Zavrieť

Porady

Zatepliť alebo nie?

Kúpil som poschodový RD (kocka) stavaný v 80-tych rokoch, chcem Vás poprosiť o názor či v mojom prípade má vôbec význam zateplenie. Steny sú 40cm z blokov z pálenej škváry, okná som vymenil - plastové 5komorové. Južné Slovensko. Vďaka.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    durisovad je offline (nepripojený) durisovad

    uctovnicka na dochodku durisovad
    Este by som snad vymenila kotol, ak je plynovy, my sme vymenou kotla usetrili viac ako 50 % spotreby.

    kyblik je offline (nepripojený) kyblik

    Robotník telom i dušou kyblik
    Nuz ak nemas kde dat peniaze... Zartujem, skor nezateplovat, to uvidis po roku - dvoch byvania.

    ladharis je offline (nepripojený) ladharis

    ladharis
    Peter133 Pozri príspevok
    Ak zateplovat tak sklennou vatou. Tam sa neda povedat zeby sa vam to nevyplatilo.
    Sklenná vata až tak výrazne lepšie izoluje? A akú hrúbku by bolo potrebné montovať?

    Filip Glasa je offline (nepripojený) Filip Glasa

    Založil som Finstat.sk Filip Glasa
    http://efilip.sk/Default.aspx?contentID=1437

    ak zateplovať tak asi v tomto poradí:

    1. okná
    2. strecha
    3. múry

    Takže asi má význam porozmýšľa najprv nad strechou.

    treba si spočítať koľko zateplením ušetrím a aká bude návratnosť investície do polystyrénu.

    jojkoz je offline (nepripojený) jojkoz

    jojkoz
    Peter133 Pozri príspevok
    Ak zateplovat tak sklennou vatou. Tam sa neda povedat zeby sa vam to nevyplatilo.

    No platit za predrazenu vatu a mysliet si ako sa mi to vyplatilo je silne tvrdenie

    Opakujem problem plesni nieje v zatepleni ale vo vymene vzduchu - hlavne teda odvetrania vlhkosti - a kedze cez steny prejdu AZ 4 % vlhkosti tak si viete sami vypocitat o co je vyhodnejsia ta VATA - co lepsie prepusta

    krvaj je offline (nepripojený) krvaj

    krvaj
    Mýtus : Zatepľovací SYSTÉM je zbytočný luxus
    A čo my na to?
    Predstavte si, že chcete auto. U jedného predajcu si vyberiete najlacnejšiu karosériu, u druhého motor v akcii, u ďalšieho volant - výhodný dovoz z Číny, od kamaráta kúpite štyri kolesá - (nevadí, že sú z nákladiaka - veď koleso ako koleso), celé to priveziete domov a zavoláte suseda - amatérskeho leteckého modelára, aby vám z toho poskladal vysnívané vozidlo.

    Že by to nefungovalo? Že je to absurdné?
    Vo svete zatepľovania je to, žiaľ, každodenná realita:

    Investor nakúpi v stavebninách to, čo nájde - len nech je to lacné a nech je to to, čím zatepľoval aj brat Fero. Potom zavolá partiu majstrov, ktorá u susedov zľava stavala vlani garáž a u tých vpravo oberala na jeseň hrušky. A potom čaká. Ako každý i náš investor čaká za svoje, vôbec nie malé peniaze kvalitný výsledok - peknú fasádu, ktorá bude roky chrániť jeho dom a zároveň dlhé roky šetriť náklady na vykurovanie i údržbu domu.
    Niekedy sa dočká, niekedy (väčšinou) však ani zďaleka nie:
    Po prvom daždi krásna kuriatkovo žltá fasáda stratí väčšinu svojej farby ( "Nevadí - manželke sa aj tak nepáčila.." ). Po pár mesiacoch sa objavia prvé praskliny ( "že by to lepidlo na obklady bolo nejaké pokazené?") a po prvej zime je fasáda zrelá na kompletnú rekonštrukciu ( "tak ale už mám toho dosť!").

