Zavrieť

Porady

Zniženie hodinovej mzdy

Ak zamestnávateľ musí zamestancovi znížiť hodinovú mzdu - toto má shválené Radou zamestnancov.
Ale zamestnanec so znížením nesúhlasí, môžeme použiť zníženú mzdu pre výpočet jeho mzdy v ďalšom výplatnom termíne?
Bude to riešené dodatkom k zmluve - čo v prípade, ak nedostaneme súhlas od konkrétneho zamestanca?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Stanislav 1975 je offline (nepripojený) Stanislav 1975

    Stanislav 1975
    zamestnanec so znížením mzdy nemusí súhlasiť, nieje to jednostranný akt, ide tu o dohodu oboch strán- ak s tým nesúhlasí može od Vás odísť zo zamestnania bez výpovednej lehoty

    Stanislav 1975 je offline (nepripojený) Stanislav 1975

    Stanislav 1975
    Sandra Pozri príspevok
    Ak zamestnávateľ musí zamestancovi znížiť hodinovú mzdu - toto má shválené Radou zamestnancov.
    Ale zamestnanec so znížením nesúhlasí, môžeme použiť zníženú mzdu pre výpočet jeho mzdy v ďalšom výplatnom termíne?
    Bude to riešené dodatkom k zmluve - čo v prípade, ak nedostaneme súhlas od konkrétneho zamestanca?
    t.zn., že bez jeho súhlasu NEMOŽETE použiť zníženú mzdu...a ak s tým nesúhlasí, tak žiadny dodatok v zmluve sa konať nebude...

    Sandra je offline (nepripojený) Sandra

    Sandra
    Ak s tým ale zamestnanec nesúhlasí a nechce dať výpoveď.
    Ako ďalej postupovať? Má nárok na odstupné?
    Ak nemáme Kolektívnu zmluvu, ale nahrádza to Rada zamestnancov a táto s tým súhlasí. Súhlasí s tým 50 zamestnancov a jeden nie. Ide mi o to, že či sme povinní dať tomuto pracovníkovi pri prípadnej výpovedi aj odstupné?

    Stanislav 1975 je offline (nepripojený) Stanislav 1975

    Stanislav 1975
    Sandra Pozri príspevok
    Ak s tým ale zamestnanec nesúhlasí a nechce dať výpoveď.
    Ako ďalej postupovať? Má nárok na odstupné?
    Ak nemáme Kolektívnu zmluvu, ale nahrádza to Rada zamestnancov a táto s tým súhlasí. Súhlasí s tým 50 zamestnancov a jeden nie. Ide mi o to, že či sme povinní dať tomuto pracovníkovi pri prípadnej výpovedi aj odstupné?
    Ja osobne si myslím, že v prípade, že mu dáte výpoveď, tak mu musíte dať aj odstupné...

    drobeceva je offline (nepripojený) drobeceva

    drobeceva
    Sandra Pozri príspevok
    Ak s tým ale zamestnanec nesúhlasí a nechce dať výpoveď.
    Ako ďalej postupovať? Má nárok na odstupné?
    Ak nemáme Kolektívnu zmluvu, ale nahrádza to Rada zamestnancov a táto s tým súhlasí. Súhlasí s tým 50 zamestnancov a jeden nie. Ide mi o to, že či sme povinní dať tomuto pracovníkovi pri prípadnej výpovedi aj odstupné?
    záleží, aký dôvod sa uvedie. Nárok na odstupné je pri org.zmenách

    mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

    mzdarka renca
    Zamestnanec nemusí súhlasiť so znížením mzdy. Má nárok na mzdu dohodnutú v PZ. Z tohoto dôvodu s ním ani nemôžete ukončiť PP, nakoľko to nie je dôvod na rozviazanie PP.

    Stanislav 1975 je offline (nepripojený) Stanislav 1975

    Stanislav 1975
    drobeceva Pozri príspevok
    záleží, aký dôvod sa uvedie. Nárok na odstupné je pri org.zmenách
    oni asi uvedú dovod organizačných zmien-iný asi nemajú po ruke, nepredpokladám, že by zamestnanec súhlasil s dohodou...

    drobeceva je offline (nepripojený) drobeceva

    drobeceva
    mzdarka renca Pozri príspevok
    Zamestnanec nemusí súhlasiť so znížením mzdy. Má nárok na mzdu dohodnutú v PZ. Z tohoto dôvodu s ním ani nemôžete ukončiť PP, nakoľko to nie je dôvod na rozviazanie PP.
    Reni, tak ako píšeš, ale prepokladám, že oni si ten dôvod na neho nájdu a nakoniec mu našijú nejaké porušenie /uvádza, že všetci súhlasia, len on sám nie/

