Zavrieť

Porady

Nárok na OČR - materská + SZČO

Prosím o radu. Teraz som sa s kamoškou bavila o tom, že keď mám dieťa choré a som na materskej a platím si doplnkové zdravotné od marca, že by som mala mať nárok na OČR. To doplnkové si platím len dva mesiace aj niečo teda nespĺňam podmienku že za posledné 2 roky som si platila 9 mesiacov. Platím len odvody ako SZČO a teraz plus to doplnkové. Dcéra je chorá od piatku 15.5.2009 a ja som tiež PN. Pracujem však ďalej tak neviem či by som na to mala nárok kebyže to donesiem do poisťovne, lebo v piatok som aj faktúrovala a dnes tiež. Ak by som nárok mala, vo štvrtok idem na kontrolu, mohla by mi dať doktorka OČR od toho piatku? Alebo to už teraz nemá význam? Ďakujem.
Usporiadat
Jennys Jennys

Jennys je offline (nepripojený) Jennys

no veď ja ja si myslím, že to nespĺňam ale kamoška mi písala, že ona mala minulý rok OČR a poistné dobrovoľné platila len mesiac a peniaze dostala. Tak preto sa tu pýtam nech mi niekto napíše ako to vlastne je. Ďakujem.
0 0
Jennys Jennys

Jennys je offline (nepripojený) Jennys

Ešte jedna dodatočná otázočka. Ak by som počas OČR nepracovala teda nevydávala faktúry ale chodili mi platby s faktúr odoslaných ešte pred OČR, vtedy by som nárok mala alebo nie? Aj ma zaujíma či môžem vykonávať svoju činnosť ďalej aj keď som na OČR keďže pracujem doma a zisk teda nie je bohvie čo. Ďakujem.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Pri OČR nemusí byť splnená podmienka 9m za posledné 2roky platenia poistného. V podstate kamoške tak teraz prišlo na účet 50 € za 10 dní OČR s dieťaťom, a dobrovolné nemocenské platila len 1 mesiac. Takže na OČR sa dá ísť, na nemocenskú nie ( ak neni splnená podmienka 9 m za posledné 2 r. )
0 0
Jennys Jennys

Jennys je offline (nepripojený) Jennys

ďakujem už mi je to jasné, takže v podstate by som nárok mohla mať. Ale ide o to teraz že som SZČO a počas OČR nemôžem teda pracovať? Myslím vystavovať faktúry alebo ako to je?
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Aj kamoška je SZČO, faktúry nevystavovala v tom čase. Bolo to v strede mesiaca nie na konci, takže tam nebol problém. Tiež pracuje z domu.
0 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

Faktúry môže vystavovať. Neviem o tom, že ktorý zákon to zakazuje.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Nemala dôvod vystavovať faktúry, vystavuje ich vždy na prelome mesiacov. Takže neriešila problém aký dátum dať na faktúru.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Jennys Pozri príspevok
Prosím o radu. Teraz som sa s kamoškou bavila o tom, že keď mám dieťa choré a som na materskej a platím si doplnkové zdravotné od marca, že by som mala mať nárok na OČR. To doplnkové si platím len dva mesiace aj niečo teda nespĺňam podmienku že za posledné 2 roky som si platila 9 mesiacov. Platím len odvody ako SZČO a teraz plus to doplnkové. Dcéra je chorá od piatku 15.5.2009 a ja som tiež PN. Pracujem však ďalej tak neviem či by som na to mala nárok kebyže to donesiem do poisťovne, lebo v piatok som aj faktúrovala a dnes tiež. Ak by som nárok mala, vo štvrtok idem na kontrolu, mohla by mi dať doktorka OČR od toho piatku? Alebo to už teraz nemá význam? Ďakujem.
Ak máš na mysli nejaké zdravotné pripoistenie v komerčnej poisťovni (neviem?)... tak to s OČRkou nemá nič spoločné.
Ale ak máš na mysli dobrovoľné nemocenské poistenie (je to riadne poistenie, nie doplnkové).... tak ak lekár uzná potrebu ošetrovania člena rodiny .. nárok na dávku je hneď. Samozrejme dávku z nemocenského poistenia môžeš poberať len jednu ( pri poberaní nemocenskej dávky - PN, nemôžeš súčasne poberať ošetrovné, takisto aj pri poberaní materskej..)
Ale ak už poberáš rodičovský príspevok a máš aj povinné poistenie ako szčo aj DNP ... tak môžeš poberať ošetrovné aj ako szčo aj ako DNPO .. treba si vypýtať tlačivo OČRky 2x (ale nie popri svojej PNke).
0 0
Jennys Jennys