    Investor reklamuje - skúša to u predajcu materiálov, u všetkých výrobcov, u realizátorov. Predajca ho posiela k výrobcom, výrobcovia sa s ním buď nebavia vôbec, alebo ho posielajú k tým druhým a "realizátori" už oberajú pomaranče kdesi v Španielsku.
    Iste - trochu za vlasy pritiahnutá realita, ale stať sa to môže i vám.
    Pokiaľ chcete mať istotu, že za svoje peniaze dostanete naozaj kvalitu, na zateplenie použite KOMPLETNÝ ZATEPĽOVACÍ SYSTÉM, pretože
    • všetky komponenty doporučené dodávateľom sú vyvinuté špeciálne pre zatepľovací systém a sú navzájom zosúladené, takže systém ako celok bude zaručene spoľahlivo fungovať
    • vlastnosti kompletných zatepľovacích systémov sú overené skúškami v nezávislých skúšobniach a sú pravidelne kontrolované
    • seriózny dodávateľ kompletného zatepľovacieho systému pôsobí na trhu dlhodobo a kvalitu jeho systémov potvrdzuje množstvo zrealizovaných referenčných stavieb
    • dodávateľ kompletných zatepľovacích systémov dlhodobo spolupracuje s predajcami stavebných materiálov i s kvalitnými realizačnými firmami, pravidelne ich informuje o aktuálnych trendoch, podporuje ich v ich servise voči zákazníkovi a stará sa o vzdelávanie ich zamestnancov
    • dodávateľ kompletného zatepľovacieho systému vám v prípade potreby rád poradí, doporučí vhodnú realizačnú firmu alebo vám ku kúpenému zatepľovaciemu systému "pribalí" čosi navyše - návrh farebného riešenia fasády, teplotechnický prepočet, dovoz kompletného systému až na stavbu - a to všetko s úsmevom a zdarma
    • a napokon - pokiaľ sa na vašej už zrealizovanej fasáde vyskytne akýkoľvek problém, seriózny dodávateľ kompletného zatepľovacieho systému sa ujme vašej sťažnosti a s plnou zodpovednosťou sa ju snaží vyriešiť k vašej spokojnosti, nech už je príčina kdekoľvek
    TAKŽE - NEZATEPĽUJTE LACNO - ZATEPĽUJTE VÝHODNE - S KOMPLETNÝM ZATEPĽOVACÍM SYSTÉMOM

    brumteles je offline (nepripojený) brumteles

    brumteles
    krvaj Pozri príspevok
    Mýtus : Zatepľovací SYSTÉM je zbytočný luxus
    A čo my na to?
    Pokiaľ chcete mať istotu, že za svoje peniaze dostanete naozaj kvalitu, na zateplenie použite KOMPLETNÝ ZATEPĽOVACÍ SYSTÉM, pretože
    S tym by sa dalo suhlasit, ma to len jeden hacik.
    - Zateplenie od dodavatela kompletneho zateplovacieho systemu bude kvalitne, ale drahe, takze je to bohuzial nenavratna investicia (iba ak s tucnou dotaciou - co ja ale pre EU cesta do pekla).
    - Zateplenie od amaterov bude lacnejsie ale nakvalitne takze sa opat neoplati.
    - Jedina cesta aby to bolo rentabilne je: Sam si problematiku nastudovat, sam si pozhanat kvalitne materialy za dobru cenu, zohnat dobrych remeselnikov (vlastne skusenosti alebo dobre referencie) a sam si to ustrazit (aj dobri remeselnici sa na to vyflaknu pokial ich nekontrolujete - cest vynimkam)

    chandler je offline (nepripojený) chandler

    chandler
    brumteles Pozri príspevok
    S tym by sa dalo suhlasit, ma to len jeden hacik.
    - Zateplenie od dodavatela kompletneho zateplovacieho systemu bude kvalitne, ale drahe, takze je to bohuzial nenavratna investicia (iba ak s tucnou dotaciou - co ja ale pre EU cesta do pekla).
    - Zateplenie od amaterov bude lacnejsie ale nakvalitne takze sa opat neoplati.
    - Jedina cesta aby to bolo rentabilne je: Sam si problematiku nastudovat, sam si pozhanat kvalitne materialy za dobru cenu, zohnat dobrych remeselnikov (vlastne skusenosti alebo dobre referencie) a sam si to ustrazit (aj dobri remeselnici sa na to vyflaknu pokial ich nekontrolujete - cest vynimkam)
    ta spravna moznost tu chyba... ist za odbornikom a ten vam poviem nech sa na cele zateplovanie vykaslete, lebo je to hlupost (vo vacsine pripadov) ale to nikto nechce pocut, kedze zateplovanie je jednoducho In

    brumteles je offline (nepripojený) brumteles

    brumteles
    chandler Pozri príspevok
    , lebo je to hlupost (vo vacsine pripadov)
    Ano, zavisi to pripad od pripadu, treba pocitat. Napr. mne vyslo ze sa mi to oplati - nie preto ze je to v mode. (Ale keby to v mode nebolo tak by asi ceny boli vyssie a mozno by sa to neoplatilo ani mne).

