Zavrieť

Porady

zaokrúhľovanie konečnej sumy

Ahojte

Chcela by som sa opytat, ako mam zauctovat konecne zaokruhlovanie vystavenej faktury.
PRIKLAD... mam vystavenu fakturu pre odberatela na 989 eur...z toho DPH 187,91 a konecna suma na fakture by mala byt 1176,91, ale skladovy system nam vyslednu sumu zaokruhluje vyssie alebo nizsie, spravidla o 0,01 eura...Ako mam toto zaokruhlovanie zauctovat???
Je vlastne spravne, ze nam to ten system tak robi??
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Tomyn Pozri príspevok
    Ahojte

    Chcela by som sa opytat, ako mam zauctovat konecne zaokruhlovanie vystavenej faktury.
    PRIKLAD... mam vystavenu fakturu pre odberatela na 989 eur...z toho DPH 187,91 a konecna suma na fakture by mala byt 1176,91, ale skladovy system nam vyslednu sumu zaokruhluje vyssie alebo nizsie, spravidla o 0,01 eura...Ako mam toto zaokruhlovanie zauctovat???
    Je vlastne spravne, ze nam to ten system tak robi??
    Zaokruhľovanie u odber. faktúr účtujeme na účet 648.

    Tomyn je offline (nepripojený) Tomyn

    Tomyn
    dakujem...no a potom ak mam vyslednu sumu dajme tomu o 0,01 eura mensiu tak to budem uctovat ako -0,01...a to na strane D 648..a aka bude strana MD??

    SAIVI je offline (nepripojený) SAIVI

    SAIVI
    Dodávateľ nám zasiela faktúry na ktorých zaokrúhluje konečnú sumu napr. :

    spou za faktúru 1596,77 €
    halierové zaokrúhlenie 0,23 €
    celkom k úhrade 1597,00 €

    ..nie je to problém z daňového hladiska, že takto zaokrúhluje eurá na celé sumy?

    babi2 je offline (nepripojený) babi2

    babi2
    SAIVI Pozri príspevok
    Dodávateľ nám zasiela faktúry na ktorých zaokrúhluje konečnú sumu napr. :

    spou za faktúru 1596,77 €
    halierové zaokrúhlenie 0,23 €
    celkom k úhrade 1597,00 €

    ..nie je to problém z daňového hladiska, že takto zaokrúhluje eurá na celé sumy?
    Z daňového hľadiska by to nemal byť problém, ceny sú na dohode medzi odberateľom a dodávateľom, niektorí dodávatelia tak zaokrúhľujú aj keď by nemuseli, veď to už nie je o halieroch ako to bolo keď sme platili v korunách

    Lianka je offline (nepripojený) Lianka

    žena, matka, samoživiteľka... ...viac Lianka
    Prosim skusenejsich o radu - ide o zauctovanie centovych rozdielov pri uhrade faktur.

    Faktura (DF alebo VF) bola uhradena v sume o par centov nizsej/vyssej, ako mala byt. Tento rozdiel som doteraz uctovala na 568AE a 668AE. Je to spravne?

    Teraz citam v tejto teme, ze rozdiely pri zaokruhlovani (rec je ale zaokruhlovani pri vystaveni faktury) by mali ist na 548, resp. 648.

    Je teda rozdiel, ci ide o zaokruhlenie pri vystaveni faktury alebo o zaokruhlenie pri uhrade (ci uz DF alebe VF)? Alebo neuctujem na spravnych uctoch, a mala by som uctovat na 548, resp. 648?

    azla je offline (nepripojený) azla

    azla
    Rozdiely zo zaokrúhľovania účtujem v rámci prevádzkových N a V (548, 648 )a myslím, že takto by to aj malo byť.

    Lenka1979 je offline (nepripojený) Lenka1979

    najlepšie spoznať osobne :-) ...viac Lenka1979
    azla Pozri príspevok
    Rozdiely zo zaokrúhľovania účtujem v rámci prevádzkových N a V (548, 648 )a myslím, že takto by to aj malo byť.
    Tiež účtujem ako Anka.

    Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

    Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac Rozalka
    SAIVI Pozri príspevok
    Dodávateľ nám zasiela faktúry na ktorých zaokrúhluje konečnú sumu napr. :

    spou za faktúru 1596,77 €
    halierové zaokrúhlenie 0,23 €
    celkom k úhrade 1597,00 €

    ..nie je to problém z daňového hladiska, že takto zaokrúhluje eurá na celé sumy?
    Faktúru by som vrátila, to je trochu veľké zaokrúhlenie, nie?
    Ešte mám jednu podotázku. To halierové vyrovnanie by nemalo byť rozdelené na základ dane a DPH?

    účtovník 007 je offline (nepripojený) účtovník 007

    To by som aj ja chcela občas vedieť. ...viac účtovník 007
    sosana.pk Pozri príspevok
    Ešte mám jednu podotázku. To halierové vyrovnanie by nemalo byť rozdelené na základ dane a DPH?
    A na základe čoho, by si si chcela uplatniť DPH zo zaokrúhlenia?
    Máš k zaokrúhleniu vyčíslenú daň?

    Faktúra má predsa základ dane a DPH. Uplatníš si daň presne takú istú ako uvádza dodávateľ a do nákladov základ dane z faktúry. Medi súčtom týchto dvoch súm a konečnou sumou na fa vznikne rozdiel, ktorý je iba finančným vysporiadaním. Žiadna DPH k centovému vyrovnaniu neexistuje.

    IvoM je offline (nepripojený) IvoM

    IvoM
    účtovník 007 Pozri príspevok
    http://www.porada.sk/1169498-post11.html

    Súhlasím s Rozalkou. 0,23 € je veľké zaokrúhľovanie.

    Zrejme ešte majú zaokrúhlovanie v programe nastavné tak ako platilo pri SKK na 0,50 starých halierov
    Len rozmýšľam, že dani podlieha dodanie tovaru za protihodnotu, tak si myslím, že možno malo byť zaokrúhlenie rozdelené na základ dane a daň. Možno by tak rozmýšľal nejaký DÚ úradník. Pri väčšom množstve fa by to bola asi zaujímavá suma.
    Šoška

    účtovník 007 je offline (nepripojený) účtovník 007

    To by som aj ja chcela občas vedieť. ...viac účtovník 007
    sosana.pk Pozri príspevok
    Len rozmýšľam, že dani podlieha dodanie tovaru za protihodnotu, tak si myslím, že možno malo byť zaokrúhlenie rozdelené na základ dane a daň. Možno by tak rozmýšľal nejaký DÚ úradník. Pri väčšom množstve fa by to bola asi zaujímavá suma.
    Šoška
    A Ty si akú protihodnotu tovaru dostala z centového zaokrúhlenia? predsa nijakú. Tvojou protihodnotou je napr. tovar-ktorý má na fa vyčíslenú DPH. Protihodnota je teda napr. tovar, ktorý účtuješ na účet 131-xxx. Zaokrúhľovanie ide na účet 548(648). Ak by si zaň mala protihodnotu, účtovala by si nie na 548, ale na 131,132,504.

    Paula je offline (nepripojený) Paula

    Paula
    Mimochodom, pri existencii centíkov je samotné zaokrúhľovanie pre výslednú sumu k úhrade , mimo oblasť môjho chápania. Pri halieroch a požadovaní úhrady v hotovosti to logiku malo.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.