpisovala Vyhlásenie v r. 2009 ? Odkedy bola u Vás zamestnaná ?

    mojko je offline (nepripojený) mojko

    mojko
    Je u nás zamestnaná od r. 2007 a každý rok podpísala vyhlásenie, aj r. 2009. Ešte sa chcem spýtať, či musím žiadať od sociálky vrátenie poistného a ako to potom vysporiadať. (vrátiť zamestnancovi + účtovanie)

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    mojko Pozri príspevok
    Je u nás zamestnaná od r. 2007 a každý rok podpísala vyhlásenie, aj r. 2009. Ešte sa chcem spýtať, či musím žiadať od sociálky vrátenie poistného a ako to potom vysporiadať. (vrátiť zamestnancovi + účtovanie)
    Prečítaj si link uvedený v príspevku č. 5

    Predčasný dôchodok - nezdaniteľná časť

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.