Jennys je offline (nepripojený) Jennys

Ďakujem len u mňa je to tak, že faktúry vystavujem podľa toho ako vybavujem objednávky, mám internetový obchod takže zákazník tiež nemôže čakať kým mi skončí OČR a niektorí platia aj vopred takže vystavujem zálohové, mne sa to nedá na konci mesiaca, musím tak ako chodia objednávky podľa potreby. Ide aj o to, že keď je OČR zamestnanec napríklad v nejakej firme, tak firma mu neplatí lebo nepracuje, teda ide o to že nepracuje takže dostáva od soc. poist. Lenže ako je to potom so SZČO? To by som potrebovala vedieť. Keby som to aspoň niekde vedela nájsť ale nikde som nič také zatiaľ nenašla.
0 0
Jennys Jennys

Jennys je offline (nepripojený) Jennys

Katy a R Pozri príspevok
Ak máš na mysli nejaké zdravotné pripoistenie v komerčnej poisťovni (neviem?)... tak to s OČRkou nemá nič spoločné.
Ale ak máš na mysli dobrovoľné nemocenské poistenie (je to riadne poistenie, nie doplnkové).... tak ak lekár uzná potrebu ošetrovania člena rodiny .. nárok na dávku je hneď. Samozrejme dávku z nemocenského poistenia môžeš poberať len jednu ( pri poberaní nemocenskej dávky - PN, nemôžeš súčasne poberať ošetrovné, takisto aj pri poberaní materskej..)
Ale ak už poberáš rodičovský príspevok a máš aj povinné poistenie ako szčo aj DNP ... tak môžeš poberať ošetrovné aj ako szčo aj ako DNPO .. treba si vypýtať tlačivo OČRky 2x (ale nie popri svojej PNke).
KATY Ďakujem, už som trošku viac v obraze. Takže mám na mysli len dobrovoľné nemocenské poistenie v soc.poist. ešte som sa pýtala na to pracovanie počas OČR, na to by si mi nevedela odpovedať? Je to pred týmto príspevkom. Už to nechcem písať znova. takže od doktorky si vypýtam keď pôjdeme na kontrolu 2x OČR? alebo ako či to bolo myslené tlačivo zo soc. poist.? A čo ešte musím urobiť aby som to vybavila (myslím postup, zaniesť do poisťovne a čo...aké tlačivá, do koľkých dní)? Ďakujem.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Jennys Pozri príspevok
KATY Ďakujem, už som trošku viac v obraze. Takže mám na mysli len dobrovoľné nemocenské poistenie v soc.poist. ešte som sa pýtala na to pracovanie počas OČR, na to by si mi nevedela odpovedať? Je to pred týmto príspevkom. Už to nechcem písať znova. takže od doktorky si vypýtam keď pôjdeme na kontrolu 2x OČR? alebo ako či to bolo myslené tlačivo zo soc. poist.? A čo ešte musím urobiť aby som to vybavila (myslím postup, zaniesť do poisťovne a čo...aké tlačivá, do koľkých dní)? Ďakujem.
Vypýtaš si od lekárky 2x tlačivo na ošetrovné ... maximálne 10 dní je platených ... lekárka ti možno vystaví aj spätne (to ale záleží od nej od kedy a koľko dní napíše ...)
jedno tlačivo odovzdáš ako szčo (2) a jedno tlačivo ako DNPO (3) ...treba to tam zaškrtnúť
Na SP potom zanesieš naraz (začiatok aj ukončenie) - u nás to berú v podateľni. A nezabudni vyplniť aj druhú stranu - že uplatňuješ nárok z obidvoch poistení (doporučujem potvrdiť prevzatie - alebo môžeš poslať doporučene poštou).
0 0
Jennys Jennys

Jennys je offline (nepripojený) Jennys

Katy a R Pozri príspevok
Vypýtaš si od lekárky 2x tlačivo na ošetrovné ... maximálne 10 dní je platených ... lekárka ti možno vystaví aj spätne (to ale záleží od nej od kedy a koľko dní napíše ...)
jedno tlačivo odovzdáš ako szčo (2) a jedno tlačivo ako DNPO (3) ...treba to tam zaškrtnúť
Na SP potom zanesieš naraz (začiatok aj ukončenie) - u nás to berú v podateľni. A nezabudni vyplniť aj druhú stranu - že uplatňuješ nárok z obidvoch poistení (doporučujem potvrdiť prevzatie - alebo môžeš poslať doporučene poštou).
V poriadku ale ten začiatok aj ukončenie je na jednom tlačive? Nepamätám si to už. A ešte som sa pýtala na tú prácu počas OČR...Vďaka...
0 0
Jennys Jennys

