Zavrieť

Porady

PAUSAL ALEBO NAKLADY

Dobry den.
Som zivnostnik a pracujem pre jednu nemenovanu firmu ktorej fakturujem za vykonane prace a nasledne mne fakturuju zivnostnici s ktorymi spolupracujem.Otazka znie ci si mozem odpocitat ciastky ktore mne fakturuju zivnostnici ked chcem ist cez pausalnu dan.
Dakujem za odpoved.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Janurka je offline (nepripojený) Janurka

    Janurka
    Tak, alebo si uplatníš preukázateľné výdavky, ktoré Ti fakturujú živnostníci, alebo si uplatníš paušálne výdavky. Buď 40%, alebo 60%, podľa toho, o akú živnosť ide.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    jokova Pozri príspevok
    Dobry den.
    Som zivnostnik a pracujem pre jednu nemenovanu firmu ktorej fakturujem za vykonane prace a nasledne mne fakturuju zivnostnici s ktorymi spolupracujem.Otazka znie ci si mozem odpocitat ciastky ktore mne fakturuju zivnostnici ked chcem ist cez pausalnu dan.
    Dakujem za odpoved.
    K paušálnym výdavkom si môžeš pripočítať iba zaplatené odvody do zdravotnej a sociálnej poisťovne

    jokova je offline (nepripojený) jokova

    jokova
    No super ak tomu dobre rozumiem pokial sa mi to oplati lepsie na pausal tak stat beria dvakrat dane.Aj ja chcem mat taky dzop.
    Jednoducho povadane ked budem zamestnavat zivnostnikov na cierno usetrim 19% ktore im nemusim davat lebo neplatia dan.
    Je to tak ci nie?

    Blankake je offline (nepripojený) Blankake

    Blankake
    jokova Pozri príspevok
    No super ak tomu dobre rozumiem pokial sa mi to oplati lepsie na pausal tak stat beria dvakrat dane.Aj ja chcem mat taky dzop.
    Jednoducho povadane ked budem zamestnavat zivnostnikov na cierno usetrim 19% ktore im nemusim davat lebo neplatia dan.
    Je to tak ci nie?
    "Paušál", ktorý máš asi na mysli, sú vlastne paušálne výdavky (40 alebo 60 %), ktoré si môže živnostník uplatniť zo svojich príjmov (teda nemusí preukazovať skutočné výdavky), ale potom si normálne vypočíta daňový základ a z toho daň.

    Lianka je offline (nepripojený) Lianka

    žena, matka, samoživiteľka... ...viac Lianka
    jokova Pozri príspevok
    No super ak tomu dobre rozumiem pokial sa mi to oplati lepsie na pausal tak stat beria dvakrat dane.Aj ja chcem mat taky dzop.
    Jednoducho povadane ked budem zamestnavat zivnostnikov na cierno usetrim 19% ktore im nemusim davat lebo neplatia dan.
    Je to tak ci nie?
    Zivnostnikov "nezamestnavas", nie je to pracovnopravny vztah.

    Pokial nie si platitelom DPH, zakon ti dava moznost vybrat, si sposob, ktory je pre teba vyhodnejsi (skutocne vs. pausalne vydavky).

    Nerozumiem, aka dvakrat dan a nacierno 19% zivnostnikom .

    Kazdy zivnostnik si musi za seba podat DP a vypocitat dan.

    jokova je offline (nepripojený) jokova

    jokova
    No je to jednoduche.Ja idem na pausalne vydavky a vtom pripade si nemozem odpocitat to co mi fakturuje moj kolega zivnostnikm tz.platim ja dane a on tiez alebo nie?Ja mu dam peniaze bez faktury a vtom pripade si mozem nechat 19%?????????

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    jokova Pozri príspevok
    No je to jednoduche.Ja idem na pausalne vydavky a vtom pripade si nemozem odpocitat to co mi fakturuje moj kolega zivnostnikm tz.platim ja dane a on tiez alebo nie?Ja mu dam peniaze bez faktury a vtom pripade si mozem nechat 19%?????????
    Doporučujem zveriť účtovníctvo do rúk zodpovednej účtovníčky a venovať sa "podnikaniu"

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.