Zavrieť

Porady

Odovdy

Dobrý deň.
Som živnostník a zároveň aj zamestnanec. Chcela by som sa informovať, ako je to teraz z odvodmi do zdravotnej a sociálnej poisťovni.
Moja hrubá mzda predstavuje 354,50 eur. Za rok so podávala daňové priznanie nulové nakoľko som ešte v roku 2008 nemala žiadne príjmy zo živnosti. Musím platiť do zdravotnej poisťovni a do sociálnej poisťovni odvody???????????
Ešte jedna otázka, keď sa niekto rozhodne byť živnostníkom musí hneď platiť odvody do zdravotnej poisťovni odvody za seba????
A čo do sociálnej poisťovni????? Aký musí byť príjem, aby už musel platiť.


Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    hanelie je offline (nepripojený) hanelie

    sprievodca CR Rakúsko, hanelie
    Ešte jedna otázka, keď sa niekto rozhodne byť živnostníkom musí hneď platiť odvody do zdravotnej poisťovni odvody za seba????
    nemusí - ak je zároveň zamestnancom

    A čo do sociálnej poisťovni????? Aký musí byť príjem, aby už musel platiť.
    príjem od: 12 x MM /brutto

    mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

    mzdarka renca
    Ešte doplním, že povinnosť platiť poistné záleží pri SP od výšky základu dane napr. za rok 2009 z DP podaného v roku 2010.
    ZP-preddavky a prípadný nedoplatok tiež záleží od výsledku RZZP za rok 2009.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    liliana06 Pozri príspevok
    Dobrý deň.
    Som živnostník a zároveň aj zamestnanec. Chcela by som sa informovať, ako je to teraz z odvodmi do zdravotnej a sociálnej poisťovni.
    Moja hrubá mzda predstavuje 354,50 eur. Za rok so podávala daňové priznanie nulové nakoľko som ešte v roku 2008 nemala žiadne príjmy zo živnosti. Musím platiť do zdravotnej poisťovni a do sociálnej poisťovni odvody???????????
    Ešte jedna otázka, keď sa niekto rozhodne byť živnostníkom musí hneď platiť odvody do zdravotnej poisťovni odvody za seba????
    A čo do sociálnej poisťovni????? Aký musí byť príjem, aby už musel platiť.


    Ďakujem.
    Za rok 2008 si mala nulové príjem = tržby, alebo zisk ?

    Povinným platitelom od 1.7.2009 sa staneš, ak tvoje tržby za rok 2008 presiahli 12-násobok min.mzdy /12x295,50€/

    V zdravotnej poisťovni si začínajúca SZČO - do termínu na podanie RZZP za predch. kal. rok /30.6./ môže určiť vymeriavací základ 0 a nemusí platiť preddavky na zdr.poistenie.

    Výška preddavkov od 1.7. nasl. kal. roka závisí od roč.zúčt.zdr.poistenia

    grammatika je offline (nepripojený) grammatika

    grammatika
    Zaujímalo by ma, ak SZČO podniká len časť roka (10-12/2008) a za toto obdobie podnikania mal príjem cca.40000,-SK, nemá teda povinnosť sa stať povinným platiteľom poistného na SP?
    12-násobok minim.mzdy sa berie teda za celý rok, aj keď podnikal len časť roka?
    Ďakujem, je to možno smiešna otázka ale metie ma to.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    grammatika Pozri príspevok
    Zaujímalo by ma, ak SZČO podniká len časť roka (10-12/2008) a za toto obdobie podnikania mal príjem cca.40000,-SK, nemá teda povinnosť sa stať povinným platiteľom poistného na SP?
    12-násobok minim.mzdy sa berie teda za celý rok, aj keď podnikal len časť roka?
    Ďakujem, je to možno smiešna otázka ale metie ma to.
    Ak píšeš o príjem = tržby /nie zisk/, nie je povinný od 1.7.09 prihlásiť sa v SP ako povinný platitel odvodov. Podmienkou je príjem vo výške 12-násobku min. mzdy /12x295,50€/, bez ohľadu na to, či podnikal celý rok, alebo jeden mesiac.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.