Zavrieť

Porady

Účtovanie v cudzej mene v Jú

Dobrý deň,
od 1.1.2009 platí, že v cudzej mene sa má účtovať podľa kurzu, ktorý predchádza dňu uskutočnenia účtovného prípadu - samozrejme ak ide o platby v hotovosti. Znamená to, že ak som kúpila PHM v MR dňa 24.4., tak mi treba vyhladať kurz zo dňa 23.4.2009. CHápem to správne? Má s tým niekto už skúsenosti ?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    macula je offline (nepripojený) macula

    macula
    presne tak, od 1.1.2009 sa používa kurz z predchádzajúceho dňa, v tvojom prípade je to kurz z 23.4.2009.

    alicacka je offline (nepripojený) alicacka

    alicacka
    Ďakujem za odpoveď. Keď deň účtovného prípadu vychádza na pondelok, tak mi treba sledovať predchádzajúci piatok ?

    ekonella je offline (nepripojený) ekonella

    ekonella
    Niektoré programy používajú kurz z predchádzajúceho dňa a správne ich prenášajú do prepočtu v účtovníctve.
    Naposledy upravil ekonella : 13.05.09 at 03:57

    kkllc je offline (nepripojený) kkllc

    kkllc
    Ak mám blok za PHM z 9.4.09 a druhý 26.4.09 a zaučtujem ich spolu na konci mesiaca, tak prerátam kurzom 8.4. + 24.4 a zaučujem dátumom 30.4.?
    Nevedieme valutovú pokladňu a preto prerátavame bloky. PHM učtujeme vždy ku koncu mesiaca.

    Iwett je offline (nepripojený) Iwett

    Iwett
    kkllc Pozri príspevok
    Ak mám blok za PHM z 9.4.09 a druhý 26.4.09 a zaučtujem ich spolu na konci mesiaca, tak prerátam kurzom 8.4. + 24.4 a zaučujem dátumom 30.4.?
    Nevedieme valutovú pokladňu a preto prerátavame bloky. PHM učtujeme vždy ku koncu mesiaca.
    České bloky za PHM by som neúčtovala súhrnne na konci mesiaca, ale každý podľa dátumu osobine prepočítaný kurzom a valutovú pokladňu máš povinnosť viesť.

    kkllc je offline (nepripojený) kkllc

    kkllc
    To viem, ale šef to nechce tak to robím tak, že akože to zaplatil zo svojho a potom si vezme € z pokladne. Je to velká chyba?

    Iwett je offline (nepripojený) Iwett

    Iwett
    Chceš počuť, že to nevadí? To ti nikto nepovie...
    A či je to veľká chyba? To sa nedá posúdiť mne, záleží od kontrolóra, v prípade že sa ohlási....
    A má šéf aj vysvetlenie prečo to nechce?

    kkllc je offline (nepripojený) kkllc

    kkllc
    Nechodí do zahraničia často. Zhruba tak raz za mesiac mam doklad. Raz je to CZK, Polsko, Madarsko....Nemáme zakupený modul na viac pokladní.

    Iwett je offline (nepripojený) Iwett

    Iwett
    Ja takéto prípady účtujem tak, že dám výdaj z euro pokladne do zahraničnej ako priebežnú položku vo výške výdavku, a potom zaúčtujem výdaj zo zahraničnej pokladne. Nieje to asi celkom správne, ale inú možnosť som nenašla, lebo tie peniaze naozaj fyzicky nevidím. Pokiaľ teda nemám doklad o výmene inej sumy peňazí /teda keď použije na nákup vlastné/. Ak mi dá doklad o výmene príjmem do zahraničnej pokladne vymenenú sumu.

    kkllc je offline (nepripojený) kkllc

    kkllc
    Ale ja cudziu menu nevidím, nemám ani lístok zo zmenárne ani nič. On si zmení vlastné peniaze a potom donesie bloček do nákladov.

    Iwett je offline (nepripojený) Iwett

    Iwett
    kkllc Pozri príspevok
    Ale ja cudziu menu nevidím, nemám ani lístok zo zmenárne ani nič. On si zmení vlastné peniaze a potom donesie bloček do nákladov.
    No ved som písala v predchádzajúcom príspevku, že ak nemám lístok zo zmenárne, tak účtujem výdaj z euro a príjem do zahraničnej pokladne - kurz NBS predchádzajúci deň. A výdaj za phm napríklad. Suma je rovnaká.

    sharlot je offline (nepripojený) sharlot

    sharlot
    Prosím, vedel by mi niekto poradiť??? Ako v JU správne naúčtovať doklad keď z podnikateľského účtu previedol živnostík peniaze na svoj súkromný účet...Mal cestu do zahraničia, kde si prenajal auto. Vyplatil to kartou zo súkromného účtu v dolároch a rovno mu to prerátali aj na €...Môžem zaúčtovať tak že z podnik. účtu dám cez priebežné položky príjem do eurovej pokladne a potom ten prenájom auta vyplatím z kasy rovno v € /a výpis zo súkr. účtu len priložím/? Alebo treba nejakú valutovú pokladnu? - ale tam nemám žiadny príjem v dolároch... Prosííím poraďte lebo sa točím dokla... Ďakujem...

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.