Jennys je offline (nepripojený) Jennys

prosím ako je to s tou prácou počas OČR, nikto mi neodpovie?
0 0
Jennys Jennys

Jennys je offline (nepripojený) Jennys

Nikto neporadí? Potrebujem to už vedieť lebo zajtra ráno ideme ku doktorke tak aby som vedela či teda mám nárok a na aké obdobie si OČR pýtať.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Pri OČR je platených len 10 dní. Ak aj dieťa bude marodovať dlhšie, tak viac poisťovňa nepreplatí. Takže môžeš si pýtať koľko len chceš, zaplatia ti 10 dní.
0 0
Jennys Jennys

Jennys je offline (nepripojený) Jennys

Xanti myslí sa tým 10 dní OČR ročne? ale mňa zaujíma teraz hlavne či počas tej OČR môžem pracovať keďže pracujem doma, teda či môžem vystavovať faktúry.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Jennys Pozri príspevok
Xanti myslí sa tým 10 dní OČR ročne? ale mňa zaujíma teraz hlavne či počas tej OČR môžem pracovať keďže pracujem doma, teda či môžem vystavovať faktúry.
Myslená je jedná OČR 10 dní. Pracovať doma počas nej môžeš.
0 0
Jennys Jennys

Jennys je offline (nepripojený) Jennys

Tweety ďakujem, toto som potrebovala vedieť. A ako je to s OČR ročne? Koľko dní alebo koľkokrát? Alebo to nie je obmedzené? A keďže pracovať počas môžem tak si to teda môžem nárokovať. Aj to niekto nejak môže kontrolovať alebo je to tak len pri PN?
A ešte jedna (dúfam že už posledná) otázočka. Do koľkých dní od ukončenia OČR sa má zaniesť papier do sociálnej poisťovne?
Naposledy upravil Jennys : 20.05.09 at 18:47
0 0
Jennys Jennys

Jennys je offline (nepripojený) Jennys

Tak som dnes bola u doktorky a vypýtala si dve tlačivá na OČR. Volala som aj do soc.poisťovne, kde mi pani povedala, že z dobrovoľného poistenia si nárokovať nemôžem keďže ešte nespĺňam tých 270 dní za posledné dva roky. Z povinného si nárokovať môžem ale pri poberaní akejkoľvej nemocenskej dávky sa vraj nemá pracovať, teda nemala by som pracovať. Lenže kto bude zisťovať či som vtedy pracovala alebo nie? Tak teraz neviem či má význam si to dať alebo nie, ak by to niekto kontroloval tak potom neviem ako by som to obhájila keďže som pracovala aj keď doma. Mohla by som povedať že manžel mi vybavoval lenže potom kto to dokáže že to tak bolo. Tak teraz neviem čo robiť a ako sa utvrdiť v tom ako to vlastne je. Ak niekto môžem prosím poraďte, ja som už z toho pekne domotaná. Ďakujem.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Jennys Pozri príspevok
Tak som dnes bola u doktorky a vypýtala si dve tlačivá na OČR. Volala som aj do soc.poisťovne, kde mi pani povedala, že z dobrovoľného poistenia si nárokovať nemôžem keďže ešte nespĺňam tých 270 dní za posledné dva roky. Z povinného si nárokovať môžem ale pri poberaní akejkoľvej nemocenskej dávky sa vraj nemá pracovať, teda nemala by som pracovať. Lenže kto bude zisťovať či som vtedy pracovala alebo nie? Tak teraz neviem či má význam si to dať alebo nie, ak by to niekto kontroloval tak potom neviem ako by som to obhájila keďže som pracovala aj keď doma. Mohla by som povedať že manžel mi vybavoval lenže potom kto to dokáže že to tak bolo. Tak teraz neviem čo robiť a ako sa utvrdiť v tom ako to vlastne je. Ak niekto môžem prosím poraďte, ja som už z toho pekne domotaná. Ďakujem.
janys,
to s tými 270dnami tvrdili aj mne (no bola to pracovníčka, ktorá s tým nepracovala, predpokladám tak isto ako tá, čo s tebou hovorila), no ja som si stála za svojim. Ked som tam prišla druhýkrát, tak už si to zistila a vedela, že nárok je. A ja som takto poberala Očr 2x a bez problémov (no nie som szčo).
No a s tou očr a fakturáciou by som si nerobila problém. Ved pri Očr sa nemusí dodržiavať žiadny liečebný režim ako pri PN, no a ak ide o intern.obchod, tak už vôbec by som si nerobila problém, ved to môžeš urobiť z domu za 10min. a dieťa ti môže vedla spať. Zákon o soc.poistení nič také nezakazuje.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať