Zavrieť

Porady

Predaj auta na leasing svojej s. r. o., odpisovanie, uctovanie

Ako SZČO mám v majetku firmy automobil, ktorý odpisujem - zatiaľ som odpísal v prvom účtovnom roku prvú štvrtinu. Teraz plynie druhý rok.

Zároveň som jediným spoločníkom, konateľom a štatut. orgánom vo svojej s. r. o. Automobil by som chcel dať do majetku firmy bez toho, aby mi vznikla nejaká finančná nevýhoda a znovuodpisovanie štyroch rokov znova.

Pokiaľ viem, pri kúpe auta na leasing sa tento majetok odpisuje len počas doby trvania leasingu. Tzn. pri najkratšej možnej dobe 2 roky (?) by som mohol ako SZČO predať svojej firme auto na leasing?

Dá sa to takto "okabátiť"? Budem vďačný za akýkoľvek nápad alebo radu.

Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Lianka je offline (nepripojený) Lianka

    žena, matka, samoživiteľka... ...viac Lianka
    Doba trvania najkratsieho mozneho leasingu je 36 mes. (3 roky). Odpis sa vypocitava mesacne.

    V pripade kupy auta inym sposobom, a ak je nadobudacia cena vyssia ako 1 700 EUR (zmena od 1.3.2009), auto budete odpisovat 4 roky.

    Ak Vam zalezi na 4-rocnom odpisovani v s. r. o., v tomto pripade prichadza do uvahy predaj auta s. r. o., u FO je vsak dohodnuta kupna cena zdanitelnym prijmom (pri predaji znizena o zostatkovu cenu auta podla uctovnictva).

    kinimod je offline (nepripojený) kinimod

    kinimod
    Ďakujem, síce trochu oneskorene, ale aj tak. Teraz je pre mňa tá situácia aktuálna a chcem spraviť nasledovné:

    Auto má o 2 týždne presne rok (v mojom majetku živnostníka), prvý rok som si už odpísal a uplatnil v DP 2008. Zostávajú 3.

    Takže ideálne by bolo pridať si u živnostníka do predmetu podnikania:
    - finančný leasing
    - predaj automobilov (ak to už nespadá pod tovar)

    Následne vytvoriť jednoduchú leasingovú zmluvu na 3 roky (kedže 2 nie je možné) s vlastnou s. r. o. a auto na základe nej predať za ROVNAKÚ pôvodnú sumu ale zníženú o posledný odpis u živnostníka. Tam teda nevznikne žiadny zdaniteľný príjem a s. r. o. bude zároveň novým vlastníkom, držiteľom vozidla a 3 roky pekne doodpisuje vo forme leasingových splátok živnostníkovi bez akontácie, úrokov a pod.

    ALEBO ešte otázka: nič z toho neurobím, proste auto prehlásim na s. r. o. a auto budem u živnostníka odpisovať zvyšné 3 roky podľa plánu. Techničák skryjem Je to pekne na hlavu, ale štát tak aj tak nepríde ani o halier, prižmúri mi nad tým oko daňovák? Bolo by to pre mňa násobne jednoduchšie.

    Jediný dôvod tejto machinácie je výmena ŠPZ, potrebujem z istých dôvodov auto prehlásiť na mesto sídla firmy.

    Vďaka za rady!
    Naposledy upravil kinimod : 13.07.09 at 06:18

    Predaj auta na leasing svojej s. r. o., odpisovanie, uctovanie

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.