    jojkoz je offline (nepripojený) jojkoz

    jojkoz
    chandler Pozri príspevok
    ta spravna moznost tu chyba... ist za odbornikom a ten vam poviem nech sa na cele zateplovanie vykaslete, lebo je to hlupost (vo vacsine pripadov) ale to nikto nechce pocut, kedze zateplovanie je jednoducho In

    Hlupy je ten co zbytocne plati.

    Niekto za zateplenie - iny za energie

    krvaj je offline (nepripojený) krvaj

    krvaj
    brumteles Pozri príspevok
    S tym by sa dalo suhlasit, ma to len jeden hacik.
    - Zateplenie od dodavatela kompletneho zateplovacieho systemu bude kvalitne, ale drahe, takze je to bohuzial nenavratna investicia (iba ak s tucnou dotaciou - co ja ale pre EU cesta do pekla).
    - Zateplenie od amaterov bude lacnejsie ale nakvalitne takze sa opat neoplati.
    - Jedina cesta aby to bolo rentabilne je: Sam si problematiku nastudovat, sam si pozhanat kvalitne materialy za dobru cenu, zohnat dobrych remeselnikov (vlastne skusenosti alebo dobre referencie) a sam si to ustrazit (aj dobri remeselnici sa na to vyflaknu pokial ich nekontrolujete - cest vynimkam)
    cena za materiál nie je až taká rozdielna...skôr pri tej práci... šuflikanti si zapýtajú 300-350 dobrá firma cca o 100 viac... ale ten rozdiel v prevedení je značný.... samozrejme prei dodržaní technolog. postupov... dnes aj bežný laik si vie preskákať net a získať slušné informácie a ustrážiť si tých majstrov...

    Milan.Žiška je offline (nepripojený) Milan.Žiška

    Milan.Žiška
    Nie všetko je potrebné zateplovať, ale sú objekty hlavne tie staršie, kde je to vlastne technicky nevyhnutné a z tých novších ak je to yohladnené už v PD nemáš čo riešiť. Ak je dom z kvalitných materálov s výbornými vlatnosťami načo zateplovať.
    Ak ceny energií vyletia ( a klesať nebudú ide len o tempo rastu) možno bude aj pre takýto dom zaujímavé ( hlavne finančne / spotreba) zaradiť sa medzi nízkoenergetické domy s prakticky nulovými sratami a malou spotrebou.
    Je to všetko otázka investovania a na tú ma každý iný názor ( a je to dobre ).

    AndrejG je offline (nepripojený) AndrejG

    AndrejG
    Milan.Žiška Pozri príspevok
    Nie všetko je potrebné zateplovať, ale sú objekty hlavne tie staršie, kde je to vlastne technicky nevyhnutné a z tých novších ak je to yohladnené už v PD nemáš čo riešiť. Ak je dom z kvalitných materálov s výbornými vlatnosťami načo zateplovať.
    Ak ceny energií vyletia ( a klesať nebudú ide len o tempo rastu) možno bude aj pre takýto dom zaujímavé ( hlavne finančne / spotreba) zaradiť sa medzi nízkoenergetické domy s prakticky nulovými sratami a malou spotrebou.
    Je to všetko otázka investovania a na tú ma každý iný názor ( a je to dobre ).
    Praveze pre novostavby je zateplenie nevyhnutne, lebo vsetko ine je plytvanie peniazmi. Netyka sa to len domov ktore nechcu robit fasadu a nechavaju priznanu hrubu stavbu zvonka. Kazdy kto robi fasadu, priplati par korun a ma v tom aj zateplenie, to by bol nonsens to nevyuzit.

    Milan.Žiška je offline (nepripojený) Milan.Žiška

    Milan.Žiška
    Nebudem s tebou súhlasiť "AndrejG", a znovu len zopakujem:
    Je to všetko otázka investovania a na tú ma každý iný názor ( a je to dobre ).
    Podotýkam otázka sa týkala domu z 80-tych rokov.

