Zavrieť

Porady

011 - Zriaďovacie náklady od 20.3.2009

Podľa opatrenia MF SR č. 10531/2009-74 sa účet 011 - Zriaďovacie náklady vypúšťa z rámcovej účtovej osn. pre pod. účt. v PÚ. § 37 PUvPÚ - účtovanie dlhodobého nehmotného majetku sa tiež úplne zmenil, ako mám teda účtovať náklady na zriadenie účt. jednotky ? Do 2 400,- € - odpisovať, len neviem na ktorý účet to mam dať, pod 2 400,- € - neodpisovať a priamo do nákladov ?
Alebo ako si vlastne ten nový § 37 mám vysvetliť ? Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    mertinkova je offline (nepripojený) mertinkova

    mertinkova
    na nete som nove postupy nenašla ale mám knihu z PP a čosi nove som sa dočítala len neviem či som to správne pochopila

    alušik je offline (nepripojený) alušik

    alušik
    O zriaďovacích nákladoch sa už neúčtuje ako o odpisovanom majetku (nie sú už považované za nehmotný majetok). Budú sa teda účtovať priamo na príslušné nákladové účty bez ohľadu na ich vstupnú cenu.

    azla je offline (nepripojený) azla

    azla
    Domnievam sa , že ak boli zriaďovacie náklady už naúčtované do 20.3.2009 na účte 011, tak sa pri účtovnej závierke za r. 2009 naučtuje:
    551/071 a vyradí sa 071/011.

    Ak sa učtuje o nákladoch na zriadenie spoločnosti po 20.3.2009 bude sa účtovať priamo do nákladov , tak ako to uvádza alušik v predchádzajúcom príspevku.

    mertinkova je offline (nepripojený) mertinkova

    mertinkova
    Ďakujem za info, ale mám ešte jednu otázku pokiaľ mám náklady zaúčtované ešte z minulého roku na 011 a odpisujem ich čo s tým od 20.3.2009 alebo to upravím až pri ročnej účt. závierke ?

    azla je offline (nepripojený) azla

    azla
    mertinkova Pozri príspevok
    Ďakujem za info, ale mám ešte jednu otázku pokiaľ mám náklady zaúčtované ešte z minulého roku na 011 a odpisujem ich čo s tým od 20.3.2009 alebo to upravím až pri ročnej účt. závierke ?
    v § 86f Prechodné ustanovenia sa v odst.3 uvádza:

    (3) Dlhodobý nehmotný majetok, ktorým sú zriadovacie náklady, sa vyradí z účtovníctva pri
    zostavovaní účtovnej závierky po 20. marci 2009, ktorá sa zostavuje k 1. marcu 2009 a neskôr.
    Vyradenie tohto majetku z účtovníctva sa účtuje na ťarchu účtu 071 – Oprávky k zriadovacím
    nákladom so súvztažným zápisom v prospech ú tu 011 – Zria ovacie náklady. V účtovnej jednotke,
    ktorá prvýkrát zostavuje účtovnú závierku, sa zostatková hodnota dlhodobého nehmotného
    majetku, ktorým sú zriadovacie náklady, účtuje na tarchu účtu 551 – Odpisy dlhodobého nehmotného
    majetku a dlhodobého hmotného majetku so súvzťažným zápisom v prospech účtu 071 – Oprávky
    k zriadovacím nákladom. V ostatných prípadoch sa zostatková hodnota dlhodobého nehmotného
    majetku, ktorým sú zriadovacie náklady, účtuje na tarchu účtu 428 – Nerozdelený zisk minulých
    rokov alebo 429 – Neuhradená strata minulých rokov so súvzťažným zápisom v prospech účtu 071 –
    Oprávky k zriadovacím nákladom.

    Mipolka je offline (nepripojený) Mipolka

    Mipolka
    azla Pozri príspevok
    v § 86f Prechodné ustanovenia sa v odst.3 uvádza:

    (3) Dlhodobý nehmotný majetok, ktorým sú zriadovacie náklady, sa vyradí z účtovníctva pri
    zostavovaní účtovnej závierky po 20. marci 2009, ktorá sa zostavuje k 1. marcu 2009 a neskôr.
    Vyradenie tohto majetku z účtovníctva sa účtuje na ťarchu účtu 071 – Oprávky k zriadovacím
    nákladom so súvztažným zápisom v prospech ú tu 011 – Zria ovacie náklady. V účtovnej jednotke,
    ktorá prvýkrát zostavuje účtovnú závierku, sa zostatková hodnota dlhodobého nehmotného
    majetku, ktorým sú zriadovacie náklady, účtuje na tarchu účtu 551 – Odpisy dlhodobého nehmotného
    majetku a dlhodobého hmotného majetku so súvzťažným zápisom v prospech účtu 071 – Oprávky
    k zriadovacím nákladom. V ostatných prípadoch sa zostatková hodnota dlhodobého nehmotného
    majetku, ktorým sú zriadovacie náklady, účtuje na tarchu účtu 428 – Nerozdelený zisk minulých
    So vsetkym suhlasim, ale ked zuctujem zostatk.hodnotu zriad.nakladov v r.2009 (bud na 429,429 alebo 551 - podla toho kedy sa o nich zacalo uctovat) aky to bude mat vplyv na dan z prijmov v r.2009?

    Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

    ! Stefan2005
    Mipolka Pozri príspevok
    ...ale ked zuctujem zostatk.hodnotu zriad.nakladov v r.2009 (bud na 429,429 alebo 551 - podla toho kedy sa o nich zacalo uctovat) aky to bude mat vplyv na dan z prijmov v r.2009?
    ... ak na 428-429, tak žiadny, ak na 551 tak sa zníži základ dane...

    azla je offline (nepripojený) azla

    azla
    Stefan2005 Pozri príspevok
    ... ak na 428-429, tak žiadny, ak na 551 tak sa zníži základ dane...
    Áno, je to takto podľa prechodných ustanovení.
    Keď sa nad tým zamyslím, tak tí v ostatných prípadoch sú v nevýhode, lebo si neuplatnili daňový náklad zo zostatkovej ceny.

    (alebo zle uvažujem ?)

    Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

    ! Stefan2005
    azla Pozri príspevok
    ... tí v ostatných prípadoch sú v nevýhode, lebo si neuplatnili daňový náklad zo zostatkovej ceny.
    (alebo zle uvažujem ?)
    ani nie, viď zákon o DzP
    §52g, odst.7
    (7) Zostatkovú cenu zriaďovacích výdavkov zahrnie daňovník v plnej výške do daňových výdavkov za zdaňovacie obdobie končiace v roku 2009 v daňovom priznaní podanom po 28. februári 2009.

    Capucinko je offline (nepripojený) Capucinko

    Capucinko
    Ahojte milí poradaci,

    poprosila by som poradakov o pomoc pri zuctovani zriadovacich nakladov vo V.O.S.
    V prechodnom ustanoveni sa spomina preuctovanie na ucty 429/428, tak isto to zauctujem aj vo v.o.s. ?
    Tam sa totiz tieto ucty nepouzivaju a zisk/strata sa deli medzi spolocnikov uz pri danovom priznani.

    Ako mám správne postupovať?


    Ďakujem


    C.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.