Zavrieť

Porady

Zmena majiteľa- na manželku

Prajem pekný deň.
Chcel by som sa spýtať, som živnostník a chcel by som zmeniť majiteľa firmy na manželku,môžem si ponechať obchodné meno?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    zalobaba je offline (nepripojený) zalobaba

    baba zalobaba
    kaja211 Pozri príspevok
    Prajem pekný deň.
    Chcel by som sa spýtať, som živnostník a chcel by som zmeniť majiteľa firmy na manželku,môžem si ponechať obchodné meno?
    Živnosť FO je viazaná na konkrétnu fyzickú osobu a nie je možné ju "prevádzať" napr. na manželku. Manželka si môže požiadať samostatne o vydanie ŽL. Iné je to v prípade SRO (PO) tam je možný prevod obchodných podielov (= zmena "majiteľa spoločnosti")

    Katarina je offline (nepripojený) Katarina

    Katarina
    zalobaba Pozri príspevok
    Živnosť FO je viazaná na konkrétnu fyzickú osobu a nie je možné ju "prevádzať" napr. na manželku. Manželka si môže požiadať samostatne o vydanie ŽL. Iné je to v prípade SRO (PO) tam je možný prevod obchodných podielov (= zmena "majiteľa spoločnosti")
    Súhlasím, ale manželka si môže vybavyť živnosť na to isté obchodné meno, nakoľko manžel živnosť s tým obchodným menom zruší.

    hanelie je offline (nepripojený) hanelie

    sprievodca CR Rakúsko, hanelie
    Súhlasím, ale manželka si môže vybavyť živnosť na to isté obchodné meno, nakoľko manžel živnosť s tým obchodným menom zruší.
    nemôže

    evuša je offline (nepripojený) evuša

    evuša
    Obchodné meno fyzickej osoby je vlastne meno a priezvisko + názov firmy, ktorá sa uvádza za pomlčkou. Tento názov firmy môže byť taký istý ako mal manžel za predpokladu, že na takýto názov firmy nemá manžel ochrannú známku. Predpokladám, že nemá a teda neexistuje dôvod prečo by sa firma nemohla volať tak ako manželova. Podotýkam ešte, že fyzická osoba môže mať viac firiem, pričom každá bude mať svoj názov. Napríklad názov na obchod s potravinami, názov na obchod s textilom. Je rozdiel medzi obchodným menom, ktoré je u fyzickej osoby vždy meno a priezvisko a názvom firmy, ktoré si môže zvoliť fyzická osoba akékoľvek, prípadne i viac, pokiaľ teda nie sú chránené ochrannou známkou.

    Katarina je offline (nepripojený) Katarina

    Katarina
    hanelie Pozri príspevok
    nemôže
    Prečo? Účtovala som firmu kde druh daroval obchod družke a obchod naďalej bežal pod tým istým názvom.

    Lianka je offline (nepripojený) Lianka

    žena, matka, samoživiteľka... ...viac Lianka
    Priklad:
    muzov obchodny nazov: Janko Mrkvicka - Pekaren Rohlik
    manzelkin obchodny nazov: Janka Mrkvickova - Pekaren Rohlik

    Takto to moze byt, ak za obchodny nazov povazujes "Pekaren Rohlik". Obchodne meno FO sa vsak v kazdom pripade musi skladat z mena a priezviska.

    Zmena majiteľa- na manželku

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.