    Stanislav 1975 je offline (nepripojený) Stanislav 1975

    Stanislav 1975
    drobeceva Pozri príspevok
    Reni, tak ako píšeš, ale prepokladám, že oni si ten dôvod na neho nájdu a nakoniec mu našijú nejaké porušenie /uvádza, že všetci súhlasia, len on sám nie/
    Tak to hádam nie-to by bola sila...

    mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

    mzdarka renca
    drobeceva Pozri príspevok
    Reni, tak ako píšeš, ale prepokladám, že oni si ten dôvod na neho nájdu a nakoniec mu našijú nejaké porušenie /uvádza, že všetci súhlasia, len on sám nie/
    Súhlasím, ale ak po ňom pôjdu, zamestnanec sa môže brániť rôznymi spôsobmi. Už len fakt, že ho budú viac sledovať a vytýkať mu veci, ktoré u iných zamestnancoch prehliadajú, tak by išlo o šikanovanie, alebo diskrimináciu. Na to si treba dávať pozor, dnes majú zamestnanci iné právne vedomie, ako v minulosti.
    Ak nebude mať čo stratiť, je možné, že sa bude chytať všetkého. Na to by som si dávala pozor.
    Najčistejšia je organizačná zmena.

    Sandra je offline (nepripojený) Sandra

    Sandra
    Tu nejde o to ,ze firma ich chce prepustit bez odstupneho.Tu ide o prezitie firmy.Ak neznizi naklady prepusti polovicu zamestnancov.Chceme len vediet ake su nase moznosti.Ak zamestnanec nepodpise toto znizenie budeme nuteny ho prepustit z organizacnych dovodov aj s odstupnym.Chceli sme len vediet ako to je so zamestnaneckou radou, ci je stanovisko zamestnaneckej rady zavazne pre vsetkych zamestnancov/nemame odbory ani kolektivnu zmluvu-t.z. zam.rada je organ ,ktory zastupuje zamestnancov./Pokial nie, tak naco potom je zvolena?

    Sandra je offline (nepripojený) Sandra

    Sandra
    Nedá mi nereagovať. Ďakujem za všetky odpovede. Musím však uviesť veci na pravú mieru. Ak máme zahr. majiteľa firmy, ktorý nemá iné východisko, ak chce udržať akú-takú výrobu a tým aj pracovné príležitosti pre ľudí. Buď zníži náklady - medzi iným aj mzdy - alebo pôjde niekde inde, kde je lacnejšia pracovná sila a v tom prípade ostanú bez práce ďalší ľudia.
    Ja som chcela zistiť možnosti, či v prípade, že sa bude znižovať hodinová mzda a pracovník nám povie, že s tým nesúhlasí - aké máme možnosti. Pretože tá mzda sa bude znižovať, aby sme udržali výrobu.
    Ďakujem za váš čas.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Sandra Pozri príspevok
    Nedá mi nereagovať. Ďakujem za všetky odpovede. Musím však uviesť veci na pravú mieru. Ak máme zahr. majiteľa firmy, ktorý nemá iné východisko, ak chce udržať akú-takú výrobu a tým aj pracovné príležitosti pre ľudí. Buď zníži náklady - medzi iným aj mzdy - alebo pôjde niekde inde, kde je lacnejšia pracovná sila a v tom prípade ostanú bez práce ďalší ľudia.
    Ja som chcela zistiť možnosti, či v prípade, že sa bude znižovať hodinová mzda a pracovník nám povie, že s tým nesúhlasí - aké máme možnosti. Pretože tá mzda sa bude znižovať, aby sme udržali výrobu.
    Ďakujem za váš čas.
    Skús odpovedať na otázku, ako by si reagovala ty - ak by sa ťa zníženie mzdy týkalo. Súhlas - alebo odchod z firmy ?
    Ahojte prosím Vas nemohli by ste mi poradiť:potrebujem urobiť dodatok ku pracovným zmluvám o zníženie miezd na 60 %, nemohli by ste mi poslať na ukážku nejaky vzor dakujem

    mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

    mzdarka renca
    Ingrida.Rybarova Pozri príspevok
    Ahojte prosím Vas nemohli by ste mi poradiť:potrebujem urobiť dodatok ku pracovným zmluvám o zníženie miezd na 60 %, nemohli by ste mi poslať na ukážku nejaky vzor dakujem
    Ešte otázočka, máte zástupcov zamestnancov, alebo do chcete riešiť Dohodou o zmene prac. zmluvy a zamestnanci sú ochotní túto dohodu podpísať?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.