    220870 je offline (nepripojený) 220870

    Remeselník,stavbár. 220870
    krvaj Pozri príspevok
    Mýtus : Zatepľovací SYSTÉM je zbytočný luxus
    A čo my na to?
    Predstavte si, že chcete auto. U jedného predajcu si vyberiete najlacnejšiu karosériu, u druhého motor v akcii, u ďalšieho volant - výhodný dovoz z Číny, od kamaráta kúpite štyri kolesá - (nevadí, že sú z nákladiaka - veď koleso ako koleso), celé to priveziete domov a zavoláte suseda - amatérskeho leteckého modelára, aby vám z toho poskladal vysnívané vozidlo.

    Že by to nefungovalo? Že je to absurdné?
    Vo svete zatepľovania je to, žiaľ, každodenná realita:

    Investor nakúpi v stavebninách to, čo nájde - len nech je to lacné a nech je to to, čím zatepľoval aj brat Fero. Potom zavolá partiu majstrov, ktorá u susedov zľava stavala vlani garáž a u tých vpravo oberala na jeseň hrušky. A potom čaká. Ako každý i náš investor čaká za svoje, vôbec nie malé peniaze kvalitný výsledok - peknú fasádu, ktorá bude roky chrániť jeho dom a zároveň dlhé roky šetriť náklady na vykurovanie i údržbu domu.
    Niekedy sa dočká, niekedy (väčšinou) však ani zďaleka nie:
    Po prvom daždi krásna kuriatkovo žltá fasáda stratí väčšinu svojej farby ( "Nevadí - manželke sa aj tak nepáčila.." ). Po pár mesiacoch sa objavia prvé praskliny ( "že by to lepidlo na obklady bolo nejaké pokazené?") a po prvej zime je fasáda zrelá na kompletnú rekonštrukciu ( "tak ale už mám toho dosť!").

    Investor reklamuje - skúša to u predajcu materiálov, u všetkých výrobcov, u realizátorov. Predajca ho posiela k výrobcom, výrobcovia sa s ním buď nebavia vôbec, alebo ho posielajú k tým druhým a "realizátori" už oberajú pomaranče kdesi v Španielsku.
    Iste - trochu za vlasy pritiahnutá realita, ale stať sa to môže i vám.
    Pokiaľ chcete mať istotu, že za svoje peniaze dostanete naozaj kvalitu, na zateplenie použite KOMPLETNÝ ZATEPĽOVACÍ SYSTÉM, pretože
    • všetky komponenty doporučené dodávateľom sú vyvinuté špeciálne pre zatepľovací systém a sú navzájom zosúladené, takže systém ako celok bude zaručene spoľahlivo fungovať
    • vlastnosti kompletných zatepľovacích systémov sú overené skúškami v nezávislých skúšobniach a sú pravidelne kontrolované
    • seriózny dodávateľ kompletného zatepľovacieho systému pôsobí na trhu dlhodobo a kvalitu jeho systémov potvrdzuje množstvo zrealizovaných referenčných stavieb
    • dodávateľ kompletných zatepľovacích systémov dlhodobo spolupracuje s predajcami stavebných materiálov i s kvalitnými realizačnými firmami, pravidelne ich informuje o aktuálnych trendoch, podporuje ich v ich servise voči zákazníkovi a stará sa o vzdelávanie ich zamestnancov
    • dodávateľ kompletného zatepľovacieho systému vám v prípade potreby rád poradí, doporučí vhodnú realizačnú firmu alebo vám ku kúpenému zatepľovaciemu systému "pribalí" čosi navyše - návrh farebného riešenia fasády, teplotechnický prepočet, dovoz kompletného systému až na stavbu - a to všetko s úsmevom a zdarma
    • a napokon - pokiaľ sa na vašej už zrealizovanej fasáde vyskytne akýkoľvek problém, seriózny dodávateľ kompletného zatepľovacieho systému sa ujme vašej sťažnosti a s plnou zodpovednosťou sa ju snaží vyriešiť k vašej spokojnosti, nech už je príčina kdekoľvek
    TAKŽE - NEZATEPĽUJTE LACNO - ZATEPĽUJTE VÝHODNE - S KOMPLETNÝM ZATEPĽOVACÍM SYSTÉMOM
    Vy ste dealer? snáď týmto volovinám neveríte?prepáčte za výraz.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.